Okolice Krakowa,  Place zabaw

Rowerowe Miasteczko Ruchu Drogowego – Wieliczka

Kolejnym przystankiem na naszej mapie jest Rowerowe Miasteczko Ruchu Drogowego w Wieliczce.

Aktywne spędzanie czasu jest dla nas bardzo ważne, ponieważ wysiłek fizyczny pozwala nam zapomnieć o stresie i zmęczeniu całego dnia. To dzięki rowerom jesteśmy w stanie odwiedzić nowe miejsca bez konieczności odpalania samochodu. W czasach „przed dziećmi” często wybieraliśmy się na przejażdżki rowerami. Teraz na wycieczki rowerowe staramy się zabierać nasze pociechy, choć na razie jazda w przyczepce rowerowej nie bardzo im się podoba. Dlatego też z utęsknieniem wyczekujemy tej chwili, kiedy chociaż jedno z naszych dzieci będzie mogło samo pojechać z nami na wycieczkę na własnym rowerku. Bez wątpienia, zanim to nastąpi, dzieci muszą się nauczyć dobrze jeździć. Powinny także przede wszystkim poznać zasady i reguły jakie panują na drodze. Nieocenioną pomocą w tym zakresie są coraz częściej budowane miasteczka ruchu drogowego.

Rowerowe Miasteczko Ruchu Drogowego

Dlatego, zanim wybierzemy się z dziećmi na pierwszą wycieczkę, warto wybrać się do jednego z miasteczek rowerowych. Nawet bez roweru! Zdecydowanie pomoże nam to przyzwyczaić dzieci do znaków drogowych, sygnalizacji świetlnej oraz oswoić dzieci z zasadami panującymi w ruchu drogowym. Miasteczkiem rowerowym godnym naszej uwagi z pewnością jest Rowerowe Miasteczko Ruchu Drogowego w Wieliczce.

W miasteczku możemy znaleźć:

  • Sygnalizację świetlną
  • Ronda
  • Liczne skrzyżowania
  • Przejścia dla pieszych
  • Chodniki
  • Ścieżki rowerowe
  • Przejazd kolejowy i tramwajowy
  • Kładkę dla pieszych!

Nauka zasad ruchu drogowego poprzez zabawę

Miasteczko jest kopalnią wiedzy dla dzieci jeśli chodzi o naukę zasad obowiązujących w ruchu drogowym. Co więcej, zdobytą wiedzę można od razu przećwiczyć. Jak wiadomo, dzieci uczą się przez zabawę. Całość terenu miasteczka została tak zorganizowana, żeby móc zainscenizować jak najwięcej sytuacji z prawdziwego ruchu ulicznego. Dzieciaki mogą, między innymi nauczyć się jak należy zachować się przed przejściem dla pieszych. Stają się także uczestnikami ruchu i uczą się zachowań na różnego rodzaju skrzyżowaniach, na rondzie czy przejeździe kolejowym lub tramwajowym. Ponadto dzieci można oswoić z jakże istotną na naszych ulicach sygnalizacją świetlną i przestrzeganiem jej oznaczeń. Ważnym aspektem jest również to, że wszystko odbywa w bezpiecznych warunkach podczas miłej zabawy. Nas bardzo ucieszył widok, jak nasza mała rowerzystka cierpliwie czekała, aż zmieni się kolor świateł na zielony. Już dobrze wiedziała, że wtedy będzie mogła ruszyć i pognać ze swoim ulubionym kolegą na przejażdżkę.

Reasumując, dzięki właśnie takim miejscom dzieciaki w przyjazny sposób zostaną przygotowane do umiejętnego poruszania się w prawdziwej przestrzeni ruchu drogowego. Nie straszne będą im oznaczenia znakowe i świetlne na ścieżkach rowerowych, chodnikach i ulicach. Jest to poniekąd inwestycja w bezpieczeństwo naszych pociech na ulicach naszych miast.

Zasady bezpiecznego poruszania się po ulicach

W tym miejscu na własnej skórze dzieci mogą się również przekonać, jak kończy się niestosowanie do zasad panujących w ruchu drogowym. Dlatego czasami jazda pod prąd albo niezatrzymanie się na czerwonym świetle może skończyć się upadkiem, stłuczonym kolanem bądź zdartym łokciem. Jednakże jest to przede wszystkim miejsce do zabawy. Niewątpliwie ciężko jest niesfornemu trzylatkowi wytłumaczyć pewne kwestie, dlatego według nas przykład powinien iść z góry. My zamierzamy następnym razem wybrać się do miasteczka ruchu drogowego z rolkami na nogach. W taki sposób będziemy chcieli pokazać dzieciom jak prawidłowo poruszać się po tej przestrzeni. Nie od dziś wiadomo, że dzieci nas naśladują.

Plac zabaw i skatepark

Dodatkowo w sąsiedztwie miasteczka znajduje się bardzo przyjemny plac zabaw, na którym można odpocząć po rowerowych szaleństwach. Dzieciaki mogą udać się w przejażdżkę ciuchcią lub zdobyć statek, który jest ciekawą konstrukcją ze zjeżdżalnią. Na placu zabaw dla mniejszych dzieci znajdziemy karuzelę, skoczki oraz oczywiście nasze ukochane huśtawki. Teren placu zabaw jest ogrodzony, co jest bardzo dużym atutem, ponieważ dzieciaki można mieć w zasięgu wzroku. Dodatkowo część powierzchni miejsca do zabawy jest wysypana piaskiem, co tworzy ogromną piaskownicę. Pozostała część jest wyłożona miękkim podłożem.

Dla nieco starszych dzieci obok miasteczka znajduje się również skatepark. My z racji wieku naszych pociech na niego nie zajrzeliśmy. Obserwując jednak wyczyny akrobacyjne naszej 3-latki, czeka nas to chyba w niedalekiej przyszłości.

Dojazd do Miasteczka Ruchu Drogowego w Wieliczce

➡️ Dokładny adres to ul. Józefa Jedynaka 5, 32-020 Wieliczka. Na mapie poniżej zaznaczamy, lokalizację miasteczka ruchu drogowego. 👇


➡️ Przy obiekcie znajduje się bezpłatny parking.

To rowerowe miasteczko ruchu drogowego w Wieliczce jest jednym z naszych ulubionych miejsc. Doceniamy to, że w razie znudzenia i zmęczenia jazdą dzieci mogą iść pobawić się na placu zabaw tuż obok. Szkoda, że podobnego miejsca nie ma w Krakowie, ale na szczęście Wieliczka nie jest daleko. My bardzo polecamy to miejsce!


Więcej inspiracji na spacery i spędzanie aktywnie czasu z dziećmi znajdziecie w naszych zakładach na blogu: NA SPACER oraz PLACE ZABAW.

Będąc w Wieliczce, warto również wybrać się do tężni solankowej oraz na Grabówki. 👇


Kontakt

Spodobał Ci się nasz wpis, zapraszamy do kontaktu z nami, oraz zapisania się na newsletter. Możecie nas również znaleźć na Instagram oraz Facebook.

Zapraszamy również do zapoznania się z naszą mapą, którą na bieżącą aktualizujemy o nowe miejsca, które z pewnością spodobają się Waszym pociechom 😉. Odkrywajmy Kraków i okolice!