Inne formy spędzania czasu,  Wycieczki poza Kraków

„Bobrowisko” w Starym Sączu – spacer wśród przyrody

Zastanawialiście się kiedykolwiek, jak i gdzie żyją bobry? Jeśli Was interesują właśnie takie zagadnienia, to polecamy odwiedzić enklawę przyrodniczą „Bobrowisko” w Starym Sączu. Nas to miejsce skusiło do pospacerowania i poobcowania wśród przyrody. I nie żałujemy tego krótkiego przystanku ani trochę, gdyż spacer przez sam środek środowiska bobrów po przeznaczonym specjalnym podeście był bardzo ciekawy. Dla naszych dzieci nawet dość ekscytujący! Co prawda nie wypatrzyliśmy żadnego bobra, ale za to widzieliśmy ślady ich tutejszego bytowania, więc na pewno gdzieś tam były! Zapraszamy Was zatem na naszą krótką i malowniczą relację z tego pięknego miejsca.

Enklawa przyrodnicza „Bobrowisko” w Starym Sączu

Enklawa przyrodnicza „Bobrowisko” – to miejsce, które stało się ochroną bioróżnorodności poprzez podglądanie przyrody oraz udostępnienie środowiska przyrodniczego dla zwiedzających w widłach Dunajca i Popradu. Miejsce to jest doskonałym dowodem, że zrównoważone korzystanie ze środowiska jest możliwe!

Teren Bobrowiska w latach 50 ubiegłego wieku był żwirownią. Działała ona na obszarze ponad 50 ha i był to zakład o znaczeniu krajowym. 25 lat temu zaprzestano eksploatacji, a miejsce poddano rekultywacji.

Co możemy spotkać na terenie enklawy przyrodniczej?

Dzisiaj, dzięki potędze przyrody i temu projektowi możemy obserwować bogactwo fauny i flory w ich naturalnym środowisku łęgu wierzbowego i jesionowo – wiązowego. Widziane są tu pary łabędzi niemych – będące przykładem wierności w świecie zwierząt. Pojawia się bóbr z jego tamami, żeremiami i całym systemem kanałów łączących wszystkie zbiorniki wodne w okolicy. Można spotkać czaple na przelotach oraz cały mikrokosmos owadów i płazów. Nam niestety nie udało się spotkać, żadnych spektakularnych zwierząt, ale klimat tego miejsca jest naprawdę wyjątkowy.

Jak wygląda Bobrowisko?

Bobrowisko to tak naprawdę leśna ścieżka o długości około 400 metrów z drewnianymi pomostami, a także dwoma czatowniami. W środku czatowni mamy także coś dla dzieci. Są tu drewniane puzzle, które dają nam różne informacje na tematy flory i fauny wokół Bobrowiska, czyli fantastyczna nauka poprzez zabawę. Jedna z czatowni jest dwupiętrowa, a na piętrze znajdziemy także dwie lunety. To fajny pomysł, żeby całkowicie bezpłatnie i w powiększeniu podglądać życie na terenie Bobrowiska.

W czatowniach znajdziemy także liczne ciekawostki dotyczące życia bobrów, łabędzi, fauny i flory tego miejsca. Mamy także oświetlone makiety pokazujące, jak wyglądają ptaki zamieszkujące bobrowisko. Dla dzieciaków to była duża atrakcja. Kacperek z zafascynowaniem oglądał kolorowe dioramy.

Ale co jest najistotniejsze, o czym chyba powinnam napisać na samym początki. Wstęp do Bobrowiska jest bezpłatny!

Gdzie znajduje się enklawa „Bobrowisko”?

➡️ Enklawa Bobrowisko jest położona przy drodze nr 969 w Starym Sączu. Zaraz za mostem na Dunajcu w lewo. Znajduje się ona przy kąpielisku „Stary Sącz – Stawy”, parku linowym, a także pomiędzy rzeką Dunajec i Poprad w Starym Sączu. To tu niedaleko wpada Poprad do Dunajca.

➡️ Tak wiemy, że Stary Sącz to z Krakowa około 1.5 h drogi, jednak często zdarza się, że podróżujemy w te rejony i zawsze może to być przystanek postojowy w drodze do Piwnicznej-Zdrój lub Krynicy-Zdrój. My Bobrowisko zwiedziliśmy właśnie podczas powrotu z Piwnicznej-Zdrój.

➡️ Współrzędne GPS enklawy „Bobrowisko”: 49.5851038, 20.6441977


➡️ Parking do tego obiektu jest dosyć duży i darmowy, ale w sezonie letnim oblegany. To tutaj parkuje się też do kąpieliska, parku linowego, a także nad rzekę. Współrzędne GPS parkingu: 49.5827514, 20.6388472


Jak dotrzeć do Bobrowiska z parkingu?

Otóż z parkingu będziemy mieli znaki już na samo Bobrowisko. Należy się kierować wzdłuż Dunajca w leśną ścieżkę. Po drugiej stronie ścieżki będziecie mijać park linowy Lemur oraz stawy. Wózkiem dacie radę, choć asfaltu tu nie ma. Prowadzi tędy także ścieżka rowerowa, jednak po samym Bobrowisku jest zakaz jazdy rowerem! Spotkaliśmy parę osób, które zwiedzały enklawę, prowadząc rowery lub zostawiły je na specjalnych miejscach przygotowanych pod rowery. Stojaki na rowery były bardzo pomysłowe, bardzo nam się spodobały! Sami oceńcie. 😀

Aplikacja do zwiedzania Bobrowiska

Urząd Miejski w Starym Sączu przygotował także aplikację mobilną dla zwiedzających. Zawiera ona audioprzewodnik, mapę, encyklopedię roślin i zwierząt występujących na enklawie Bobrowisko, a także quizy. Do pobrania TUTAJ.

Postój nad Dunajcem

Cały spacer po enklawie zajmie Wam około godziny czasu. Ale tu możecie przy okazji skorzystać z innych uroków tego miejsca, bo jest co tu robić! My wracając, nie mogliśmy przejść obojętnie obok Dunajca. 😍 Wykorzystanie ładnej pogody i taplanie w wodzie oraz kamyczki to kolejna atrakcja, która czeka tutaj na wasze maluchy. A przy zachodzie słońca jest tu bajkowo!

Kończąc, chcemy Wam tylko powiedzieć, że fajnie, że powstają takie miejsca, by móc podglądać przyrodę z takiej perspektywy. To ciekawa propozycja na spacer i spędzenie dnia z dziećmi w nietuzinkowy sposób.


Jeśli szukacie innych ciekawych miejsc, to po drodze możecie podjechać do Skamieniałego Miasta w Ciężkowicach. A jeśli szukacie innych pomysłów na weekend, to zapraszamy do Dobczyc oraz na Pustynię Błędowską. Więcej inspiracji znajdziecie także na blogu w zakładce WYCIECZKI POZA KRAKÓW lub OKOLICE KRAKOWA.


Kontakt

Spodobał Ci się nasz wpis, zapraszamy do kontaktu z nami, oraz zapisania się na newsletter. Możecie nas również znaleźć na Instagram oraz Facebook.

Zapraszamy również do zapoznania się z naszą mapą, którą na bieżącą aktualizujemy o nowe miejsca, które z pewnością spodobają się Waszym pociechom 😉. Odkrywajmy Kraków i okolice!