Muzea przyjazne dzieciom,  Wycieczki poza Kraków

Beskidzkie Centrum Zabawki Drewnianej w Stryszawie

Będąc w okolicy Zawoi postanowiliśmy tym razem odwiedzić Beskidzkie Centrum Zabawki Drewnianej w Stryszawie. Zastanawialiśmy się kiedyś, czy jest to fajne miejsce do odwiedzenia z tak małymi dziećmi – przecież to muzeum zabawek? I nie przeliczyliśmy się – to miejsce naprawdę zaciekawiło nas i naszych chłopaków. Po pierwsze, radość dzieciakom sprawiły drewniane zabawki, którymi można było się pobawić, a po drugie świetne warsztaty z malowania drewnianych ptaków spowodowały, że chłopaki wspominają to miejsce do dziś!

Beskidzkie Centrum Zabawki Drewnianej w Stryszawie – co tam się znajduje?

Centrum to mieści się w wyremontowanym w 2011 roku zabytkowym dworku oraz pięknym zielonym ogrodzie. Można zobaczyć tutaj wystawę stałą, filmy i prezentacje dotyczące całej historii żywieckiego zabawkarstwa. Główna sala przedstawia zabawki z różnych lat poustawiane w gablotach. Wystawa jest bardzo ciekawa obfitująca w wiele ciekawostek na temat tworzenia drewnianych zabawek przez lokalnych artystów. Muzeum można zwiedzać z osobą z obsługi lub bez. Warto jednak wybrać opcję oprowadzenia – bardzo ciekawie się słuchało wszystkich historii i ciekawostek na temat tego miejsca.

Ale Beskidzkie Centrum Zabawki Drewnianej to nie tylko zamknięte na klucz eksponaty – to też prawdziwe zabawki! To właśnie w rogu sali na dzieciaki czeka najlepsza niespodzianka, która z pewnością zaciekawi nie jednego smyka – kącik pięknych, drewnianych zabawek dla dzieci. Wielkie ukłony za ten pomysł! Dzięki temu gdy my dorośli słuchaliśmy o historii i tradycji rozwoju zabawkarstwa, dzieci goniły jak szalone z kaczkami i karuzelami w rękach po całej sali muzeum! I takie zachowanie było tu dopuszczalne, czyli jak widać jest to muzeum bardzo przyjazne dzieciom! Wielki plus za to, w końcu nazwa muzeum zabawki do czegoś zobowiązuje! 🙂 Można się tu śmiało bawić.

Warsztaty malowania zabawek

Ale zabawa to jedno, a jest tu też coś, co jeszcze bardziej zaciekawiło nasze dzieci. Otóż Beskidzkie Centrum Zabawki Drewnianej prowadzi różne warsztaty dla dzieci. Jeśli chodzi o te dostępne od razu – to są to warsztaty z malowania własnej zabawki – do wyboru ptaka albo konika. Oprócz tego muzeum prowadzi inne warsztaty, ale te już są cyklicznie. Dostępne jest do wyboru: bibułkarstwo, tworzenie koszyków ze sznurka, ozdób wielkanocnych oraz choinkowych. Co więcej, można tu kupić zabawki, już gotowe lub zrobić tak jak my, czyli zakupić te, które samodzielnie pomalować można w domu. My jak zawsze z takich miejsc wyszliśmy z torbą pełną ptaszków do malowania w domu. Będzie co robić, jak przyjdą chłodne i deszczowe, jesienne dni.

Park Drewnianej Zabawki Ludowej

Oprócz samego muzeum jest kolejna atrakcja, która zainteresuje Wasze dzieciaki. Są to duże wersje zabawek umieszczone w ogrodzie. Taki można by rzec nietypowy plac zabaw. Bowiem na niektóre z nich można nawet usiąść, wejść lub się nimi pobawić! Znajdziemy tutaj bryczkę, konia, dudka, drzewo z kolorowymi ptakami, koguty. Wszystkie te rzeźby odnajdziecie właśnie w Parku Drewnianej Zabawki Ludowej, który znajduje się w ogrodzie Beskidzkiego Centrum. U nas kołyski zrobiły dzieciom cudną zabawę i tzw. „chodaki” – czyli zabawka puszczania kaczek na wyścigi. To był u nas hit! Wyścigów i spierania się która kaczuszka szybciej zjechała nie było końca.

Dom zabawkarza

W Centrum Zabawki Drewnianej w Stryszawie zajrzeć również możemy do Domu Zabawkarza. Jest to kolejne miejsce z wystawą stałą poświęcone rekonstrukcji kuchni zabawkarza z warsztatem pracy. Nie brakuje tutaj także miejsca na odpoczynek i napicie się ciepłej kawy, bądź zimnego napoju. Na poddaszu budynku organizowane są także wystawy i małe imprezy kulturalne. W tym momencie jest tam wystawa obrazów i rzeźb.

Beskidzkie Centrum – godziny otwarcia:

  • Pon – pt: 8 – 20
  • Sob: 8 – 16

Cennik:

  • 5 zł – os. dorosła,
  • Dzieci do lat 3 – bezpłatnie.

Gdzie znajduje się Beskidzie Centrum Zabawki Drewianej, jak dojechać?

➡️ Adres: Stryszawa 740, 34-205 Stryszawa. Poniżej zamieszczamy mapę z lokalizacją. 👇


➡️ Z Krakowa dojazd w ok. 1 h 20 min. Wycieczkę tutaj fajnie połączyć z Beskidzkim Rajem – TUTAJ LINK z opisem tego miejsca.

🅿️ Parking własny.

💚 Można tu również zakupić piękne i ponadczasowe drewniane zabawki.

Szczerze, to nie sądziliśmy, że miejsce to jest tak ciekawe. Kilka razy mieliśmy tu zawitać, lecz wygrywały inne kierunki. Ale uważamy, że warto odwiedzić Beskidzie Centrum Zabawki Drewnianej. Spędziliśmy tu kilka godzin i naprawdę się nie nudziliśmy, ani my, ani dzieci! Chłopakom bardzo podobały się warsztaty z malowania oraz oczywiście ogromne zabawki w ogrodzie. A my dorośli wyszliśmy bogatsi o wiedzę, jak to kiedyś tworzono drewniane zabawki i jak ten proces był czasochłonny i wymagający! Będziemy miło wspominać i śmiało polecać!


Oczywiście więcej inspiracji na spacery i ciekawe miejsca do odwiedzenia z dziećmi w Krakowie i okolicy znajdziecie na blogu. Szukajcie w zakładkach NA SPACER, PLACE ZABAW, oraz INNE FORMY SPĘDZANIA CZASU. Jeśli szukacie więcej pomysłów na wycieczki poza Kraków, to zajrzyjcie do zakładek WYCIECZKI POZA KRAKÓW oraz OKOLICE KRAKOWA.


Kontakt

Spodobał Ci się nasz wpis, zapraszamy do kontaktu z nami, oraz zapisania się na newsletter. Możecie nas również znaleźć na Instagram oraz Facebook.

Zapraszamy również do zapoznania się z naszą mapą, którą na bieżącą aktualizujemy o nowe miejsca, które z pewnością spodobają się Waszym pociechom 😉. Odkrywajmy Kraków i okolice!


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *