Inne formy spędzania czasu,  Wycieczki poza Kraków

Góra Żar – kolejka, tor saneczkowy i paralotniarze

Góra Żar to szczyt w Beskidzie Małym. Jest popularnym szczytem wśród turystów o wysokości 761 m n.p.m. Chyba sam tytuł mówi, co my tu robiliśmy. Ale zaczniemy od początku. 🙂

Kolejką lub na nogach

Na górę Żar można wjechać kolejką linowo – terenową lub wybrać się na nogach. Prowadzą tędy dwa szlaki turystyczne: czerwony i czarny. Szlak czarny, wzdłuż kolejki – około 2 km, szlak czerwony od strony zapory w Zarnówce – około 4 km.

Cennik biletów kolejki:

  • góra – dół – bilet normalny – 19 zł,
  • góra – dół – bilet ulgowy – 15 zł,
  • bilet w jedną stronę – 15 zł i 12 zł,
  • opłata za rower – 3 zł,
  • karta sportowa (zawierająca 10 przejazdów) – 80zł,
  • dzieci do 4 lat – bezpłatnie.

Więcej informacji o cenach i kursowaniu na stronie internetowej.

Widoki – czyli panorama na Jezioro Międzybrodzkie i Żywieckie, a także górskie szczyty

Co tu dużo opisywać – przy pięknej pogodzie widoki gwarantowane. Piękne ułożenie Góry Żar stanowi, że przybywa tu wielu turystów.

Wiele atrakcji na Górze – tor saneczkowy oraz paralotniarze

Tor saneczkowy na Górze Żar jest fajną atrakcją nawet dla 3 latków, bowiem już takie maluchy pod opieką dorosłego mogą skorzystać z tej atrakcji. Kacper spróbował z mamą. I znów nie wiemy, kto miał większą frajdę! Mama, czy dziecko?

A drugą atrakcją są paralotniarze, którzy mają na Górze Żar startowisko. Można tutaj spróbować swoich sił na paralotni, a koszt takiej rozrywki z instruktorem w tandemie to około 260 zł z filmikiem. Powiemy Wam tyle, że po oglądaniu tych wyczynów, aż sama chciałam spróbować! Także chyba wiem, jaki prezent sobie zażyczę na jakąś najbliższą okazję. 🙂 I uwaga, na Górze Żar możemy także zobaczyć na niebie szybowce, bowiem poniżej dolnej stacji kolejki działa lotnisko szybowcowe.

Rowerem też jest przygoda

Tak, otóż można wyjechać kolejką, która jest przystosowana dla rowerzystów, a na górze znajdziemy trzy trasy przeznaczone do kolarstwa górskiego. Na miejscu można także wypożyczyć wielkie hulajnogi i specjalne rowery, którymi można zjechać z góry.

Sztuczny zbiornik na Górze Żar

Jest to zbiornik elektrowni szczytowo – pompowej Porąbka – Żar. Tego rodzaju elektrownie są wielkimi akumulatorami o ogromnej pojemności. W razie awarii można szybko ją uruchomić i wyprodukować prąd. Zbiornik na Górze Żar stanowi część kompleksu elektrowni, jest on zbiornikiem górnym, dolnym zaś jest Jezioro Międzybrodzkie.

Mała gastronomia na szczycie góry

Tak, o to nie musicie się tutaj martwić. Jest restauracja z obiadami, są budki z lodami, goframi i napojami. Stąd nie wyjdziecie głodni.

Pontony, dmuchańce i park linowy na dolnej stacji kolejki

Na dolnej stacji znajdziecie także zjeżdżalnię pontonową oraz różne dmuchańce i park linowy. My jednak nie korzystaliśmy już z tych atrakcji, bowiem dzieci były wykończone i śpiące, więc trzeba było się zbierać do samochodu.

Góra Żar to także trasa dla narciarzy

Tak, zimą mamy do dyspozycji trasę 1600 metrów, sztucznie naśnieżaną. Jest też wyciąg orczykowy i wyciąg taśmowy dla najmłodszych.

Gdzie znajduje się Góra Żar?

➡️ Góra Żar znajduje się w Międzybrodziu Żywieckim, patrz mapa poniżej. 👇 Współrzędne GPS: 49.7869693, 19.2249436.

➡️ Z Krakowa to ok. 2h jazdy.


➡️ Parking znajduje się od razu obok stacji dolnej kolejki linowo – torowej. Płatny w automacie – pierwsza godzina droższa, reszta koło 5 zł. Współrzędne GPS parkingu: 49.7750076, 19.2230633


Podsumowując, jeśli macie ładną pogodę naprawdę możecie spędzić tu koło 2-3 godzin, zwłaszcza że można rozłożyć się na kocyku i napawać tym widokiem, które daje nam Góra Żar. My uwielbiamy tu wracać! Bywamy tu nawet dwa razy do roku. Więc jest coś, co tu nas zawsze ciągnie, dlatego polecamy i Wam to miejsce, bo jest tu pięknie! A i dzieciaki nie powinny się tu nudzić. 😉


Więcej inspiracji znajdziecie także na blogu w zakładce WYCIECZKI POZA KRAKÓW lub OKOLICE KRAKOWA.


Kontakt

Spodobał Ci się nasz wpis, zapraszamy do kontaktu z nami, oraz zapisania się na newsletter. Możecie nas również znaleźć na Instagram oraz Facebook.

Zapraszamy również do zapoznania się z naszą mapą, którą na bieżącą aktualizujemy o nowe miejsca, które z pewnością spodobają się Waszym pociechom 😉. Odkrywajmy Kraków i okolice!