Inne formy spędzania czasu,  Na Spacer,  Okolice Krakowa,  Wycieczki poza Kraków

Park Gródek w Jaworznie – tylko godzinę od Krakowa

Zwany także polską Chorwacją albo Malediwami – rajską wyspą

Park Gródek w Jaworznie to naprawdę unikatowe miejsce na mapie Śląska, a nawet powiedziałabym Polski. Nie bez przyczyny nazywany jest rajską wyspą i przyrównywany do Malediwów czy Chorwackich krajobrazów. Zachwyca widokami i krystalicznie czystą wodą. Szczególnie piękny jest kamieniołom Wydra! Jest w nim naprawdę coś magicznego! My jesteśmy zachwyceni tym miejscem i żałujemy, że nie ma takiego w najbliższych okolicach Krakowa. Nawet trochę zazdrościmy. 😀

Ale i tak mamy to szczęście, że z Krakowa to tylko godzinka i możemy znowu poczuć się jak w jakimś rajskim miejscu na ziemi.

Park Gródek czym był kiedyś? Nie uwierzycie!

Ciekawostką jest, że w latach siedemdziesiątych park ten po części był zwykłym wysypiskiem odpadów komunalnych!

Później, na obecnym terenie parku, jeszcze do lat 90- tych wydobywano dolomit. Jednak kryzys w firmie Zakłady Dolomitowe Szczakowa sprawił, że gdy firma zalegała za prąd, odcięto im go i po kilkudziesięciu godzinach tereny te zostały zalane wraz ze sprzętem do wydobycia! Stąd też możecie usłyszeć drugą nazwę tego Kamieniołomu – Koparki. I naprawdę, pod wodą znajdują się tam koparki i cały zalany sprzęt. Tutaj macie filmik z youtuba, jak to wygląda. 😉 Robi to wrażenie!

Kamieniołom Koparki to raj dla płetwonurków!

Przy pierwszym zbiorniku „Koparki” znajduje się ogromne centrum nurkowe. Co więcej, podwodny świat Via Sport Diving Marina „Koparki” jest jednym z najciekawszych tego typu miejsc nurkowych w Polsce! Przeprowadzają tutaj szkolenia nurkowe i mają szkołę nurkowania. Atrakcyjny podwodny świat z koparkami, dał możliwość rozwoju tego miejsca, gdzie powstała baza nurkowa oraz pomosty do schodzenia do wody z platformami pływającymi. Oczywiście dla dzieci to była atrakcja zobaczyć płetwonurków zanurzających się w wodzie. 😀

Zbiornik Wydra i rajska ścieżka

Drugi zbiornik wodny jest nazwany „Wydra” i znajduje się troszkę dalej. Traficie do niego poprzez oznakowane ścieżki w całym parku. 🙂

Są dwie drogi dojścia do zbiornika Wydra. Możecie wybrać trasę asfaltową, dzięki czemu można się tu wybrać na spacer z wózkiem, albo na rower z dziećmi. Idąc tą ścieżką, po drodze mijamy Kamieniołom Koparki, przy którym można poobserwować schodzących do wody nurków. Dalej idziemy przyjemną ścieżką przez las, by po chwili móc oglądać z wysokości dwa kamieniołomy: Koparki oraz Wydra. Druga trasa wiedzie górą nad kamieniołomem Koparki. Tu liczyć się trzeba z pokonywaniem dużej ilości schodów. Ale widoki na pewno są fajne. My poszliśmy z racji poruszania się z dwójką dzieci w wózkach trasą pierwszą.

Kamieniołom Wydra miejscem nie z tej ziemi!

Tak, tak to właśnie ten Kamieniołom tak bardzo nam się spodobał. Pięknie komponująca się turkusowa woda z imponującymi skałami kamieniołomu robi niesamowite wrażenie.

Lecz niezaprzeczalnie to, co robi, to miejsce wyjątkowym jest wybudowana ścieżka-pomost na wodze z tymi iście malediwskimi altanami. Pomysł na takie zaaranżowanie tego miejsca to istny strzał w dziesiątkę! Tworzą wyjątkowy klimat i stanowią jakby wisienkę na torcie w tym i tak bajkowym miejscu. Tu naprawdę poczuliśmy się, jakbyśmy byli na wakacjach!

I z tego co przeczytaliśmy, nie tylko nam to miejsce przypadło do gustu! Odbywa się tu podobno bardzo wiele sesji fotograficznych.

Atrakcje dla dzieci

A i dla dzieci znajdzie się tu ciekawa atrakcja. 😀Otóż w altance przy drodze do zbiornika „Wydra” znajduje się pomnik wydry, symbolu kamieniołomu. Oczywiście wydra czeka na pogłaskanie przez dzieciaki. 😉

Ponadto nasze dzieciaki w płytkiej wodzie przy pomoście mogły obserwować małe rybki. Nie muszę dodawać, że dla naszej gromadki była to nie lada atrakcja. 😀

Z racji małego stanu wody można było zejść z pomostu i podejść do linii brzegu. A tam oczywiście czekały najfajniejsze zabawki, czyli kamyki! Kto dalej rzuci, kto znajdzie największy kamyk. Była też nauka robienia kaczuszek na wodzie. Niezaprzeczalnie woda i kamyki równa się najlepsza zabawa na świecie! Czy u Was to też zabawa nr 1 podczas każdej wycieczki gdzie jest woda?

Punkt widokowy na cały Park Gródek

Tak, tak te schody obok zbiornika Wydra prowadzą do punktu widokowego, skąd mamy obraz na całą przestrzeń. Czy warto się poświecić i pójść w górę tymi ostrymi schodami? Oj tak warto! Nawet jeśli macie wózek! Albo zostawicie go na dole i tu wrócicie, albo uda Wam się go wynieść i po prostu wrócicie sobie górą do samochodu. Tylko uwaga trasa u góry to nie płaska idealna ścieżka, musicie wiedzieć, że jest troszkę przeszkód typu kamienie, korzenie drzew, także to nie trasa dobra na każdy wózek.

My postanowiliśmy zrobić sobie spacer górą skał, także nasi tatusiowie musieli się trochę namęczyć. Oj dobrze, że ich MAMY. 😀

A widoki? Sami spójrzcie! Dla takich widoków warto się tutaj wdrapać. Wysokość ścian kamieniołomu sięga podobno do 30 metrów wysokości. Po wejściu na górę mamy możliwość powrotu dwoma ścieżkami – szlakiem czerwonym i przejściem obok kwietnej łąki oraz Bacówki Betlejemskiej (niestety niedziałającej w dobie koronawirusa) lub pójściem ścieżką okrążając kamieniołom Wydra i wracając później tą samą asfaltową ścieżką. Także my wiedząc, że nasi Tatusiowie zabiją nas, gdy każemy im jeszcze raz nosić (znosić tym razem) wózki, poszłyśmy trasą z pięknymi widokami, okrążając kamieniołom Wydra. Ale tak jak wspomnieliśmy to nie idealna ścieżka na wózki.

Rekultywacja terenu chyba nie jest taka zła

Dla tych osób, które zawsze są przeciwne ingerencji człowieka w naturę, to miejsce będzie najlepszym dowodem, że przy dobrym projekcie jest możliwość extra zmian! Wszystko to dzięki miastu Jaworzno, które nie pozostawiło tego miejsca samemu sobie i zagospodarowali go, jak na załączonych zdjęciach. Są ścieżki, ławeczki, altany i magiczna kładka nad wodą. Co więcej, w parku możemy też spotkać przyrodniczą ścieżkę dydaktyczną z przydatnymi informacjami o tym miejscu.

Co nas smuci w tym miejscu?

Poziom wody w zbiorniku w Kamieniołomie. Obecnie to miejsce przez suszę wygląda trochę inaczej, niż powinno. Ścieżka, która nas prowadzi, powinna być na wodzie, a teraz tylko jedna część na niej była. Mamy nadzieję, że za nie długo będziemy mogli podziwiać to miejsce w całej okazałości.

Jak dojechać do Parku Gródek w Jaworznie?

To miejsce między Pieczyskami a Ciężkowicami. Park Gródek jak na takie super miejsce to dla nas rzut przysłowiowym beretem. 😉 Tak naprawdę z Krakowa mamy około 60 kilometrów, czyli lekko ponad godzinę drogi, a z Katowic tylko 20 kilometrów. Chyba musimy się tam przeprowadzić, żeby móc częściej bywać w Parku Gródek! 

Gdzie zaparkować?

Parkingów oznaczonych znajdziecie co najmniej 4. Także na spokojnie jest dużo miejsca do zatrzymania się. Co ciekawe ani parkingi, ani wstęp do parku nie są płatne! Cieszy nas to niezmiernie! 

Zaznaczamy Wam na mapce poniżej 👇, gdzie my zaparkowaliśmy. Mieliśmy chwilkę dalej, ale nigdzie nam się nie śpieszyło, a chcieliśmy jak najwięcej okolicy zobaczyć.


A w drodze powrotnej do auta urządziliśmy tutaj krótki piknik z widokiem na piękne skały kamieniołomu. Jak widać, miejsca jest sporo.

Czyż to nie jest świetne miejsce na rodzinny niedaleki weekendowy wyjazd z dziećmi? Nie daleko znajduje się również GEOsfera ośrodek edukacji ekologiczno-geologicznej, który jest równie interesujący i zdecydowanie zasługuje na osoby wpis, dlatego już nie długo o nim napiszemy. 😉

Kończąc, cały teren parku Gródek w Jaworznie wywarł na nas niesamowite wrażenie! Jedno jest pewne, na pewno tutaj wrócimy! Tereny te pozwalają się relaksować i wypocząć na łonie natury, wśród naprawdę przepięknych okoliczności przyrody. Co więcej, nadal nie możemy się nadziwić, że z wysypiska śmieci i porzuconego wyrobiska można stworzyć takie cuda oraz miejsce do rekreacji.


Jeśli planujecie kolejne miejsce, na weekendową wycieczkę z dziećmi, to polecamy wybrać się do pięknych dolin: Eliaszówki oraz Mnikowskiej, lub bliżej do Kamieniołomu Zabierzów. Oczywiście więcej inspiracji znajdziecie na blogu w zakładce NA SPACER oraz PLACE ZABAW.


Kontakt

Spodobał Ci się nasz wpis, zapraszamy do kontaktu z nami, oraz zapisania się na newsletter. Możecie nas również znaleźć na Instagram oraz Facebook

Zapraszamy również do zapoznania się z naszą mapą, którą na bieżącą aktualizujemy o nowe miejsca, które z pewnością spodobają się waszym pociechom 😉. Odkrywajmy Kraków i okolice!


2 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *