Inne formy spędzania czasu,  Muzea przyjazne dzieciom

Darmowe muzea w Krakowie – z dzieckiem do muzeum?

Z dzieckiem do muzeum?

Prawdopodobnie nie jedno z Was zadaje sobie to pytanie. Czy warto? Czy takie wyjście ma jakiś sens? Dzieci nie będą się w takim miejscu nudzić? To na pewno w dużej mierze zależy od dziecka, ale na pytanie, czy warto my odpowiadamy, że tak, bo dlaczego, by nie? Otóż chodzenie po muzeach z dziećmi może być fajnym oderwaniem się od codzienności, poznaniem historii miasta, a i dla dzieci ciekawą i niecodzienną wycieczką. Poza tym: „czym skorupka za młodu nasiąknie, tym na starość traci”.

A właśnie urlop macierzyński lub wychowawczy są świetną okazją na wyjście z domu nawet z maluszkiem i zrobieniem czegoś dla siebie. Choć niektóre muzea są też bardzo ciekawe dla dzieci! Na przykład Muzeum Lotnictwa Polskiego – tu link z naszej wycieczki do muzeum czy Ogród Doświadczeń. Zazwyczaj to właśnie te dwa muzea polecane są na wyjścia z dziećmi, bo jak wiadomo, dzieci lubią samoloty i różne doświadczenia. Ale innych ciekawych miejsc w naszym mieście jest mnóstwo! Z pewnością ten artykuł przybliży Wam choć trochę muzea warte zobaczenia. 😉 W związku z tym, że nie długo jesień i pogoda może nam płatać figle mamy pomysły na różne dni tygodnia dla całych rodzin.

Darmowe wstępy do muzeów w Krakowie

Co więcej, Kraków otwiera bezpłatnie drzwi dla zwiedzających. Prawie większość muzeów ma jeden dzień w tygodniu, gdzie można wejść na wystawę darmowo! Bez wątpienia sami również zamierzamy więcej korzystać z takich rzeczy, bowiem znać nasze miasto też trzeba! Postanowiłyśmy w ramach motywacji głównie dla siebie spisać, które muzeum, i w jakie dni ma wstęp wolny. I chcemy się z Wami tą listą podzielić, zwłaszcza że od września zaszły wielkie zmiany😉. Bowiem Muzeum Narodowe zmieniło dni darmowych wstępów i obecnie otwiera się bezpłatnie na zwiedzających we wtorki. Także ważna zmiana i warta zapamiętania! A teraz reszta innych muzeów w Krakowie, które udostępniają swoje muzealne eksponaty bezpłatnie.

  • lotnictwo
  • muzeum lotnictwa
  • samoloty, muzeum lotnictwa

Darmowe muzea w Krakowie w poszczególne dni tygodnia:

Bezpłatny wstęp w poniedziałki:

Bezpłatne muzea we wtorki:

Ponadto wszystkie wystawy stałe w Muzeum Narodowym w Krakowie będą bezpłatne w każdy wtorek. Uważajcie, bo zaszły zmiany i dotychczas Muzeum Narodowe otwierało bezpłatnie drzwi w niedzielę. Zmiany zaszły od 1 września i dlatego chcemy Was o tym poinformować, stąd pomysł na ten wpis!

Bezpłatne wejścia w środy:

Bezpłatne wejścia w czwartki:

  • MOCAK Muzeum Sztuki Współczesnej – ul. Lipowa 4, godz. 11 – 20.00 – wystawy Pojęciokształty i Live Factory 2 – wstęp bezpłatny, na resztę wystaw obowiązuje bilet ulgowy, https://www.mocak.pl/

Bezpłatne soboty:

  • Muzeum Żup Krakowskich w Wieliczce – Zamek Żupny – Wieliczka, ul. Zamkowa 8, godz. 9 – 17, przerwa techniczna 13 – 13.30, https://muzeum.wieliczka.pl/ .

Bezpłatny wstęp w niedzielę:

Darmowe muzea w Krakowie – czyli zwiedzaj Kraków bezpłatnie!

Uważamy, że to super inicjatywa, że większość muzeów w Krakowie jest dostępna bezpłatnie w jakiś jeden dzień w tygodniu. Dzięki temu stają się one bardziej otwarte dla wszystkich! A my rodzice – śmiało zabierzmy dzieci do muzeum, bo warto!

Warto, warto, bo to inwestycja w przyszłość naszych dzieci!

I nie bójmy się, nie rezygnujmy z takich form spędzania czasu z obawy, że dzieci mogą się nudzić. Zabierajmy je tam, gdzie się da! Dzięki temu uwrażliwiamy je na historię, pokazujemy im nasze dziedzictwo, kulturę. Dzieci tak naprawdę interesuje wszystko, i to my dorośli powinniśmy tę chęć poznawania świata pielęgnować, rozwijać i odpowiednio przedstawiać. Jedni powiedzą, że po co, że za wcześnie. Dwulatek, roczne dziecko, ale po co? Tylko się wymęczą, a i tak nic z tego nie wyniosą. Może wiele z tego nie zapamiętają, lecz na pewno wyniosą jedną istotną zaletę. Staną się ciekawsze świata. Będą zadawać kiedyś pytania. My po każdej kolejnej wizycie w muzeum utwierdzamy się w przekonaniu o słuszności takiego spędzania czasu z naszymi dziećmi. Także darmowe muzea w Krakowie koniecznie trzeba wykorzystać!

A wiecie, co ostatnio usłyszeliśmy od naszych 4-latków? – „Gdzie dzisiaj jedziemy? Do jakiegoś muzeum, co nowego dziś zobaczymy?” Słysząc takie słowa, serce rośnie i chce się więcej i więcej dzieciom pokazywać, bo kompletnie nieświadomie inwestujemy w ich przyszłość!

‼️ Ale uważajcie, warto przed wybraniem się do danego muzeum sprawdzić, czy wszystkie podane przez nas dane są aktualne. Zwłaszcza w dobie pandemii może się to zmieniać. Czasami muzea zmieniają także dni i godziny bezpłatnych wejść, więc zachęcamy sprawdzić najlepiej u źródła, dlatego przy każdym z miejsc macie bezpośredni link;)

Miłego zwiedzania. 😉


Jeśli spodobał Ci się ten wpis, zapraszamy po więcej inspiracji na spędzenie czasu z dzieckiem w Krakowie. Więcej w zakładkach NA SPACER, PLACE ZABAW, MUZEA oraz INNE FORMY SPĘDZANIA CZASU.


Kontakt

Spodobał Ci się nasz wpis, zapraszamy do kontaktu z nami, oraz zapisania się na newsletter. Możecie nas również znaleźć na Instagram oraz Facebook. 

Zapraszamy również do zapoznania się z naszą mapą, którą na bieżącą aktualizujemy o nowe miejsca, które z pewnością spodobają się Waszym pociechom 😉. Odkrywajmy Kraków i okolice!


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *