Na Spacer,  Place zabaw

Smoczy Skwer, Park Lotników Polskich

Park Lotników Polskich jest naszym ulubionym miejscem spędzania czasu na świeżym powietrzu w Krakowie. Jest on zlokalizowany pomiędzy Aleją Pokoju i ul. Jana Pawła II. Od ostatnich kilku lat przechodzi on gruntowną modernizację. Powstał między innymi zupełnie nowy plac zabaw: Smoczy Skwer. Przebudowano także istniejący w środku parku plac zabaw Ogródek Jordanowski „Samoloty”. W parku powstały także specjalnie wydzielone ścieżki biegowe, system oświetlenia alejek, pumptrack oraz nowoczesne fontanny. Jednym słowem park Lotników Polskich zdecydowanie zachęca do spędzania w nim czasu 😄.

Plac zabaw Smoczy Skwer

Smoczy Skwer jest miejscem do zabaw ogólnorozwojowych dla najmniejszych dzieci. Cały plac zabaw został zbudowany w całości z materiałów przyjaznych dla środowiska, ponieważ atrakcje dla dzieci są z drewna, lin i stali. Dzięki czemu idealnie wpisuje się w Park Lotników Polskich. Podłoże w całości jest wysypane piaskiem, co nie wszystkim może odpowiadać, ponieważ po zabawie zawsze zabierzemy trochę piasku ze sobą do domu. Natomiast latem można poczuć się tu jak na prawdziwej plaży zdejmując buty i samemu skusić się na zabawę z dzieciakami w piasku. Na pewno warto zabrać ze sobą zabawki do piasku lub piłkę plażową 😀.

Wielki czerwony Smok

Bezsprzecznie wielki czerwony smok jest główną atrakcją smoczego skweru. Jego wielka głowa z groźnymi oczami wynurza się z piasku. Tuż za nią wielkie potężne skrzydła. Całość sprawia wrażenie jakby smok szykował się do wyjścia z otchłani piachu wprost na pożarcie odwiedzających go dzieci 😆. Z pewnością nie taki smok straszny jak go malują, a jego wygląd działa na naszą i dzieci wyobraźnię.

Smok ten jest prawdziwym rajem dla dzieci, ponieważ na smoka można się wspiąć (na wiele sposobów), lub do niego wejść i udawać że nas zjadł.

Już począwszy od paszczy dzieci mogą „przejść” całego smoka. Na początku dzieci muszą uporać się z ognistymi płomieniami zrobionymi z czerwonych lin, którymi zieje smok. Następnie trzeba ujarzmić głowę smoka wdrapując się na nią. Głowa połączona jest ze skrzydłami linami, które tworzą jakby most do dalszej wędrówki. Po zdobyciu skrzydeł jest czas na odpoczynek na grzbiecie smoka, skąd rozpościera się widok na najbliższą okolicę. Następnie dzieciaki muszą z powrotem zejść po drabince w dół żeby móc wejść na ogon. Ogon smoka to nie lada gratka dla miłośników wspinaczki, ponieważ droga na jego szczyt wymaga wspięcia się po kamiennych uchwytach wspinaczkowych. Po zdobyciu smoczego garba można zjechać po jego ogonie, czyli z dużej i wysokiej zjeżdżalni. Podsumowując konstrukcja smoka daje wiele możliwości do zabawy. Są drabinki, liny oraz mnóstwo kamieni tworzących ścianki wspinaczkowe. Każde dziecko znajdzie coś dla siebie 😀.

Jak widać smok cieszył się zainteresowaniem nie tylko małej alpinistki, ale też jeszcze mniejszego ciekawskiego roczniaka. Dla niego super zabawą było wchodzenie do wnętrza smoka, czyli pod jego skrzydła i robienie rodzicom „a kuku”.🐲

Inne atrakcje placu zabaw

W drugiej części placu zabaw znajdują się oczywiście huśtawki! Zarówno tradycyjne oraz te typu bocianie gniazdo. Godną uwagi atrakcją dla troszkę starszych dzieci jest tyrolka, choć z naszą pomocą i nasza 3 latka mogła skorzystać z przejażdżki. Zdecydowanie ciekawym elementem jest miejsce małego odkrywcy, gdzie dzieci przy pomocy pędzelka lub rączek mogą same odkopać skamielinę zasypaną pisakiem.

W tej część znajduje się mała konstrukcja ze zjeżdżalnią. Jest ona idealna nawet dla najmniejszych dzieci. Nasza córka już rok temu jako 2 latka dobrze sobie radziła z wejściem na tą zjeżdżalnię. Żeby na nią wejść trzeba albo wdrapać się po mini ściance wspinaczkowej, albo konstrukcji z lin lub po pochylonej drodze z desek. Ponad to znajdziemy tu różnego typu urządzenia, na których dzieci mogą ćwiczyć równowagę. Są dwie konstrukcje z lin oparte na drewnianych palach oraz trampolina w kształcie krokodyla😁. Bardzo ciekawym elementem jest „głuchy telefon”, czyli wystające z piasku rurki, przez które można sobie porozmawiać na odległość.

Znaleźliśmy też uroczy, ciekawy mały domek, w którym można rysować kredą po specjalnej tablicy. Domek jest idealny dla maluchów i super miejscem na kryjówkę. Nasza córka twierdzi, że to dom krasnoludków. Wyobraźnia dzieci zaskakują mnie na każdym kroku. Teraz ten domek jest przez nas nazywany jest „domkiem krasnoludkowym„.

Miejsce do odpoczynku i nie tylko 😄

Pomiędzy atrakcjami w Smoczym Skwerze znajdują się ławeczki i stoliczki w cieniu drzew. Samo miejsce zachęca do pozostania tam na dłużej a nawet możliwości zjedzenia obiadu, bądź nawet urządzenia urodzin. Czego sami raz byliśmy świadkami!😀

Dla starszych dzieci oraz dla rodziców Smoczy Skwer w Parku Lotników Polskich oferuje również mini siłownię na świeżym powietrzu. Każdy z sprzętów do ćwiczeń ma tabliczkę z opisem jak prawidłowo korzystać z urządzenia, co z pewnością pomaga mniej doświadczonym osobom.

Minusy placu zabaw

W przeciwieństwie do wcześniej wymienianych zalet zdecydowanym minusem tego placu zabaw jest brak zacienienia samego miejsca do zabawy. Jedynie wspomniane ławeczki znajdą się w cieniu wysokich drzew. Co więcej plac zabaw jest nie ogrodzony więc trzeba mieć dzieci cały czas na oku.

Gdzie jest Smoczy Skwer w Parku Lotników?

Plac zabaw Smoczy Skwer jest pomiędzy Tauron Areną a Ogrodem Doświadczeń im. Stanisława Lema. Najbliższe miejsce do zaparkowania to parking centrum handlowego M1 lub parking na górnej płycie hali Tauron Areny. W dni kiedy nie ma koncertu lub innych imprez można bez żadnych opłat wjechać i zaparkować na parkingu Tauron Areny. W związku z tym warto sprawdzić wcześniej kalendarz imprez, ponieważ wtedy może być również problem aby znaleźć miejsce pod centrum handlowym.

Smoczy Skwer jak i sam Park Lotników, to zdecydowanie jest ciekawe miejsce w Krakowie które jest warte odwiedzenia! 😁Kontakt

Spodobał Ci się nasz wpis, zapraszamy do kontaktu z nami, oraz zapisania się na newsletter. Możecie nas również znaleźć na Instagram oraz Facebook

Zapraszamy również do zapoznania się z naszą mapą, którą na bieżącą aktualizujemy o nowe miejsca, które z pewnością spodobają się waszym pociechom 😉. Odkrywajmy Kraków i okolice!


Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *