Wycieczki poza Kraków

Jezioro Paprocany w Tychach


Jezioro Paprocany w Tychach to jedno z najpopularniejszych miejsc do rekreacji w województwie śląskim. Wiele osób nam wspominało o tym miejscu i zachęcało, żeby się tu wybrać i powiemy Wam, że nie bez powodu jest tak lubiane i polecane. Nas zachwyciło w wydaniu jesiennym! Wielki zbiornik z malowniczymi pomostami, piękną promenadą, wyznaczonymi ścieżkami rowerowymi, punktem widokowym zachęca do spacerów, a także innych form rekreacji. Można tutaj pobiegać, pojeździć na rowerach, skorzystać z boisk, wypożyczyć wodny sprzęt i popływać na łódkach, bądź kajakach oraz oczywiście skorzystać z placów zabaw, które oferują Paprocany. A jest tu coś, czym dzieciaki na pewno nie pogardzą! Jednym słowem jest to miejsce fajne i dla dorosłych na spacer, jak i dla dzieci na zabawę. Można się tylko domyślać, ile ludzi to miejsce przyciąga latem!

Jezioro Paprocany

Jezioro Paprocany to sztuczny zbiornik powstały na potrzeby Huty Paprockiej, a obecnie pełni funkcję także retencyjną – stanowiąc osłonę przeciwpowodziową dla miasta. Ma 132 hektary powierzchni, a głębokość nie przekracza 2,5 m. Zagospodarowanie terenu Jeziora Paprocany jest zróżnicowane. Cały teren podzielony jest na kilka stref: wypoczynkową, dziką plażę, tereny leśne oraz kompleks sportowy.

Kompleks wypoczynkowy Paprocany

Tu mamy plażę, place zabaw, wodny plac zabaw, boiska sportowe, park linowy, wypożyczalnię sprzętu sportowego, restaurację i hotel, punkty gastronomiczne, prysznice, przebieralnie i toalety oraz pierwszą pomoc i administrację.

Extra place zabaw

Nad jeziorem znajdują się tak naprawdę dwa place zabaw, tuż obok siebie. Jest tu imponujący, drewniany statek, który widać już z daleka, bo jest naprawdę ogromny! Ma on trzy zjeżdżalnie dla dzieci, jedną mniejszą, dwie większe – w tym jedną rurową. Miejsce do wspinaczki, liny. To naprawdę fajne miejsce. Dzieci były zachwycone, jak zobaczyły ten statek! Obok znajdziemy troszkę inne huśtawki – bardzo pomysłowe, wagowe.

Drugi plac zabaw to wielka konstrukcja linowa piramidowa oraz drewniana konstrukcja z dwoma zjeżdżalniami, zwykłe huśtawki dla dzieci, bocianie gniazdo i huśtawka bujak. Całość placu zabaw na piasku, wokół kilka ławek dla rodziców.

Pomosty pływające

Na Jeziorze powstały malownicze pomosty i kładki. Prezentują się one nieziemsko. Aż chce się natychmiast wejść i przespacerować na wodzie. Widzimy, że ktoś przyłożył się, by Jezioro Paprocany w Tychach zachęcało do odwiedzin. Dawno nic nas tak nie zachwyciło. Ale uwaga – tu trzeba bardzo ostrożnie z małymi dziećmi!

Siatki rekreacyjno- ochronne

Tutaj jesteśmy pod wrażeniem. Teraz- kiedy byliśmy siatki były już wyłączone z użytkowania, ale specjalnie weszliśmy w galerię zdjęć z jeziora i naprawdę wielkie wow. Między siedzeniami są siatki, na których jednocześnie można poleżeć.

Punkt widokowy z galerią pucharów

Znajduje się on na końcu drewnianej ścieżki spacerowej ciągnącej się wzdłuż jeziora. Widoki niesamowite! Nam udało się tu, dodamy, że zupełnie przypadkowo zobaczyć zachód słońca nad jeziorem Paprocany! Ahh to był cudowny widok! Zobaczenia tak oświetlonego na złoto jeziora i okolicy życzymy i Wam. 😉

Kawiarenki i food trucki

Widać, że miejsce to przyciąga wielu mieszkańców i turystów, więc jest tu też sporo punktów gastronomicznych. I wcale się nie dziwimy, bo naprawdę można spędzić tu bez problemu cały dzień. Obok placu zabaw była lodziarnia i kawiarnia. Dalej restauracja.

Wodny plac zabaw z atrakcjami

Tak, jest tu wodny plac zabaw, który w lecie z pewnością cieszy się dużym zainteresowaniem dzieci. Ponieważ już pogoda nie sprzyjała wodnym szaleństwom, wodny plac zabaw nie działał. Ale tu w lecie dzieje się istna zabawa. Miejsce podzielone jest na dwie strefy – z atrakcjami dla młodszych i starszych. Są tu fontanny, rurki z wodą i inne takie. Dla rodziców wokół są liczne ławeczki. Choć już nie działał to prezentował się całkiem fajnie.

Park linowy

Kolejna atrakcja dla dzieci. Niestety, gdy koło niego przechodziliśmy późnym popołudniem – był nieczynny. Nie znamy godzin funkcjonowania, ale dajemy znać, że jeśli macie fanów parków linowych to ten prezentował się całkiem fajnie. Oczywiście my musieliśmy obiecać, że tu wrócimy niedługo!

Zameczek Myśliwski w Promnicach

Tu niestety nam się nie udało dotrzeć, ale wiedzieliśmy, że to dosyć daleko z miejsca, w którym byliśmy. U nas niestety pomysł, aby wsiadać w auto w tak piękną pogodę i z tyloma dziećmi 😉 nie wypalił. Woleliśmy spędzić to jesienne popołudnie z dziećmi nad wodą i na placu zabaw. Cóż trochę żałujemy, ale czasami musi być to poświęcenie na wycieczkach z dziećmi. 😉

Gdzie znajduje się Jezioro Paprocany oraz gdzie zaparkować?

➡️ Adres: Tychy, ul. Sikorskiego 100. Lokalizację pokazujemy też na mapie poniżej. 👇


🅿️ Parking – spory, lecz w sezonie jest on niewystarczający. Charakterystycznym punktem orientacyjnym tutaj jest piramida, w której jest hotel.

➡️ Z Krakowa dojazd w ok. 1h 20 min płatną autostradą.

Na koniec napiszemy Wam, że Jezioro Paprocany w Tychach super byłoby odwiedzić latem, aby móc korzystać tu ze wszystkiego, w szczególności z wodnego placu zabaw. Ale odwiedzenie tego miejsca poza sezonem było równie ciekawe. Na pewno było tu mniej tłoczno, aniżeli w pełni sezonu. Nie mniej jednak jeśli szukacie ładnych, malowniczych miejsc na spędzenie czasu gdzieś dalej to bardzo je polecamy! My byliśmy zachwyceni. Dzieci również!


Oczywiście więcej inspiracji na spacery i ciekawe miejsca do odwiedzenia z dziećmi w Krakowie i okolicy znajdziecie na blogu. Szukajcie w zakładkach NA SPACER, PLACE ZABAW, oraz INNE FORMY SPĘDZANIA CZASU. Jeśli szukacie więcej pomysłów na wycieczki poza Kraków, to zajrzyjcie do zakładek WYCIECZKI POZA KRAKÓW oraz OKOLICE KRAKOWA.


Kontakt

Spodobał Ci się nasz wpis, zapraszamy do kontaktu z nami, oraz zapisania się na newsletter. Możecie nas również znaleźć na Instagram oraz Facebook.

Zapraszamy również do zapoznania się z naszą mapą, którą na bieżącą aktualizujemy o nowe miejsca, które z pewnością spodobają się Waszym pociechom 😉. Odkrywajmy Kraków i okolice!


Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *