Inne formy spędzania czasu,  Wycieczki poza Kraków

Orawski Park Etnograficzny – Skansen w Zubrzycy Górnej

Orawski Park Etnograficzny to tak naprawdę muzeum pod otwartym niebem. Skansen w Zubrzycy Górnej utworzony został w 1955 roku i gromadzi zabytkowe zabudowania z okolicznych wsi. Zobaczymy tu chaty, budynki gospodarcze, a nawet Kościół. Większość budynków jest udostępniona do zwiedzania wewnątrz. Cały obszar skansenu to teren o powierzchni 12 ha. Podzielony został na dwa sektory – stary i nowy.

Stary sektor to Dwór Moniaków z przełomu XVII/ XVIII wieku, chałupy chłopskie z XIX wieku, zakłady przemysłu wiejskiego – olejarnia, tartak, kuźnia i młyno – tartak.

Nowy sektor to Kościół z Tokarni oraz chałupy chłopskie z przełomu XIX i XX wieku.

Co zobaczymy w Orawskim Parku Etnograficznym?

Nie będziemy opisywać poszczególnych zabytków, ale sami zobaczcie, jak tam jest pięknie. Stare, pięknie malowane chaty i zdobienia wprowadzają w sielski klimat. Oprócz tego wnętrza obrazujące, jak ludzie niegdyś żyli oraz jak się kiedyś pracowało. Wszystko to zrobiło na nas niesamowite wrażenie.

Plac zabaw na terenie Skansenu

Tak, na terenie Orawskiego Parku Etnograficznego jest pięknie wkomponowany drewniany plac zabaw. Znajdziecie tutaj konstrukcję z ruchomym mostkiem, huśtawki i to nawet trzy, oraz jedną dla malucha. Pomiędzy domkami jest także konstrukcja mostu ruchomego ze sznurka. Dzieci mają również do dyspozycji domek z drabinką i liną. Jest sporo miejsca do odpoczynku, wydzielona przestrzeń na ognisko, stoliki i ławy do posiedzenia.

Na terenie skansenu płynie także rzeczka Solawka, oczywiście która stała się dla naszych dzieci kolejną atrakcją, żeby móc porzucać sobie kamieniami.

Ceny biletu wstępu do Muzeum – Orawski Park Etnograficzny:

  • Bilet normalny – 20 zł,
  • Bilet ulgowy – 12 zł,
  • Wstęp bezpłatny – dzieci do lat 7.

Karta Dużej Rodziny: bilet normalny – 18 zł, bilet ulgowy – 10,80 zł.

Czas zwiedzania skansenu to około 2 godzin.

Godziny otwarcia:

  • Środa – Niedziela: 09 – 15

Uwaga: Poniedziałek i wtorek muzeum zamknięte dla zwiedzających.

Muzeum jest, co warto podkreślić, czynne cały rok, z wyjątkiem kilku dni świątecznych. Najlepiej przed wybraniem się w to miejsce sprawdzić aktualne dni, kiedy skansen jest nieczynny – LINK TUTAJ.

Gdzie znajduje się Muzeum Orawski Park Etnograficzny?

➡️ Tak, jak już wcześniej pisaliśmy w Zubrzycy Górnej. Jest to wieś położona w województwie małopolskim, w gminie Jabłonka, na granicy Beskidu Żywieckiego i Orawy, u stóp masywu Babiej Góry. Współrzędne GPS: 49.5708379, 19.6321639.


➡️ Z Krakowa ok. 1,5 h drogi.

➡️ Oczywiście obok Muzeum znajduje się bezpłatny parking.

Czy z małymi dziećmi chodzić do takich miejsc i czy coś z tej wycieczki zapamiętają?

Czy zapamiętają coś z takiej wycieczki? Tego nie wiemy, ale wiemy jedno, że warto! Zawsze czegoś dziecko się uczy, jakiś choćby nawyków. Dzieci są ciekawe świata, ciekawe życia. Zawsze z wycieczki wyniosą, jakieś nowe rzeczy, coś ich zaciekawi.

My śmiało możemy stwierdzić, że czasem lepiej zobaczyć kilka eksponatów mniej, a jak dziecko się znudzi to mu odpuścić. Tak było w naszym przypadku, po godzinie Kacper wolał zajmować się znajdywaniem kolejnych cyferek na domkach, niż wchodzeniem do nich lub czytaniem, co tam się znajduje. Ale w końcu chodzi tutaj o przyjemność z oglądania i spędzania czasu, a nie ciąganie na siłę. A jeśli nawet jakieś dziecko nie będzie zainteresowane tym, co tam jest to jest to doskonałe miejsce na spacer na świeżym powietrzu – ot, taki jeszcze mały plus tego wszystkiego. 🙂

Fajnym pomysłem są także zajęcia edukacyjne w Orawskim Parku Etnograficznym

Uwaga tu dla większych dzieci extra zajęcia, bowiem muzeum organizuje zajęcia edukacyjne. Czytaliśmy o zajęciach „Od ziarna do chleba”, gdzie dzieci uczą się jak samodzielnie przyrządzić posiłek. Jak młócić zboże, jak zarabiać ciasto i jakie są zwyczaje związane z wypiekami chleba.

Są też inne zajęcia: obróbka lnu, malarstwo na szkle, zabawki szmaciane, ozdoby z bibuły. Warto jeśli macie większe dzieci, większość zajęć od 6, 8 lat. Możecie sprawdzić na stronie Muzeum.

Uważamy, że warto wykorzystać ładną pogodę i zwiedzać takie miejsca jak skanseny, a szczególnie położone w takich ładnych terenach jak Orawski Park Etnograficzny. Tak naprawdę to taka nauka na świeżym powietrzu. My bardzo to miejsce polecamy. 🙂


Więcej inspiracji znajdziecie także na blogu w zakładce WYCIECZKI POZA KRAKÓW lub OKOLICE KRAKOWA.


Kontakt

Spodobał Ci się nasz wpis, zapraszamy do kontaktu z nami, oraz zapisania się na newsletter. Możecie nas również znaleźć na Instagram oraz Facebook.

Zapraszamy również do zapoznania się z naszą mapą, którą na bieżącą aktualizujemy o nowe miejsca, które z pewnością spodobają się Waszym pociechom 😉. Odkrywajmy Kraków i okolice!


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *