Kraków - Centrum Miasta dla dzieci,  Muzea przyjazne dzieciom,  Weekendowa pigułka dla małych turystów

Muzeum Książąt Czartoryskich z dzieckiem

Muzeum Książąt Czartoryskich to miejsce, które odwiedzają turyści, aby zobaczyć ją – słynną Damę z Gronostajem Leonarda Da Vinci, ale czy warto wybrać się tam z dzieckiem!? Niewątpliwie obraz Damy z łasiczką to najcenniejszy eksponat wart zobaczenia na żywo, jednak całe muzeum robi ogromne wrażenie! Zbiór eksponatów, organizacja wystawy, ścieżka sensoryczna dla dzieci, sam budynek, a na końcu udogodnienia do poruszania się wózkiem! Dawno nie wyszliśmy z muzeum tak zachwyceni całokształtem! Naprawdę warto znaleźć chwilkę czasu i się tu wybrać. My weszliśmy do muzeum zupełnie przypadkiem! Przechodząc obok, stwierdziliśmy, że musimy w końcu je zobaczyć. Okazało się, że są wolne bilety i zwiedziliśmy muzeum z wielkim zainteresowaniem dzieci. A co sprawiło, że zwiedzanie szło sprawnie? O tym poniżej.

Muzeum Książąt Czartoryskich z dzieckiem, czyli ścieżka sensoryczna

Wchodząc tu byliśmy nastawieni na upominanie dzieci – nie ruszaj, nie wolno. Ale już na samym początku odetchnęliśmy z ulgą. W każdej praktycznie z sal muzeum były miejsca, które można dotykać! Tak zwana ścieżka sensoryczna. Dzieci więc z ogromnym zafascynowaniem chodziły i szukały znaczka, który mówił – tu możecie dotykać. Strzał w dziesiątkę! Prosty znaczek, a dzieci od razu łapią w lot – to można, reszty nie można! Dzięki tak zorganizowanej ścieżce można dotknąć np. repliki kluczy, prawdziwej szabli, pióra Husarii, zobaczyć w powiększeniu lupy pieczęcie, czy dotykiem zbadać obraz! Dzieci były zachwycone taką możliwością poznawania – nie oszukujmy się – nudnych dla nich rzeczy zgromadzonych w muzeum. To sprawiało, że z zaciekawieniem oglądały koleje sale wystawy.

Jakie zbiory zgromadziło Muzeum Książąt Czartoryskich?

Jest tu zaprezentowana najcenniejsza kolekcja sztuki w Polsce i jedna z najciemniejszych w Europie! Głównym, najbardziej cenionym eksponatem jest oczywiście obraz Leonarda Da Vinci – Dama z Gronostajem. Zaraz potem obraz Rembrandta van Rijna – Krajobraz z miłosiernym Samarytaninem. Są to prawdziwe arcydzieła w świecie malarstwa!

Ponadto w 21 salach muzeum, na dwóch poziomach, zgromadzono ogromny zbiór dzieł z dziedziny malarstwa, rzeźby, rzemiosła, militariów, sztuki użytkowej, sakralnej, sztuki Dalekiego Wschodu, antycznej, renesansu oraz przedmiotów prezentujących historię Polski. Zobaczymy tu także wiele cennych pamiątek rodzinnych Czartoryskich i dowiemy się wiele na temat historii rodziny. Warto wypożyczyć audio przewodnik! My mieliśmy, lecz możecie się domyślić, jak udawało nam się go słuchać, zwiedzając muzeum z dziećmi. Niemniej jednak kilka ciekawostek udało się usłyszeć.

Czy Dama z Gronostajem zachwyca?

Wiecie – jak weszliśmy do osobnego pomieszczenia, gdzie prezentowany jest obraz Damy z Gronostajem, to dzieci nie rozumiały, o co tu chodzi. Dlaczego jest ciemno, dlaczego wisi tylko jeden obraz, a nie jak w pozostałych salach jeden koło drugiego. Warto w takich miejscach im to wyjaśnić. Na mnie obraz i zobaczenie go zrobiło wrażenie, lecz jestem osobą, która lubi tworzyć. Na pewno warto zobaczyć to niezaprzeczalnie wielkie dzieło Leonardo Da Vinci.

Czy da się tu zwiedzać z wózkiem?

Tak, całe Muzeum Książąt Czartoryskich jest przystosowane dla osób niepełnosprawnych. Z dziecięcym wózkiem nie będziecie mieć tu żadnego problemu ze zwiedzaniem. Ani jednego schodka do pokonania! Do tego szerokie przejazdy i ogromna winda towarowa do przejazdu pomiędzy piętrami wystawy.

Musimy też dodać, że wnętrza muzeum są wprost przepiękne. Cudowny szklany dach nad dziedzińcem, białe fasady. Imponujący budynek. Na terenie muzeum działa także kawiarnia Leonardo Cafe. Są oczywiście dostępne toalety z przewijakiem dla dzieci. Znajduje się tu także muzealny sklepik.

Ceny biletów:

  • Normalny – 35 zł
  • Ulgowy – 25 zł
  • Bilet rodzinny – 70 zł (maksymalnie 4 osoby, w tym minimum 1 dziecko do 18 roku życia)
  • Bilet dla młodzieży od ukończenia 7 do 26 roku życia – 1 zł
  • Dzieci do lat 7 – wstęp bezpłatny

Możliwość skorzystania ze zniżki z Kartą Dużej Rodziny.

➡️ Wtorek jest dniem bezpłatnego wstępu do Muzeum Książąt Czartoryskich.

Na stronie muzeum widnieje informacja o wcześniejszej rezerwacji biletów na konkretną godzinę i dzień zwiedzania. My przed wejściem do muzeum tego nie sprawdzaliśmy nawet, ale w dzień w którym byliśmy, a była to środa 1 czerwca ok. godz. 12, weszliśmy prosto z ulicy.

Godziny otwarcia:

Poniedziałek: nieczynne
Wtorek: 10.00-19.00
Środa – czwartek: 10.00-18.00
Piątek – sobota: 10.00 – 19.00
Niedziela: 10.00-18.00

Ostatnie wejście na 40 minut przed zamknięciem Muzeum.

Gdzie znajduje się Muzeum Książąt Czartoryskich?

➡️ Adres: ul. Pijarska 15 – zaledwie kilka minut z Rynku Głównego. Lokalizacja na mapie. 👇


🅿️ Parking w strefie płatnego parkowania – najbliżej możliwy w okolicy Placu Matejki, Starego Kleparza.

➡️ Dojazd komunikacją miejską – najbliższy przystanek Stary Kleparz.

Czy uważamy, że warto odwiedzić Muzeum Książąt Czartoryskich z dzieckiem? Tak, bardzo! Ciekawie wymyślona ścieżka sensoryczna, ciekawie zorganizowane wystawy, muzeum całkowicie przygotowane do zwiedzania z wózkiem i dla osób niepełnosprawnych i przepiękne wnętrza, szczególnie dziedzińca. Jednym słowem warto, choćby tylko żeby zobaczyć ją – Damę z gronostajem.


Oczywiście więcej inspiracji na spacery i ciekawe miejsca do odwiedzenia z dziećmi w Krakowie i okolicy znajdziecie na blogu. Szukajcie w zakładkach NA SPACER, PLACE ZABAW, oraz INNE FORMY SPĘDZANIA CZASU. Jeśli szukacie więcej pomysłów na wycieczki poza Kraków, to zajrzyjcie do zakładek WYCIECZKI POZA KRAKÓW oraz OKOLICE KRAKOWA.


Kontakt

Spodobał Ci się nasz wpis? Zapraszamy do kontaktu z nami, oraz zapisania się na newsletter. Możecie nas również znaleźć na Instagram oraz Facebook.

Zapraszamy również do zapoznania się z naszą mapą, którą na bieżącą aktualizujemy o nowe miejsca, które z pewnością spodobają się Waszym pociechom 😉. Odkrywajmy Kraków i okolice!