Place zabaw

Park Jerzmanowskich – nowy plac zabaw

Otwarto w końcu, po długim remoncie Park im. Anny i Erazma Jerzmanowskich na Prokocimiu. Park naprawdę robi wrażenie, uważamy, że zdecydowanie warto się tu wybrać, a w szczególności jesienią. 🍁 Odnowione alejki, posadzone nowe drzewa i kwiaty, wyremontowane ścieżki do spacerowania, historyczna fontanna, a także coś dla najmłodszych, czyli całkiem nowiutki, drewniany i wyczekiwany przez dzieci plac zabaw!

Plac zabaw w Parku Jerzmanowskich w drewnianej odsłonie

Plac zabaw jest pięknie wkomponowany w otoczenie. Oczywiście, co od razu rzuca się w oczy to to, że postawiono w tym miejscu na drewno. Położony jest przy samej rzeczce Drwince, ale bez obaw jest tu ogrodzenie od strony skarpy. Z drugiej strony plac zabaw jednak nie ma typowego ogrodzenia. Są zaledwie same bramki i nasadzenia. Ciekawe, dlaczego również tym razem nie ogrodzono całego miejsca do zabawy dla dzieci? My lubimy ogrodzone place zabaw. Wtedy książka w rękę lub pogaduszki i nie trzeba non stop patrzeć na dziecko. Plac zabaw podzielony jest dzięki różnym powierzchniom na strefę dla większych dzieci, czyli tę na kamieniach i strefę dla mniejszych brzdąców, czyli tą na piasku. A co jest do zabawy dla naszych pociech na tym placu zabaw?

Część dla starszych dzieci

Cześć dla starszaków jest naprawdę spora. To, co rzuca się od razu, wchodząc na plac zabaw, to ogromna konstrukcja do wspinaczki. Ta pajęczyna przypomina bardzo tę placu zabaw „Samoloty” w parku Lotników, o której pisaliśmy TUTAJ. Kolejną bardzo ciekawą atrakcją dla dzieci jest 4-osoboa huśtawka, która jest zawsze weekendowym hitem. Zresztą, kiedy tu nie przyjdziemy, jest oblegana. Jeszcze nigdzie takiej konstrukcji na krakowskich placach zabaw nie widzieliśmy. Ponadto dzieci mają tu do zabawy skoczki oraz trampolinę w kształcie koła, na której może równocześnie odbijać się ośmioro dzieci. Super atrakcją jest również piramida kręcąca się wokół własnej osi, choć trzeba uważać, bo potrafi być bardzo szybka.

W części na kamykach znajdziemy uroczy, drewniany stolik z krzesełkami w formie pniaków. Idealny do odpoczynku i na przekąskę podczas zabawy. Ale w tej strefie jak to określiłyśmy dla starszych dzieci, znajdzie się też coś i dla mniejszych brzdąców, a mianowicie bardzo ciekawa konstrukcja do pokonywania przeszkód. Tu można wdrapać się po niskich drewnianych schodkach, przejść po linie oraz zaliczyć tunel. Z powodzeniem już 2- latek poradzi sobie w tym miejscu z przeszkodami. Ach, i tuż obok stolika jest znany z innych placów zabaw metalowy kręciołek, który zawsze jest wszędzie obleganą atrakcją. Tu jednak kręcił się zdecydowanie za szybko (chyba z powodu nowości) i lepiej było do niego wrzucać kamyki i je kręcić. 🤣

  • drewniane przeszkody
  • Park Jerzmanowskich - nowy plac zabaw
  • Park Jerzmanowskich - nowy plac zabaw
  • Park Jerzmanowskich - nowy plac zabaw

Strefa zabawy na placu zabaw dla najmłodszych

W tej części placu zabaw dominuje wielka, drewniana konstrukcja gąsienicy z możliwością przesypywania piasku do wiader, drewnianych skrzynek oraz przesiewania przez sitko. Podobną konstrukcję spotkacie również na placu zabaw w parku Reduta, o którym pisaliśmy TUTAJ. Przy tej atrakcji nasze dzieci potrafią spędzić dużo czasu, dzięki przymocowanym właśnie zabawkom.

  • Park Jerzmanowskich - nowy plac zabaw
  • gąsiennica

Fajnym pomysłem na tym placu zabaw jest drewniane memory, na którym dzieci odnajdują zwierzęta. Jest też tutaj podobna huśtawka, jak dla dzieci starszych, która jest tym razem dla dwóch osób. Nie brakuje karuzeli stojącej i bujaczka dla dwójki dzieci.

Fontanna z Rynku Głównego

Tak, tuż obok placu zabaw znajdziecie słynną fontannę prof. Zina. To dokładnie ta sama, która jeszcze kilka lat temu zdobiła płytę Rynku Głównego. Teraz już fontanna jest wyłączona, ale na wiosnę będzie można ponownie zobaczyć, jak prezentuje się w pełnej okazałości. Obok fontanny ustawiono ławeczki w cieniu wysokich drzew. Idealne miejsce na wyciszenie dla dzieci i przy okazji przekąskę.

Odnowione alejki zachęcają do spacerów

Park Jerzmanowskich przeszedł generalną metamorfozę. Także ścieżki spacerowe dostały drugie życie i zostały odnowione. Postawiono tu również wiele ławeczek oraz zadbano o nasadzenia krzewów przy alejkach. Spacerowanie tu to wielka przyjemność! Warto, więc wybrać się tu na spacer, bądź rower z dziećmi. Poza tym o tej porze roku jest tu cudownie. 😍

  • jesień
  • Drwinka

Pałac Jerzmanowskich w samym środku parku

Kolejną rzeczą, którą musicie zobaczyć w tym parku to pałac Jerzmanowskich. Robi on także piorunujące wrażenie, a fontanna przed nim niezaprzeczalnie dodaje uroku temu miejscu. Nie wiem, czy wiecie, ale w pałacu tym swą siedzibę ma krakowski oddział Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii oraz Klub Astronomiczny „Regulus”.

Gdzie znajduje się Park Jerzmanowskich i nowy plac zabaw?

➡️ Park im. Anny i Erazma Jerzmanowskich znajduje się w Prokocimiu. Najłatwiej wytłumaczyć, że po drugiej stronie ul. Wielickiej, niż Kaufland (dawne Tesco).

➡️ Wejście do parku jest obok pętli tramwajowej Prokocim. Na mapie poniżej zaznaczamy zaś, gdzie znajdziecie nowy plac zabaw. 👇 Współrzędne GPS: 50.017724, 19.995162.


➡️ Dojazd komunikacją miejską: najbliższy przystanek to pętla tramwajowa Prokocim (tramwaje nr 3, 9, 13, 49) lub przystanek autobusowy Prokocim Rynek (autobusy linii 143, 814) – czas dojścia z tych dwóch miejsca to ok. 5 min do wejścia do parku.

➡️ Jeśli chodzi o parking to najłatwiej wjechać w ul. Księdza Piotra Ściegiennego i zaparkować na jednym z osiedli, będzie to ulica wzdłuż parku. Tu uwaga – trzeba patrzeć, bo jest wiele zakazów wjazdów i do zatrzymania potrzebny jest identyfikator mieszkańca, ale spokojnie są miejsca, gdzie da się zaparkować auto. 😉 Z ul. Księdza Ściegiennego najlepiej dojść do parku ul. Żabią, takim oto mostkiem jak na zdjęciu poniżej. 👇

Kończąc, my, choć mieszkamy w zupełnie innej części miasta, lubimy tu przyjeżdżać. Nowo wybudowany plac zabaw i pięknie odnowiony park Jerzmanowskich przyciąga. Remont parku trwał rok i w całości był on wyłączony z możliwości korzystania, nie mniej jednak uważamy, że warto było poczekać ten czas i doczekać się kolejnego wspaniałego miejsca dla dzieci na mapie Krakowa.


Oczywiście więcej inspiracji na spacery po Krakowie znajdziecie w naszych zakładach na blogu: NA SPACER oraz PLACE ZABAW. Szczególnie polecamy inne place zabaw: Samoloty w parku Lotników, trójpoziomy plac zabaw w parku Reduta, smoczy skwer w parku Maćka i Doroty.


Kontakt

Spodobał Ci się nasz wpis, zapraszamy do kontaktu z nami, oraz zapisania się na newsletter. Możecie nas również znaleźć na Instagram oraz Facebook.

Zapraszamy również do zapoznania się z naszą mapą, którą na bieżącą aktualizujemy o nowe miejsca, które z pewnością spodobają się Waszym pociechom 😉. Odkrywajmy Kraków i okolice!


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *