Inne formy spędzania czasu,  Wycieczki poza Kraków

Schronisko na Kudłaczach – łatwo dostępne dla każdego

Pomysł na namiastkę gór łatwym i dostępnym niemal dla każdego sposobem? Kudłacze, dokładnie schronisko PTTK. Jest to niesamowicie urocze miejsce. Budynek schroniska wprawdzie jest nieduży, ale bardzo przytulny, a na zewnątrz ozdobiony rzeźbionymi figurkami. Uważamy, że to miejsce bardzo fajne właśnie na wycieczkę dla rodzin z dziećmi. Znajduje się tu również plac zabaw oraz zagroda ze zwierzętami. Czego można chcieć więcej? Chwili ciszy gdy u boku maszerują dzieciaki. 😉

Klimatyczne schronisko z pięknymi widokami

Jak już pisaliśmy, dla nas niewątpliwym plusem jest jego dostępność. Z najbliższego parkingu dojście zajmuje tu ok. 10 min – o samym dojeździe i parkingach dalej we wpisie. Schronisko na Kudłaczach położone jest na wys. 730 m w Paśmie Lubomira i Łysiny Beskidu Średniego. Rozpościerają się tu fajne widoki.

Z ciekawostek jest to jedyne schronisko, do którego możecie dojść na nogach z Krakowa! Podobno według szlaków dotrzeć tu można w 9 h! My na razie sprawdzać nie będziemy. 😉

W schronisku na Kudłaczach możecie zakupić dania obiadowe, pamiątki oraz zestaw ogniskowy, czyli kiełbaski, które sami możecie upiec. Schronisko oferuje także miejsca noclegowe. Jest ich aż 37. Na terenie schroniska funkcjonuje także pole namiotowe.

Dla dzieci – placyk zabaw, zagroda ze zwierzętami

Niewątpliwie to, co przyciąga tu rodziny z dziećmi, jest placyk zabaw oraz zagroda ze zwierzętami. Wiadomo, widoki, klimat schroniska jest na pewno fajną atrakcją dla dzieciaków, ale nie oszukujmy się, każdy brzdąc jak zobaczy plac zabaw, od razu zyskuje więcej sił. Dzieci mają tu do dyspozycji konstrukcję z zakręconą zjeżdżalnią oraz huśtawki. Bardzo fajna jest też zagroda ze zwierzętami – głównie ptactwem, kurami.

Jak dotrzeć do schroniska PTTK na Kudłaczach, parkingi, szlaki

Jeśli chodzi o dojście do schroniska i parking to jest kilka opcji.

➡️ Najmniej wymagająca – czyli prywatny parking tuż przed schroniskiem. Koszt 10 zł za dzień. Dojście zajmie około 5-10 minut. Asfaltem i betonowymi płytami, czyli można nawet zabrać wózek. Lokalizację tego parkingu pokazujemy na mapie poniżej. 👇


➡️ Dojście także z Poręby – czerwonym szlakiem z Działek lub dłużej, zielonym szlakiem z Kamiennika.

➡️ Można także dotrzeć tu busem z Myślenic. Bus dojeżdża do Pcim Sucha Działy i stamtąd już nie daleko do schroniska.

➡️ Jeśli chodzi o zimę dojazd od strony przysiółka Pcim Sucha Działy dostępny.

Fajny plac zabaw przy OSP Pcim Sucha Działy

Po drodze przy OSP Pcim Sucha Działy i przy przystanku busowym znajduje się także super plac zabaw z siłownią, na którym się na chwilę zatrzymaliśmy. Poniżej kilka zdjęć jeśli byście chcieli zafundować dzieciom po górskich wrażeniach kolejne na placu zabaw.

Gdzie można dalej dojść spod schroniska?

Ze schroniska Kudłacze czerwonym szlakiem czeka nas około półtorej godzinna droga do obserwatorium astronomicznego na Lubomirze. Wiedzie tam ścieżka przez las, nie wymagająca, idealna na małe nóżki. Przed obserwatorium znajdziecie miejsce do odpoczynku. Całe obserwatorium można zwiedzać, ale trzeba wcześniej sprawdzić godziny otwarcia.


Oczywiście więcej inspiracji na spacery i ciekawe miejsca do odwiedzenia z dziećmi w Krakowie i okolicy znajdziecie na blogu. Szukajcie w zakładkach NA SPACER, PLACE ZABAW, oraz INNE FORMY SPĘDZANIA CZASU. Jeśli szukacie więcej pomysłów na wycieczki poza Kraków, to zajrzyjcie do zakładek WYCIECZKI POZA KRAKÓW oraz OKOLICE KRAKOWA.


Kontakt

Spodobał Ci się nasz wpis, zapraszamy do kontaktu z nami, oraz zapisania się na newsletter. Możecie nas również znaleźć na Instagram oraz Facebook.

Zapraszamy również do zapoznania się z naszą mapą, którą na bieżącą aktualizujemy o nowe miejsca, które z pewnością spodobają się Waszym pociechom 😉. Odkrywajmy Kraków i okolice!


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *