Inne formy spędzania czasu,  Muzea przyjazne dzieciom

Symbioza – Centrum Edukacji Ekologicznej w Lasku Wolskim

Już dawno miałyśmy w planach odwiedzić to miejsce. Dwa razy krzyżowała nam plany pandemia. Ale się udało i pewnej soboty udaliśmy się na zwiedzanie Centrum Edukacji Ekologicznej znajdującego się w Lasku Wolskim. Inna nazwa, pod którą być może, kojarzyć będziecie to miejsce to Symbioza. Jest to dosyć nowa instytucja Zarządu Zieleni Miejskiej znajdująca tuż obok ZOO. Odbywają się tu zajęcia ekologiczne oraz spacery w przyrodę.

Symbioza – małe muzeum

Symbioza, a dokładniej Centrum Edukacji Ekologicznej, to również małe muzeum. Mieści się tu bowiem ekspozycja stała, gdzie możecie zobaczyć las różnymi zmysłami. Oczywiście dowiadujemy się tu wielu ciekawych rzeczy o leśnych zwierzętach, o drzewach, szeroko rozumianym ekosystemie. Podsłuchujemy tutaj zwierzęta żyjące w lesie, a więc: lisa, borsuka, popielicę, dzika, sarnę, wiewiórkę oraz ptaki. Odkrywamy, ile lat mają drzewa i jak się to mierzy, uczymy się rodzai liści. A wszystko to w ciekawej formie- głównie multimedialnej. Po obiekcie oprowadza edukator przyrody, który nawet dzieciakom fajnie przekazuje wiedzę na wymienione tematy.

Dla jakiego wieku przeznaczone jest to miejsce?

Sugerowany wiek na zwiedzanie to 6+ i myślimy, że faktycznie ten wiek jest lepszy, niż naszych 4-latków. Ale tak wiele osób pisało nam o tym miejscu, że chciałyśmy same je odwiedzić już teraz. Pomimo wieku dzieci bawiły się tu wspaniale i dowiedziały się ciekawych rzeczy. I co najważniejsze chcą wrócić, żeby zrobić dwa pozostałe zwiedzania wystawy. Czemu? Bowiem wystawę zwiedza się z trzema zwierzątkami i każde pokazuje nam inne ciekawostki znajdujące się w muzeum. Najpierw, opowiadając o sobie oraz swoim życiu w ekosystemie, następnie oprowadzając nas po świecie przyrody. My nasze zwiedzanie mieliśmy z rzekotką i to właśnie ona wprowadzała nas w leśny świat Symbiozy.

Co podobało się tu naszym dzieciom?

Największe wrażenie na dzieciach zrobiła tablica z dźwiękami zwierząt, a także tablica z łańcuchem pokarmowym zobrazowanym na kolorowych planszach. W bardzo obrazowy sposób pokazywała, że gdy w lesie zabraknie jednego gatunku, to kolejne gatunki nie przetrwają.

Symbioza oferuje także salę nocną do zwiedzania. Jednak z powodu pandemii nie jest ona obecnie dostępna dla zwiedzających.

Projekt 4 pory roku z Symbiozą

Czyli warsztaty dla rodzin z dziećmi, gdzie możecie dowiedzieć się więcej na temat ekologii, przyrody, zrobić różne cudowności z ceramiki lub skorzystać z gier terenowych. Wszystkie te rzeczy i informacje, kiedy one są organizowane, pojawiają się sukcesywnie na stronie Symbiozy – tutaj LINK. Warto śledzić, również fb, tam publikowane są najświeższe informacje o zbliżających się wydarzeniach.

A i dodamy tu jeszcze jedną rzecz – Symbioza jest bezpłatna, jej prowadzeniem zajmuje się Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie.

Fajne też są dostępne gry terenowe – do pobrania na stronie Symbiozy – TUTAJ.

Godziny otwarcia centrum Symbioza:

  • od wtorku do soboty, w godz. 8-16.
  • We wtorki do godziny 18.

‼️ Obowiązuje tu rezerwacja biletów.

Gdzie znajduje się Centrum Edukacji Ekologicznej?

➡️ Nieopodal ZOO w Lasku Wolskim, przy alei Żubrowej 15 w zabytkowym Pawilonie Okocimskim – patrz mapka poniżej. 👇


➡️ Dojazd komunikacją miejską: Autobusem linii 134 – ZOO, bądź linii 102 – w kierunku Zakamycza, dojście od Kopca Piłsudskiego.

🅿️ Parking przy ZOO dostępny od poniedziałku do piątku – płatny 15 zł za dzień. Jeśli chodzi o weekend to parking dolny, 1 km od ZOO, płatny 15 zł za 5 godzin, każda kolejna – 3 zł. Dojście z dolnego parkingu zajmuje tu ok. 20-25 minut, spod ZOO ok. 5-10 min.

Symbioza znajduje się w sercu lasku Wolskiego

Niezaprzeczalnie lokalizacja tego miejsca jest cudowna. Cisza, spokój, las, ławeczki, hamaki, stoły piknikowe oraz nieduży plac zabaw. Przed budynkiem Symbiozy znajduje się dosłownie taka mała strefa relaksu. My po zwiedzaniu spędziliśmy tu oczywiście trochę czasu, na drugie śniadanie i zabawę. I tu z miejsca uprzedzamy – my tak szczerze mówiąc, nie chcieliśmy odwiedzać naszego ZOO w weekend, z racji ogromnej ilości odwiedzających, ale dzieci łatwo nie odpuszczą! I tak było u nas także od razu albo zaplanujcie inne atrakcje, albo spacer po ZOO.

Kończąc, my spędziliśmy tu fantastyczny, majowy dzień. Było dużo słońca, zieleni, edukacji. Był plac zabaw, była wizyta w ZOO. Mieliśmy w planach, zamiast ZOO, pospacerować po cudownie zielonym, wiosennym Lasku Wolskim, ale z dziećmi wiadomo, jak to jest. Uważamy, że można sobie zaplanować tu naprawdę fajny czas, zrobić piknik i zdecydowanie odpocząć.


Oczywiście więcej inspiracji na spacery i ciekawe miejsca do odwiedzenia z dziećmi w Krakowie i okolicy znajdziecie na blogu. Szukajcie w zakładkach NA SPACER, PLACE ZABAW, oraz INNE FORMY SPĘDZANIA CZASU. Jeśli szukacie więcej pomysłów na wycieczki poza Kraków, to zajrzyjcie do zakładek WYCIECZKI POZA KRAKÓW oraz OKOLICE KRAKOWA.


Zapraszamy do korzystania z naszej mapy, gdzie zaznaczamy miejsca przez nas odwiedzone.


Kontakt

Spodobał Ci się nasz wpis, zapraszamy do kontaktu z nami, oraz zapisania się na newsletter. Możecie nas również znaleźć na Instagram oraz Facebook.

Zapraszamy również do zapoznania się z naszą mapą, którą na bieżącą aktualizujemy o nowe miejsca, które z pewnością spodobają się Waszym pociechom 😉. Odkrywajmy Kraków i okolice!


2 komentarze

  • Aneta

    Od razu zaczęłam się zastanawiać m, czy jest to odpowiednieiejsce dla mojego synka, ale jeszcze jest za mały. Zatem musimy poczekać i inspirujemy się dalej! Cieszę się, że trafiłam na ta stronkę!

    • Dominika

      My się skusiłyśmy, ale według nas taki wiek fajny na wizytę tam to ok. 5 – 6 lat, choć wiadomo, zależy to od dziecka też dużo. Jest to zawsze bezpłatne zwiedzanie i można zaryzykować, a może się spodoba i będzie zainteresowany. 🙂 A ile synek ma lat?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *