Place zabaw

Plac zabaw przy osiedlu Avia w parku Czyżyny

Oglądając zdjęcia z tego miejsca i opinie na temat nowego, czyżyńskiego parku nie spodziewałam się tu szczerze, efektu wow. Ale się pomyliłam! Nowy park Czyżyny, którego otwarcie, było zaledwie w sierpniu, robi wrażenie. Plac zabaw, aż pachnie nowością! Nasadzenia, kwiaty, krzewy, drzewka, choć dopiero co posadzone i niezbyt duże tworzą bardzo przyjemną przestrzeń! Zdecydowanie warto się tu wybrać z dzieckiem. A co tu znajdziemy, o tym wszystkim poniżej.

Po pierwsze hit tego miejsca, czyli „klatka chomika”

Wielka pionowa konstrukcja do wspinania, trochę właśnie przypominająca klatkę chomika. To pierwszy, pionowy plac zabaw, jaki widziałam. A dlaczego klatka chomika? W środku są powywijane ścieżki do poruszania się, otwory do przechodzenia. Dla dzieci bardzo ciekawa konstrukcja, na pewno zachęcająca do zabawy. Nawet ja się skusiłam na wejście do środka, więc macie tu dosłownie relację z wnętrza klatki. Było naprawdę fajnie!

Tuż obok placu zabaw jest też kilka przyrządów do ćwiczeń. Bardzo ciekawie to rozwiązano. Rodzic może korzystać z urządzeń, jednocześnie obserwując dziecko bawiące się na placu zabaw.

Plac zabaw ze znanymi atrakcjami

Ale pionowa konstrukcja to nie całe miejsce do zabawy dla dzieci w tym parku. Jest tu, tuż obok również standardowy plac zabaw. Są huśtawki, jedno wielkie bocianie gniazdo i druga wieloosobowa – ciekawa huśtawka. Są to tak naprawdę dwie huśtawki dla maluchów połączone dodatkowym siedziskiem, na którym może huśtać się kolejna osoba, a nawet i rodzic. Taka sama zresztą jest w parku Decjusza i bardzo ją lubimy. Na tym placu zabaw są jeszcze dwie niskie konstrukcje z lin do wspinania, dwie karuzele oraz drążki i drabinki dla małych adeptów wspinaczki. Ciekawą atrakcją są także skoczki na palach do balansowania.

Całość podłoża placu zabaw jest wyłożona miękką, amortyzującą powierzchnią w intensywnym kolorze niebieskim, z rysunkami autobusów oraz samolotów – to nawiązuje do historii tego miejsca, gdzie kiedyś była część pasa startowego.

Boisko i parkour

Oprócz placu zabaw atrakcji dla dzieci tutaj także nie brakuje. Jest tu również duże, ogólnodostępne boisko oraz parkour. Choć to już atrakcje dla dużo starszych dzieciaków to nasze brzdące lubią się tu bawić w chowanego. Także może nie koniecznie wykorzystają to w taki sposób na jakie jest to przeznaczone, ale jak widać, jest co tu robić.

Obok małe place zabaw dla maluszków

Ale to jeszcze nie koniec! Powiecie zapewne to plac zabaw dla starszych dzieci. I to prawda, ale uwaga przejdźcie się wzdłuż osiedla i bloków, które widać z parku, a odnajdujcie wiele małych placyków zabaw z piaskownicami. Jeden jest nawet nie schowany pomiędzy bloki. Jest tam mały, drewniany domek do zabawy, spora piaskownica i bujak. My właśnie tu spędziliśmy ostatnio najwięcej czasu na zabawie i przekładaniu pozostawionych zabawek w tym miejscu.

Ciekawostka – południk 20

To miejsce ma pewną ciekawostkę. Otóż przez park w Czyżynach przebiega południk 20. Może dla niektórych to mało ciekawa rzecz, ale dla mamy – geodety(!), ja nie mogłam pominąć opisu tego miejsca! Warto przejść się, zobaczyć i stanąć na naszym małym, krakowskim Greenwich. Tylko uwaga południk ze słupkami i linią z opisem jest w mniejszej części parku – bliżej wjazdu na osiedle. Ja dopiero musiałam zapytać okolicznych przechodni o południk, bo nie było to nigdzie zaznaczone, wiec też jest przygoda w szukanie go. A co to w ogóle jest południk, przez jakie miejsca przebiega w Krakowie, w Polsce i na świecie wyczytacie na tabliczkach ustawionych w parku.

Dużo zieleni, leżaków i toaleta (!)

Cały teren parku Czyżyny muszę przyznać, że jest bardzo ładnie zagospodarowany. Za kilkanaście lat kiedy drzewa urosną, będzie to naprawdę fajne miejsce. Wokół jest sporo leżaków, ławeczek. W części, gdzie jest linia południka, jest nawet stół! Obok tego znajdziecie też uprawę ziół i kwiatów w pięknych drewnianych skrzynkach. Mnie to zachwyciło.

A i jeszcze jedno, i jakże ważne, a mianowicie toaleta. Nie sądziłam, że kiedyś w życiu będę, wychodząc na spacer, zwracać uwagę, gdzie mogę znaleźć najbliższą toaletę. Z dziećmi, jak widać, wszystko się zmienia. Moim zdaniem niezwykle potrzebne pomieszczenie w każdym parku, a nawet przy każdym placu zabaw. Bo przecież w takich miejscach dzieci czasami spędzają pół dnia. Bardzo dobrze, że budując nowe miejsce, ktoś pomyślał o publicznej toalecie, a nie o zwykłym toi-toi’u. Dodam tylko, że toaleta jest płatna. Ja nie korzystałam, więc nie wiem, jak prezentuje się od środka, ale z racji swojej nowości pewnie całkiem dobrze.

Na osiedlu Avia wiele cukierni, sklepów

Park Czyżyny jest położony tuż przy dużym osiedlu Avia, co jest dużym plusem tego miejsca. Jest tam wiele sklepów, piekarni, drogerii, a nawet restauracji. Szczególnie zajrzyjcie, jeśli zgłodniejecie lub Wasz dzień rozpoczął się bez kawy do cukierni Maja. Ja weszłam tam zupełnie przypadkiem i zaskoczyłam się bardzo miło. Przytulne wnętrze, wygodne fotele i kącik dla dzieci. Zostałam i wypiłam kawę, a mój Piotruś dał mi 15 min odpoczynku, bawiąc się klockami. Aha i można kupić tam pyszne pieczywo i drożdżówki! Jagodzianka pierwsza klasa – z prawdziwymi jagodami i nie za miliony monet.

Gdzie jest park Czyżyny, jak dojechać, gdzie zaparkować?

➡️ Najłatwiej wytłumaczyć, że nowy park Czyżyny i plac zabaw jest obok dużego osiedla Avia przy ul. Stella-Sawickiego. Na mapie poniżej zaznaczamy dokładną lokalizację parku. 👇 Współrzędne GPS: 50.079341, 20.000613.


➡️ Miejsca do zaparkowania najlepiej szukać na pobliskim osiedlu, tylko tu trzeba uważać, ponieważ jest tu wiele miejsc prywatnych i zakazów wjazdu. Jest dużo miejsc do zatrzymania się przy ul. Kłosowskiego i to miejsce chyba najbardziej polecam.

➡️ Na teren parku Czyżyny nożna wejść również z ulicy Stella-Sawickiego.

➡️ Dojazd komunikacją miejską: najbliższy przystanek Stella-Sawickiego, Medweckiego oraz Os. Dywizjonu 303. Z każdego podobny czas dojścia do parku.

Kończąc, czy uważamy nowy park w Czyżynach i tutejszy plac zabaw za fajne miejsce dla dzieci? Zdecydowanie tak! Ten dość nietypowy plac zabaw z pewnością spodoba się dzieciom. Tu będą mogły poczuć się jak na przeszkodach w małpim gaju. Choć latem na próżno tu szukać cienia, co jest niewątpliwym minusem tego miejsca. Trzeba mieć to niestety na uwadze, wybierając się tu w gorące dni albo bardzo lubić takowe. Niewątpliwie teraz, kiedy jest chłodniej można tu naprawdę ciekawie spędzić czas.


Oczywiście więcej inspiracji na spacery po Krakowie znajdziecie w naszych zakładach na blogu: NA SPACER oraz PLACE ZABAW. Blisko nowego parku w Czyżynach jest park Lotników, a w nim dwa place zabaw: „Samoloty” oraz Smoczy Skwer.


Kontakt

Spodobał Ci się nasz wpis, zapraszamy do kontaktu z nami, oraz zapisania się na newsletter. Możecie nas również znaleźć na Instagram oraz Facebook.

Zapraszamy również do zapoznania się z naszą mapą, którą na bieżącą aktualizujemy o nowe miejsca, które z pewnością spodobają się Waszym pociechom 😉. Odkrywajmy Kraków i okolice!


2 komentarze

  • K

    Małe place zabaw, o których pani pisze, umieszczone między blokami, są niejako prywatnymi mini placykami przynależnymi do danego bloku – to mieszkańcy danej wspólnoty go utrzymują i umieszczają tam zabawki.

    • Agnieszka

      I my takie placyki doceniamy, bo też dzieciom dają mnóstwo radości i zabawy. Nie musi być na nich nie wiadomo, czego, a dzieci i tak się bawią. A mamy mogą spokojnie porozmawiać:)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *