Inne polecane miejsca,  Na Spacer

Kopiec Wandy – mało znany krakowski kopiec

Wszyscy dobrze znają trzy krakowskie kopce: Krakusa, Kościuszki oraz Piłsudskiego. Ale w Krakowie są jeszcze dwa kopce. Odwiedziliśmy jednej z nich, a mianowicie 14 metrowy Kopiec Wandy w Nowej Hucie.

Jak wygląda Kopiec Wandy i teren wokół

Kopiec jest nieduży. Na szczyt prowadzi wąska, wydeptana ścieżka. Tu wchodząc z dziećmi, trzeba uważać! Jest bardzo wąsko, ślisko i ścieżka biegnie dosłownie przy krawędzi. Dla naszych dzieci takie wejście było w sumie nie minusem, ale plusem! Bardzo im się podobała taka wersja wchodzenia na górę. Ale uwaga – nie wjedziecie na kopiec wózkiem. Nie jest to możliwe taką śceizką – jest bardzo wąsko. Na szczycie znajduje się pomnik ku czci Wandy z białym orłem. Widoki z kopca są naprawdę wspaniałe. My nawet dojrzeliśmy Tatry! Szkoda ze nie miałam aparatu – wtedy powstałyby lepsze zdjęcia.

Okolica kopca Wandy jest spokojna, z dala od ruchu samochodowego, choć nie jest tu cicho. Dosyć bardzo słychać szum sąsiadującej drogi szybkiego ruchu. W najbliższym otoczeniu kopca Wandy znajdują się ławki oraz drewniane leżaki. Jest dużo zieleni, miejsca do pobiegania dla dzieci. Miejsce jest naprawdę ładne, choć wydaje się lekko zapomniane, bo było trochę zarośnięte, gdy tu byliśmy.

Trochę historii

Powstanie Kopca Wandy datowane jest na VII – VIII wiek. To data bardzo przybliżona, ponieważ do tej pory nie wykonano badań archeologicznych tego miejsca. Według legendy kopiec jest mogiłą Wandy, córki księcia Kraka. Miejsce to zatem owiane jest prawdziwą tajemnicą. Na szczycie kopca stoi marmurowy pomnik projektu Jana Matejki ozdobiony kądzielą (warkoczem) – symbolem dziewictwa, skrzyżowany z mieczem oraz napisem „Wanda”.

Jak dojechać na Kopiec Wandy?

➡️ Lokalizację kopca Wandy zaznaczamy na mapie poniżej. 👇 Współrzędne GPS: 50.070261, 20.068074.


Dojazd na Kopiec Wandy – na skrzyżowaniu ul. Igołomskiej z ul. Giedroycia skręcić w lewo jadąc od centrum. Dalej wjazd jest „dziką” i mało uczęszczaną drogą obok fortu Mogiła. Trasa po wpisaniu w Google Maps prowadzi na przystanek „Kopiec Wandy”.

🅿️ Nie ma tu wyznaczonego parkingu. My podjechaliśmy pod kopiec i zatrzymaliśmy się przy drodze. Ale UWAGA – dojazd tu jest bardzo dzikimi drogami! Ale zakazu wjazdu nie ma.

➡️ Dojazd komunikacją miejską – najbliższy przystanek: Kopiec Wandy. Warto tu wybrać się tą formą transportu, bowiem wysiadając na przystanku, wystarczy wejść po schodkach i już się jest pod kopcem.

Czy warto tu przyjechać? Niewątpliwie kopiec Wandy położony jest spory kawałek od centrum, ale jeśli ktoś chce zobaczyć i poznać mało znany krakowski kopiec to tak! Czy z dziećmi warto się tu wybrać? My lubimy takie wycieczki. Mieliśmy tu plan posiedzieć dłużej, ale przegoniła nas ulewa.


Oczywiście więcej inspiracji na spacery i ciekawe miejsca do odwiedzenia z dziećmi w Krakowie i okolicy znajdziecie na blogu. Szukajcie w zakładkach NA SPACER, PLACE ZABAW, oraz INNE FORMY SPĘDZANIA CZASU. Jeśli szukacie więcej pomysłów na wycieczki poza Kraków, to zajrzyjcie do zakładek WYCIECZKI POZA KRAKÓW oraz OKOLICE KRAKOWA.


Kontakt

Spodobał Ci się nasz wpis? Zapraszamy do kontaktu z nami, oraz zapisania się na newsletter. Możecie nas również znaleźć na Instagram oraz Facebook.

Zapraszamy również do zapoznania się z naszą mapą, którą na bieżącą aktualizujemy o nowe miejsca, które z pewnością spodobają się Waszym pociechom 😉. Odkrywajmy Kraków i okolice!