Na Spacer,  Okolice Krakowa

Dolina Eliaszówki – magiczna dolina za Krakowem

Pojechaliśmy za Kraków, bo czasem trzeba ruszyć się gdzieś dalej. Zaledwie 30 kilometrów to żadna odległość, a można tu odkryć coś niesamowitego. Las, wodospad, źródełka, rzeczka, a przy okazji klasztor, a nawet dwa – w jednym miejscu? Tak to możliwe. I to zaraz za Krzeszowicami. 😉 Tam właśnie znajduje się dolina Eliaszówki.

Rezerwat przyrody Dolina Eliaszówki

Dolina w Wyżynie Krakowsko – Częstochowskiej (zwana także Doliną Eliasza) rozciągająca się pomiędzy miejscowościami Czerna i Paczółtowice.

Rezerwat przyrody „Dolina Eliaszówki” powstał w roku 1989 i zajmuje powierzchnię prawie 110 ha. Został utworzony w celu zachowania zespołów leśnych (buczyny karpackiej, buczyny ciepłolubnej, grądu i łęgu olszowo – jesionowego) oraz skał wapiennych o różnorodnych formach.

Ciekawostki na temat nazwy Doliny Eliaszówki lub Eliasza

Nazwa Dolina Eliasza pochodzi od biblijnego imienia proroka Eliasza- patrona klasztoru w Czernej znajdującego się właśnie w tej dolinie, na zachodnich zboczach.

Druga nazwa, częściej używana to Dolina Eliaszówki pochodząca od nazwy płynącego jej dnem potoku Eliaszówka. Potok ten nazwany jest teraz jednak Krzeszówką.

Atrakcje w Dolinie Eliaszówki

Największą atrakcją tej doliny są ruiny Diabelskiego Mostu przerzuconego przez głęboki jar. Łączył on klasztor w Czernej ze wzgórzami siedleckimi. Zbudowano go z kamieni i przypomina nam rzymskie akwedukty, tylko mimo wszystko trochę mniejsze.

Na trasie doliny spotkamy kilka źródeł: proroka Eliasza, proroka Elizeusza i Św. Józefa.

Znajdujące się w dolinie krasowe źródło proroka Eliasza uznaje się za nadzwyczajne. Źródło jest licznie odwiedzające przez turystów. Mówi się, że kto napije się wody z tego źródła  lub po prostu je okrąży znajdzie swoją prawdziwą miłość. Ciekawostką jest też fakt, że jest nazywane Źródłem Miłości i nawet kształtem jest ono po prostu sercem.

W obrębie rezerwatu przyrody znajduje się wąwóz Kulenda oraz kilka jaskiń i schronisk: Jaskinia pod Bukami, Grota Świętego Hilariona, Okap pod Grotą Świętego Hilariona, Jaskinia za Siedmioma Progami, Grota Świetego Onufrego oraz schronisko przy Grocie Świętego Hilariona. Szlak przechodzi też obok czynnej kopalni wapienia Czatkowice.

Przez dolinę przechodzi też Las Hrabski, skąd nazwa tego lasu pochodzi od jego właścicieli hrabiów Potockich z pobliskich Krzeszowic.

Cały szlak to około 3,5 km, więc trasę powinniście przejść wokoło półtorej godziny. My całej trasy nie przeszliśmy, bo nie chcieliśmy ryzykować z Kacprem. Uważam jednak, że na końcówce wakacji zaliczymy tę trasę całą. Trochę baliśmy się tych górek, bo jednak koło źródła Eliasza jest trochę stromo. A dodatkowo mógłby być problem z powrotem do auta, bo dziecko zaczynało być zmęczone. Kolejnym razem wybierzemy się tam z rana. 😉

Dolina Eliaszówki nie jest najlepszą trasą na wózek

I pamiętajcie, trasę po części możecie przejść asfaltem wzdłuż drogi, ale jest to trasa samochodów, więc może być ruchliwa. My polecamy przejść przez rzekę i iść leśną ścieżką wzdłuż rzeczki, więc na pewno z wózkiem nie będzie szans. U nas Kacper szedł na nogach, a Filip w nosidle i naprawdę był to piękny dwugodzinny spacer.

W dolinie prowadzi też szlak Nordic Walking Park „Doliny Eliaszówki i Racławki” w skład których wchodzi 5 tras o ponad 30-kilometrowej długości.

Sanktuarium Matki Bożej w Czernej i Paczółtowicach

Oczywiście będąc już tak blisko, warto zajść pod sanktuarium, gdzie znajduje się piękny klasztor, a w środku obraz Matki Bożej Szkaplerznej, a na zewnątrz cały teren jest pięknie zagospodarowany. Są stacje drogi krzyżowej, dom pielgrzyma, restauracja.

Kawałeczek dalej, bo około 4 kilometrów można podjechać do drugiego Sanktuarium w Paczółtowicach. Klimatyczny, stary Kościółek także wart jest zobaczenia.

Jak dojechać do Doliny Eliaszówki?

Dolina Eliaszówki rozpoczyna się przy Klasztorze Karmelitów Bosych w Czernej. Parking pod klasztorem jest ogromny i bezpłatny. Można także zaparkować poniżej wzdłuż drogi, przy źródełku Św. Józefa albo dalej przy źródełku Św. Eliasza. Mapa, gdzie jest parking, pod klasztorem załączamy poniżej. 👇


Autobusem – na trasie doliny, przed skrętem w drogę do Klasztoru znajduje się przystanek autobusowy Czerna-Klasztor. Kursuje tutaj autobus między Olkuszem a Krzeszowicami. Oprócz tego busy z Krzeszowic, Racławic lub Paczółtowic.

Podsumowując, dolina Eliaszówki to wspaniałe miejsce na spacer. Raczej niewymagające, więc na spacer z dzieckiem idealne. A przy okazji malownicze widoczki, klimatyczny wodospad wśród skał i te ruiny zamku  robią cały spacer naprawdę magiczny.


Na aktywne spędzenie czasu z dziećmi, polecamy również wycieczkę do Doliny Mnikowskiej, nad zalew w Kryspinowie oraz do Puszczy Niepołomiskiej. Więcej inspiracji znajdziecie na blogu w zakładce NA SPACER oraz PLACE ZABAW.


Kontakt

Spodobał Ci się nasz wpis, zapraszamy do kontaktu z nami, oraz zapisania się na newsletter. Możecie nas również znaleźć na Instagram oraz Facebook

Zapraszamy również do zapoznania się z naszą mapą, którą na bieżącą aktualizujemy o nowe miejsca, które z pewnością spodobają się waszym pociechom 😉. Odkrywajmy Kraków i okolice!