Inne formy spędzania czasu,  Na Spacer,  Okolice Krakowa

Las Bronaczowa – w poszukiwaniu grzybów i leśnych skarbów

To jeden z większych kompleksów leśnych blisko Krakowa, bowiem mieści się on na granicy Mogilan, Radziszowa i Głogoczowa, w zależności od której strony jedziecie. Nazwa jego wzięła się od już nieistniejącej wsi. Las Bronaczowa jest pozostałością dawnej Puszczy Karpackiej, głównie liściasty. My byliśmy tam na początku października i jeszcze nie było tam naszej polskiej złotej jesieni. Z pewnością teraz nabiera to miejsce już pięknych barw. 😍

Las Bronaczowa – dobra trasa na wózek lub spacer z dziećmi

Są tu szerokie, utwardzone ścieżki biegnące przez bardzo przyjemny las. My zabraliśmy dzieci na przejście szlaku czerwonego, czyli około 4,5 km i dały radę. Mieliśmy ze sobą również wózek i nosidło. Bez problemu jest to trasa na pokonanie wózkiem, ale raczej takim z porządnymi kołami. Czasem, jak to w lesie bywa, tak i tu można na drodze spotkać błoto, kałużę lub większe korzenie drzew.

Dla dzieci las to wiele sensorycznych doznań!

Skarby lasu

Po drodze zbieraliśmy prawdziwe skarby, czyli liście, żołędzie, patyczki. Tworzyliśmy nasze pudełko, a raczej wiaderko skarbów. Więcej o tworzeniu sensorycznego pudełka skarbów przeczytacie w naszym wpisie TUTAJ. Dzieci miały tym samym zajęcie, i pokonywanie kolejnych kilometrów szło nam nawet całkiem sprawie. Choć na początku trasa biegnie ciut pod górkę.

Grzyby

Nie zagłębialiśmy się za bardzo w las, także grzybów jadalnych niestety nie za wiele znaleźliśmy, ale dla dzieci nie miało to znaczenia czy trujące, czy prawdziwe. Ważne, że są, że można im wymyślać ciekawe nazwy w zależności od wyglądu. To naprawdę była świetna zabawa!

A dla naszych dzieci, jak zawsze, najlepszą zabawą na wyznaczonej ścieżce było szukanie oznaczeń szlaku. Taka nauka przez zabawę. 😉

Las = poznawanie przyrody

Każda wycieczka do lasu to okazja na poznawanie przyrody. Dla dzieci to wielka lekcja, nauka i zabawa jednocześnie. Obserwowanie mrówek, znajdowanie ukrytych grzybów, pasieki dla zwierząt – dla nich to wielka zabawa, a my dorośli mamy okazję poszerzać ich wiedzę i opowiadać, dlaczego mrówki budują mrowiska, pokazywać, że grzyby mogą być trujące i jadalne i w zbieraniu trzeba uważać, a poustawiane paśniki w lesie dają pożywienie dzikim zwierzętom. Wiadomo, tego wszystkiego można nauczyć się z książek, ale taki spacer i nauka w naturze to nie to samo!

Bagna i stawy

Czyli coś, co z pewnością zaciekawi dzieci! Ale nie po wielkich, tygodniowych opadach deszczu, bowiem jest tu bardzo dużo błota. Zrobiliśmy, więc szybko zdjęcia i na pewno tu wrócimy, ale po kilku dniach bez deszczu.

W lesie Bronaczowa czeka na Was także Rezerwat Kozie Kąty

Tam niestety nie dotarliśmy, bowiem nóżki naszych dzieci nie dałyby rady już wrócić, a wózkiem chciał jeździć tak naprawdę tylko jeden, najmłodszy jegomość. Także czeka nas tu na pewno kolejna wycieczka, bo sami jesteśmy ciekawi tego miejsca.

I uwaga dla wszystkich – nie szukajcie ścieżki edukacyjno – zdrowotnej

Tak naprawdę to był główny cel naszej wycieczki do lasu Bronaczowa! Widzieliśmy na stronie internetowej „Skarby blisko Krakowa” wpis o ścieżce zdrowotnej i głównie tego tam szukaliśmy. A znaleźliśmy jedynie TO. 👇

Oczywiście dla dzieci i tak znalazła się tu rozrywka. Po pierwsze na polance zorganizowaliśmy piknik, bo w końcu na posiłek i odpoczynek też musi się znaleźć czas. A obraz ścieżki edukacyjno-zdrowotnej, który zastaliśmy, trochę różni się od tego na zdjęciach w internecie. Ale nie narzekamy, była tu jedna maszyna do ćwiczeń i dzieci były zachwycone. Spędziły tu kilka kwadransów! Jak widać, wiele do szczęścia im nie potrzeba. 😉

Parking przy Lesie Bronaczowa

➡️ Parking leśny znajduje się w Radziszowie na końcu ul. Spacerowej. Mapa z lokalizacją parkingu poniżej. 👇 Współrzędne GPS: 49.917068, 19.823668.


➡️ Miejsca do zaparkowania nie jest tu wiele, ale też my nie mieliśmy problemu zaparkować tam w weekend.

➡️ Na mapie poniżej zaznaczamy również naszą trasę, jaką przeszliśmy z dziećmi. 👇 49.910615, 19.832349. Część jej prowadziła wzdłuż zabudowań nawet po asfalcie.


Kończąc, nasza wycieczka w poszukiwaniu grzybów udała się pomimo powrotu z wiaderkiem pełnym żołędzi, patyczków i liści. Las Bronaczowa uważamy, za bardzo dobry kierunek, gdy chcemy w ciszy i spokoju wybrać się na odprężający spacer. Niewątpliwie atutem jest tu możliwość zabrania wózka. Ponadto każda wycieczka z dziećmi do lasu to zawsze dobry pomysł! A i na koniec, nie zapomnijcie dla dzieci kaloszy i koszyczka lub wiaderka do zbierania skarbów.

Ps. Szepniemy Wam też gdzie można dobrze zjeść potem z wieloma atrakcjami dla dzieci – Chłopskie Jadło w Głogoczowie. Plac zabaw, młyn, zwierzątka w zagrodzie, huśtawki, a nawet traktor! Tak to wszystko atrakcje dla dzieci, a jedzenie przepyszne! Polecamy!


Więcej inspiracji spacerowych znajdziecie na blogu w zakładce NA SPACER oraz OKOLICE KRAKOWA. Polecamy na wybrać się szczególnie do Lasku Łęgowskiego, Lasu Witkowickiego, Lasku Mogilskiego oraz do przepięknej Puszczy Niepołomickiej.


Kontakt

Spodobał Ci się nasz wpis, zapraszamy do kontaktu z nami, oraz zapisania się na newsletter. Możecie nas również znaleźć na Instagram oraz Facebook.

Zapraszamy również do zapoznania się z naszą mapą, którą na bieżącą aktualizujemy o nowe miejsca, które z pewnością spodobają się Waszym pociechom 😉. Odkrywajmy Kraków i okolice!


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *