Inne formy spędzania czasu,  Inne polecane miejsca,  Wycieczki poza Kraków

Góra Chełm w Myślenicach – wjazd kolejką linową

Długo się tu wybieraliśmy. Sami bez dzieci kilka razy wcześniej byliśmy tu, ale szlakiem na pieszo. Ale teraz głównym punktem i atrakcją dnia dla nas i dla dzieci miała być przejażdżka na szczyt góry Chełm w Myślenicach właśnie koleją linową. A jak nasze wrażenia? Dzień bardzo udany, pomimo kapryśnej i mało wakacyjnej pogody. Ale to miało swoje plusy, bo prawie nikogo w Myślenicach w sobotę nie było! A co do wjazdu z dziećmi, cóż każdy miał inne odczucia!

Kolejka linowa na górę Chełm w Myślenicach

Zaczniemy od tego, że bardzo chcieliśmy się kolejką przejechać, bo jest to jedna z najdłuższych tego typu kolei linowych w Polsce. Ma długość aż ponad 2 km, dokładnie 2006 m. Przejazd w jedną stronę trwa aż 22 minuty! Jest to naprawdę długo na podziwianie widoków, relaks wśród zielonych koron drzew. Ale dla kogo relaks, dla tego relaks. Ogólnie jeśli macie lęk wysokości i boicie się takich atrakcji, to nie polecamy. U nas akurat nikt z dorosłych z tym nie miał problemu. Ale dzieci. Każde zareagowało inaczej.

Jagoda 4.5 latka – oczarowana, a pytań o wjazd, kolejkę było tysiące. Jechała z prawdziwym zafascynowaniem! Kacper 4.5 latek – zachwycony trochę mniej 😉 pod koniec lekko znużony, bo 22 minuty wjazdu zaczęły go nudzić – wszak te same widoki. Piotruś prawie 3 latek – nie dał się przekonać do jazdy nie na kolanach, więc tata obawiał się, że będzie się wiercił. Na początku lekko się bał, ale ogólnie siedział spokojnie. Filip prawie 2 latek – hmm podczas zjazdu zasnął, a w drodze na górę był zachwycony, siedział grzecznie na kolanach i co chwilę wołał mamę i brata i machał do nich i niczego się nie bał. Tak więc tu rodzice, znając własne dzieci, łatwo mogą przewidzieć ich reakcje, ale i lęki i obawy.

Kilka informacji na temat samej jazdy z małymi dziećmi

Dzieci mogą siedzieć obok rodzica – wtedy jedzie się większym żółtym krzesełkiem, albo na kolanach u rodzica – wtedy na pojedynczym miejscu. I tu ważne na pojedyncze miejsce z dzieckiem plus np. z plecakiem nie dacie rady się zabrać, co też trzeba przemyśleć w kwestii zabieranego bagażu.

Co warto zaznaczyć – przy wsiadaniu, jak i przy wysiadaniu otrzymaliśmy pomoc w posadzeniu i wyjęciu dziecka. Panowie nawet zadbali o wytarcie krzesełek po ulewie. 😉 Krzesełka są dosyć wygodne, dobrze wyprofilowane. Przed sobą mamy zamykaną poręcz, więc jazda jest dość bezpieczna, jeśli można tak mówić o braku pasów. 😉 My czuliśmy się bezpiecznie.

Co na górze Chełm?

Dojedziemy i co ciekawego jest na górze Chełm w Myślenicach? Zacznijmy od widoków. Są, bowiem góra Chełm mierzy 618 m n.p.m., ale jak już wspomnieliśmy pogoda była kapryśna. Na górze zaczął kropić deszcz i było dosyć zachmurzone niebo. Ale coś tam było widać. W końcu szczyt ten znajduje się w paśmie Lubomira i Łysiny. Ze szczytu prowadzi wiele szlaków pieszych m.in.: na Kudłacze, Działek i Porębę. Jakieś 3 minuty drogi po wjechaniu na szczyt znajduje się wieża widokowa. Na jej górę jest wstęp płatny. Bilet normalny – 7 zł, ulgowy – 5 zł. Wieża mierzy 15 metrów wysokości. My nie weszliśmy, bo pogoda była taka, że i tak nie było co podziwiać.

Karczma z placem zabaw

Dosyć przeciętna. Jedzenie raczej nie zachwyca. Czas oczekiwania przy zaledwie kilku zajętych stolikach koszmarnie długi – aż strach pomyśleć co tu jest, jak jest obłożenie. My schowaliśmy się tutaj głównie z powodu fatalnej pogody i stwierdziliśmy, że już tu zjemy. Ale nie polecamy takiego rozwiązania. Lepiej zdecydowanie pójść gdzieś na dole w Myślenicach. Jest tam wiele mniejszych i większych knajpek, z zewnątrz wyglądających na dużo smaczniejsze! Najlepszy w całej tej karczmie był chyba jedynie plac zabaw.

Ile kosztuje wjazd na Górę Chełm w Myślenicach?

Zaczniemy od tego, że można oczywiście kupić tu bilet wjazdu w jedną albo w dwie strony. Zdjęcie cennika zamieszczamy na zdjęciu poniżej. 👇

  • Dzieci do lat 3 wjazd bezpłatnie!
  • Bilet rodzinny 2+2 w obie strony – 95 zł

Jak tu dotrzeć, gdzie zaparkować?

➡️ Stacja kolei linowej Zarabie na górę Chełm znajduje się na Zarabiu Myślenice przy ul. Jodłowej. Jest przy stacji duży, płatny parking – 15 zł cały dzień. Płatność kartą albo odliczoną gotówką w automacie. Poniżej pokazujemy lokalizację. 👇


➡️ Dojazd z Krakowa w ok. 45-55 min.

Na podsumowanie dodamy jeszcze, że nasz wypad tu był spontaniczny i głównym celem było właśnie wjechanie i zjazd koleją linową. Żałujemy, że u góry nie mieliśmy pięknej pogody i trochę padało – w sumie spotkały nas dwie duże ulewy. Ale z tego deszczu wyszło tyle dobrego, że nie było tu oprócz naszej zgrai z dzieciakami prawie nikogo, no nie licząc zapaleńców zjeżdżających z góry na rowerach! Po zjeździe oczywiście poszliśmy z dzieciakami na tamtejsze place zabaw. Wypożyczyliśmy także 4-osobowy rowerek i było frajdy co niemiara. Ale o tym, jaki plac zabaw, i gdzie rowerki w kolejnym poście. Tu macie opis naszego poprzedniego wypadu nad Zarabie Myślenice.


Oczywiście więcej inspiracji na spacery i ciekawe miejsca do odwiedzenia z dziećmi w Krakowie i okolicy znajdziecie na blogu. Szukajcie w zakładkach NA SPACER, PLACE ZABAW, oraz INNE FORMY SPĘDZANIA CZASU. Jeśli szukacie więcej pomysłów na wycieczki poza Kraków, to zajrzyjcie do zakładek WYCIECZKI POZA KRAKÓW oraz OKOLICE KRAKOWA.


Zapraszamy do korzystania z naszej mapy, gdzie zaznaczamy miejsca przez nas odwiedzone.


Kontakt

Spodobał Ci się nasz wpis, zapraszamy do kontaktu z nami, oraz zapisania się na newsletter. Możecie nas również znaleźć na Instagram oraz Facebook.

Zapraszamy również do zapoznania się z naszą mapą, którą na bieżącą aktualizujemy o nowe miejsca, które z pewnością spodobają się Waszym pociechom 😉. Odkrywajmy Kraków i okolice!