Inne formy spędzania czasu,  Na Spacer,  Okolice Krakowa,  Place zabaw

Las i stawy na Grabówkach- odkrywamy Wieliczkę

Użytek ekologiczny „Las i stawy na Grabówkach” o którym dziś piszemy, znajduje się w Wieliczce. Wiele osób Wieliczkę zna tylko z kopalni Soli, no może czasem z tężni, a ona nie dosyć, że jest tak blisko Krakowa, to kryje w sobie też wiele interesujących miejsc. Jednym z nich jest właśnie to miejsce. 😉

Użytek ekologiczny „Las i stawy na Grabówkach”

Nazwa wzięła się od nazwy wioski, na której znajduje się ten las. Obecnie należy ona do gminy Wieliczka. Dominował tu kiedyś las grabowy. Ogólna powierzchnia użytku objęta ochroną to około 13 ha, więc jest to nie duży teren, ale jest tu naprawdę ciekawie. Interesujące są przede wszystkim stawy, które powstały na skutek przegrodzenia doliny potoku groblami. To idealne miejsce na krótki spacer. Można tu również posiedzieć i relaksować się na łonie natury w otoczeniu przyrody.

Odpoczynek i atrakcje na Grabówkach

Niewielki las ma do zaoferowania dosyć dużo, bowiem znajdują się tutaj ławeczki, ścieżka asfaltowa do spacerowania, boiska sportowe, mini plac zabaw z piaskownicą, altanki do posiedzenia, miejsce na ognisko, a także park linowy Xtreme Park.   

Aktywny dzień w parku linowym Xtreme Park na Grabówkach

Na terenie użytku ekologicznego znajduje się park linowy. Oferuje on dwie trasy o różnym stopniu trudności, gdzie łącznie znajduje się 35 przeszkód. Park także ma do zaoferowania dla swoich gości coś innego, bowiem w sezonie rozwieszone są tutaj w strefie relaksu hamaki, a także działa strzelnica na powietrzu.

Stawy na użytku ekologicznym na Grabówkach

Pisząc o Grabówkach, musimy wspomnieć również o stawach. To one stwarzają w tym miejscu niepowtarzalny klimat. Mniejszy staw znajduje się poniżej parku linowego, drugi- większy na końcu ścieżki. Znajdziemy tam też altanki do wypoczynku. Ciekawostką są też poprzyklejane przez dzieci kartki z opisami i rysunkami zwierząt mieszkających właśnie na terenie użytku ekologicznego „Lasu i stawów na Grabówkach”. Na stawach oczywiście spotkamy wielu wędkarzy, gdyż działa tutaj Małopolski Związek Wędkarski.

Jak dojechać do lasu i stawów na Grabówkach?

Las znajduje się niedaleko centrum Wieliczki. Najlepiej dojechać od ul. Jedynaka w Wieliczce. Przy komisariacie policji drogowskaz pokazuje, aby skręcić w boczną uliczkę, by po chwili znaleźć się na parkingu przed wejściem do lasu. Tylko uważajcie, sam parking może zniechęcać do wejścia do tego lasku, a czeka na Was tu naprawdę wiele atrakcji. Mapa miejsca parkingu poniżej. 👇


Tak naprawdę do użytku na Grabówkach możecie też dojść na nogach z rynku z Wieliczki. Spacer zajmie Wam około 30 minut. Możecie także wsiąść w autobus linii Wielickiej Komunikacji Miejskiej R2, który jedzie właśnie przez Grabówki.

Niepowtarzalny relaks na łonie natury, przy okazji trochę rozrywki i rekreacji i już mamy na nowy dzień inny plan niż zazwyczaj. I to o wiele ciekawszy, zatem zapraszamy odwiedzić i poznać to miejsce. 😉


Jeśli już wybraliście się do Wieliczki, to zapraszamy oczywiście do miasteczka ruchu drogowego, albo na spacer do tężni. A na aktywne spędzenie czasu z dziećmi polecamy wycieczkę do Puszczy Niepołomickiej. Więcej inspiracji znajdziecie na blogu w zakładce NA SPACER oraz PLACE ZABAW.


Kontakt

Spodobał Ci się nasz wpis, zapraszamy do kontaktu z nami, oraz zapisania się na newsletter. Możecie nas również znaleźć na Instagram oraz Facebook

Zapraszamy również do zapoznania się z naszą mapą, którą na bieżącą aktualizujemy o nowe miejsca, które z pewnością spodobają się waszym pociechom 😉. Odkrywajmy Kraków i okolice!


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *