Na Spacer,  Okolice Krakowa

Jezioro Mucharskie – spacer ścieżką edukacyjną


Jezioro Mucharskie nie było odwiedzone przez nas po raz pierwszy, ale zawsze ciężko nam było znaleźć miejsce na spacer. Bo uroku temu miejscu nie brakuje – szczególnie teraz jesienią. Pomimo iż zostało zalane w 2015 roku, infrastruktura nad jeziorem nie jest mocno rozwinięta. Postanowiliśmy zatem pojechać na spacer na ścieżkę, którą udało nam się ostatnio znaleźć i odczarować trochę to piękne, lecz mało doinwestowane miejsce.

Krótka ścieżka edukacyjna obok Jeziora Mucharskiego

Niedaleko dworu w Jaszczurowej znajduje się krótka ścieżka edukacyjna, którą postanowiliśmy się przejść. Ma około 500 metrów, jest zrobiona na wale przeciwpowodziowym, dzięki czemu ogląda się jezioro ciut z góry. Jest wysypana z kamieni, więc na rower się nie nadaje, ale dzieci jeśli bardzo chcą, mogą jechać dołem wału. Ale to zaznaczamy wyraźnie, bardzo krótka ścieżka, więc my bardziej polecamy jednak spacer. Z wózkiem też raczej kiepsko, chyba że z dużymi kołami.

Ścieżka posiada kilka przystanków z ławeczkami i tablicami edukacyjnymi. Wyczytacie z nich ciekawostki na temat Jeziora Mucharskiego – co leży na dnie jeziora, jakie są ślady przeszłości, czemu nad jeziorem panuje inny mikroklimat. Dowiecie się informacji na temat dworu w Jaszczurowej, który mieści się tuż obok oraz jakie zadania pełni Jezioro Mucharskie.

Historia tego miejsca

Spacer przypomniał nam jedną rzecz. Odkąd pamiętamy to miejsce – miała powstać w tym miejscu zapora w Świnnej Porębie. I faktycznie jest ona jedną z najdłużej prowadzonych inwestycji hydrotechnicznych. Jej budowę rozpoczęto w 1986 roku, a otwarto tak naprawdę w 2017 roku. Elektrownia wodna na zaporze powstała dwa lata później, czyli w 2019 roku.

Jeśli chodzi o same tereny jeziora, to brakuje nam inwestycji dookoła. Niby powstała jakaś mała plaża, od tego roku wprowadzono także wakacyjne rejsy statkiem. Ale dalej brakuje nam rzeczy, które przyciągają w takie miejsca turystów. Ścieżki do spacerowania, rowerowe, jakieś wyznaczone kąpielisko, punkty gastronomiczne. Trochę chcielibyśmy miejsca podobnego do Jeziora Czorsztyńskiego, albo Żywieckiego.

Dlaczego to miejsce nie jest fajne jako miejsce latem nad wodę?

Przecież Jezioro Mucharskie to ogromny zbiornik wodny! A dlaczego nie ma tu fajnej plaży? Kiedyś przejeżdżając tamtędy widzieliśmy z oddali dużą plażę. Teraz jak byliśmy, plaży nie było, bo podniósł się stan wody. Choć z pewnością można tu znaleźć kawałek dzikiej plaży i to nawet z piaskiem. Ale! Woda tu jest brudna. Jest dużo mułu, śmieci. Mało kto dba o to miejsce. Nad wodę zdecydowanie nie polecamy. Jedyne co to można się tu wybrać dla widoków, bo tego akurat można pozazdrościć. Szkoda, że taki super teren nie jest dobrze zagospodarowany, bo byłoby to fantastyczne miejsce nad wodę blisko Krakowa. Poniżej pokazujemy Wam zdjęcia z drugiej strony jeziora z lata.

Gdzie znajduje się ścieżka edukacyjna na Jeziorze Mucharskim?

➡️ Ścieżka znajduje się obok dworu w Jaszczurowej. Mapa poniżej. 👇


🅿️ Zaraz obok wejścia na ścieżkę znajduje się nieduży parking.

➡️ Dojazd z Krakowa w ok. godzinę.

Samo Jezioro Mucharskie, zapora oraz tereny dookoła robią niesamowite wrażenie i dlatego zachęcamy, nawet na krótki spacer jak będziecie w pobliżu.


Oczywiście więcej inspiracji na spacery i ciekawe miejsca do odwiedzenia z dziećmi w Krakowie i okolicy znajdziecie na blogu. Szukajcie w zakładkach NA SPACER, PLACE ZABAW, oraz INNE FORMY SPĘDZANIA CZASU. Jeśli szukacie więcej pomysłów na wycieczki poza Kraków, to zajrzyjcie do zakładek WYCIECZKI POZA KRAKÓW oraz OKOLICE KRAKOWA.


Kontakt

Spodobał Ci się nasz wpis, zapraszamy do kontaktu z nami, oraz zapisania się na newsletter. Możecie nas również znaleźć na Instagram oraz Facebook.

Zapraszamy również do zapoznania się z naszą mapą, którą na bieżącą aktualizujemy o nowe miejsca, które z pewnością spodobają się Waszym pociechom 😉. Odkrywajmy Kraków i okolice!


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *