Bawialnie

Bawialnia M. w stylu Montessori

Bawialnia M. w stylu Montessori to miejsce dla dzieci niemalże w centrum Krakowa. Składają się na nią dwie sale, gdzie dzieci w zasięgu swoich małych rączek mają całą masę kreatywnych zabawek! Dominuje tu niezwykły ład i porządek, czym właśnie styl i nurt Montessori się wyróżnia. W sali pierwszej znajdziemy piękną różową sofę dla rodziców i dużą biblioteczkę dla dzieci, w drugim pomieszczeniu natomiast szeroki wybór zabawek sensorycznych, logicznych, zręcznościowych, naukowych, a także plastycznych. Ale zacznijmy od początku.

Co to znaczy, że jest to bawialnia w stylu Montessori?

Trzeba na początku wyjaśnić, na czym polega metoda nauczania oraz system wychowawczy opracowany i spopularyzowany przez włoską lekarkę Marię Montessori. Otóż twierdziła ona, że każde dziecko rozwija się w swoim tempie i trzeba mu pozwolić samemu odkrywać swoje umiejętności. Nauka ta twierdzi, żeby dziecko poprzez własną aktywność, pracę i spontaniczne działanie odkrywało świat. Duży nacisk kładzie się tu w samodzielność, wybór zabaw i nienarzucanie schematów.

Następnie po obserwacjach Maria Montessori zaczęła tworzyć zabawki wspierające taki rozwój. Są to bardzo dobrze znane na pewno nie jednemu rodzicowi zabawki. Wyróżnia je zdecydowanie prostota i estetyka wykonania. Ma to na celu skupienie się na nauce. Mają one wspierać rozwój motoryki i koordynację oko-ręka. Zabawki te również ćwiczą logiczne myślenie, rozwój cierpliwości oraz te bardziej zaawansowane, dla starszych dzieci, uczą budowania, konstruowania, przekształcania, a nawet samodzielnego modyfikowania. Znacie na pewno bardzo dobrze takie zabawki. To między innymi kolorowe układanki, sortery, wieże, kulodromy czy drewniane tęcze.

Strefa Wolnej Zabawy w Bawialni M.

I taka właśnie jest krakowska bawialnia M. w stylu Montessori. Tu można wejść i w strefie wolnej zabawy pozwolić dziecku samemu zdecydować, co w danej chwili chce robić. Zabawki są tu dostępne na wyciągnięcie ręki. Poukładane są na niskich półkach. Nawet już ledwo chodzący bobas je spokojnie dosięgnie. Co warto zauważyć, w tej przestrzeni panuje niezwykły ład. Nie ma przesady i krzyczących kolorów. Nie ma głośnych i wydających dźwięków zabawek. Jest schludnie, dominuje biel i szarość. Nic innego niepotrzebnego nie zaprząta uwagi dzieci. Mają tu spokój i mnóstwo wpływających na rozwój zabawek.

Czym dzieci mogą się tu pobawić?

Głównie to typowe zabawki typu Montessori. Ciężko będzie mi tu wymienić wszytko, co znajduje się w przestrzeni Bawialni M. Ale postaram się zaznaczyć kilka najważniejszych. Są między innymi drewniane klocki, kulodrom, drewniane autka oraz mata z drogami. Pięknie zaaranżowany jest baldachim z miękkim siedziskiem, tuż obok półki wypełnionej mądrymi książkami. Dzieci znajdą tu między innymi uwielbianą serię książek o ulicy Czereśniowej, piękne opowieści o dzieciach z Bullerbyn, serię „Rok w mieście, krainie czarów”, przepiękną książkę, którą od dłuższego czasu planuję kupić, czyli „Mapy”. Nie brakuje tu również pozycji dla maluszków typu „Śpij króliczku”, „Nie płacz króliczku”. Wymieniać można by długo tytuły. Niektóre z tych pozycji mamy w domu i szczerze polecamy.

Bardzo ułatwiające odnalezienie się w metodzie nauki Montessori jest posegregowanie zabawek w kąciki. Na wspomnianych niskich, dostępnych półkach znajdziemy kąciki do zabawy w dom i przygotowywanie potraw. W tym miejscu jest również mały sklepik, deska do prasowania i suszarka na pranie. Dla moich dzieci hit! Z domu nie znają takich sprzętów, bo wywieszanie prania i prasowanie dawno u nas przeszło do lamusa. 😉

W kolejnym kąciku znajdziemy już typowo drewniane zabawki wpisujące się w nurt Montessori, a mianowicie różnego rodzaju układanki, przebijaki, przewlekanki, zabawki wspierające naukę kolorów, kształtów, a nawet struktur.

Na środku sali jest również kącik plastyczny, czyli mały stoliczek z kolorowymi kredkami, aż zachęcającymi do malowania.

Strefa dla rodzica

Duża, różowa, wygodna sofa. Tu każdy odpocznie, gdy dziecko zajmie się zabawą. Bo przecież o to w tym miejscu chodzi, żeby dać dzieciom swobodę i nie przeszkadzać. My rodzice nie ingerujemy w zabawę, jedynie podsuwamy pomysł, zachęcamy do znalezienia ciekawej zabawki. Ponadto sala zabaw mieści się w pięknej willi z wysokim zdobionym sufitem, zabytkowymi żyrandolami, a nawet starym, zielonym piecem kaflowym. To wnętrze jest po prostu piękne – zupełnie nie wygląda, jak bawialnia.

Dużo wartościowych zajęć dla dzieci!

Bawialnia M. w stylu Montessori organizuje również wiele wartościowych zajęć dla dzieci. Pełny opis poszczególnych warsztatów i spotkań znajdziecie na stronie bawialni – odsyłamy TUTAJ. Poniżej załączamy zdjęcie aktualnie odbywających się zajęć (stan na marzec 2021). Wiemy, że super są szczególnie zajęcia: Bobo mówi oraz sensoplastyka.

Sklep internetowy Bawialni M. w stylu Montessori

Tak bawialnia M. ma również własny sklep online – tutaj LINK, jak i można kupić zabawki oraz książki na miejscu. Sprzedawane są w trybie stacjonarnym piękne książki w języku angielskim. Co więcej, działa tu również wypożyczalnia książeczek. ❤️

Cennik:

Najlepiej spojrzeć na stronę bawialni – TUTAJ. Poniżej zamieszczamy cennik – stan na marzec 2021.

Godziny wejść:

Tu też odsyłamy Was na stronę internetową Bawialni M. i fanpage na fb, gdzie znajdują się aktualne godziny wejść do strefy wolnej zabawy. Mogą one się zmieniać w zależności od organizowanych zajęć lub urodzin. Przed wybraniem najlepiej zerknąć na aktualności na stronie. Warto też przed wybraniem się w to miejsce – szczególnie teraz – zadzwonić i powiadomić o przyjściu i zarezerwować sobie godzinkę czy dwie. 😀 Poniżej grafik strefy wolnej zabawy – stan na marzec 2021.

Udogodnienia

W toalecie znajdziecie nocniczek i nakładkę na toaletę. Bardzo lubimy jak, ktoś zadba o takie szczegóły, gdy korzystają z tych miejsc głównie dzieci. Jest miękki przewijak na kanapie, a obsługa służy pomocą i jednorazowymi podkładami. Na sali jest również oczyszczacz powietrza.

Gdzie znajduje się Bawialnia M., gdzie parkować, jak dojechać?

➡️ Dokładny adres: ul. Kościelna 3, 30-034 Kraków. Bawialnia M. znajduje się tuż obok siedziby Radia Kraków przy al. Słowackiego. Na mapie poniżej zaznaczamy na mapie poniżej. 👇


‼️ Mała UWAGA: Bawialnia znajduje się w pięknej, starej willi, na wysokim parterze. Prowadzą tu schody, wózek można oczywiście wnieść albo zostawić w garażu. Ja wybrałam się tu bez wózka, więc nie sprawdziłam miejsca, gdzie można go zostawić. Myślę, że obsługa pomoże również wnieść wózek po schodach, jeśli byłaby taka potrzeba.

➡️ Parking: na ul. Kościelnej dostępnych jest sporo miejsc, ale jest tu płatna strefa parkowania! Jest również możliwość wjechania na podwórko, ale jest tam tylko kilka miejsc parkingowych.

➡️ Komunikacją miejską: bardzo dobry dojazd z każdej części miasta, najbliższy przystanek autobusowy Grottgera, przystanek tramwajowy Plac Inwalidów.

Podsumowując, bawialnia M. w stylu Montessori, to warte uwagi miejsce, szczególnie dla rodziców, szukających spokojnej i mądrej przestrzeni dla swoich pociech. Może sama bawialnia nie jest duża, ale dzieci odnajdują się tu znakomicie. Moje pomimo tego, że na co dzień bawią się przeróżnymi zabawkami, nie tylko w stylu ducha Montessori, tu były bardzo zaciekawione każdą nowością, jaką znalazły na półkach. Wiemy też jedno! Tu z pewnością rodzice odpoczną od krzyków i grających zabawek, a Wasze dzieci świetnie i kreatywnie będą mogły spędzić tu czas.


Nowe zdjęcia Bawialni M. w stylu Montessori z lutego 2023 r.

Ps. W Bawialni M. można od teraz zakupić stacjonarnie nasze autorskie mapki z naklejkami dla dzieci do zwiedzania Starego Miasta w Krakowie. ❤️ Niezmiernie się cieszymy, że są dostępne tak blisko krakowskiego Rynku.


Oczywiście więcej inspiracji na spacery i ciekawe miejsca do odwiedzenia z dziećmi w Krakowie i okolicy znajdziecie na blogu. Szukajcie w zakładkach NA SPACER, PLACE ZABAW, oraz INNE FORMY SPĘDZANIA CZASU. Jeśli szukacie pomysłów na wycieczki poza Kraków, to zajrzyjcie do zakładek WYCIECZKI POZA KRAKÓW oraz OKOLICE KRAKOWA.

Polecane przez nas bawialnie znajdziecie na mapie poniżej. 👇


Kontakt

Spodobał Ci się nasz wpis, zapraszamy do kontaktu z nami, oraz zapisania się na newsletter. Możecie nas również znaleźć na Instagram oraz Facebook.

Zapraszamy również do zapoznania się z naszą mapą, którą na bieżącą aktualizujemy o nowe miejsca, które z pewnością spodobają się Waszym pociechom 😉. Odkrywajmy Kraków i okolice!