Muzea przyjazne dzieciom

Muzeum Etnograficzne w Krakowie z dziećmi

Muzeum Etnograficzne z dzieckiem? Czy aby na pewno? Jeśli chcecie się przenieść 100 lat wstecz, ale nie koniecznie wsiadać w kapsułę czasu. Jeśli lubicie klimat starych skansenów, a nie macie ochoty i czasu jechać do prawdziwego skansenu poza Kraków? Lub jeśli chcecie po prostu spędzić ciekawie i zupełnie bezpłatnie czas w niedzielę z dziećmi to polecamy wybrać Muzeum Etnograficzne w Krakowie.

Czy Muzeum Etnograficzne w Krakowie jest warte odwiedzenia z dziećmi?

Według nas tak. Choć musimy zaznaczyć, że dzieci jednak trzeba tu pilnować, aby nie dotykały eksponatów! Choć, napiszemy tu od razu, że jest kilka wyznaczonych miejsc, gdzie można coś tam podotykać. Jednak jeśli macie rozbieganych kilkulatków, chcących wszystkiego doświadczać rękoma radzimy wybrać się za kilka lat. My z naszymi 2,5 i 5-latkiem stwierdziliśmy, że możemy już śmiało zwiedzać. Choć ten młody wiadomo, ciekawy był po swojemu, ale bardzo słuchał się pani, która nas oprowadzała po parterze.

Czy da się zwiedzać z wózkiem?

Jest ciężko. Pomiędzy piętrami są schody. Nie polecamy zabierać wózka. Jeśli go weźmiecie, to można zostawić wózek w szatni. Tam również możecie zostawić kurtki. My zmarzliśmy po spacerze, więc dzieciaki chodziły w kurtkach.

Co ciekawego zobaczymy w Muzeum Etnograficznym w Krakowie?

Muzeum jest naprawdę duże. Bez wątpienia można spędzić tu sporo czasu. Do zwiedzania jest parter i dwa piętra. Zaprezentowanych jest sześć wystaw stałych: „Od środka”, „Rytm życia”, „Rzeczy ludzkie”, „Kogo stać?”, „Od-nowa”, „Nieobjęta ziemia”.

Parter to gratka dla zwiedzających. Tu zobaczycie pięknie zrekonstruowane chaty. Oczywiście można do każdej z nich wejść, rozejrzeć się, poczuć klimat jak dawniej się mieszkało. Uprzedzamy dzieci zadają tu również mnóstwo pytań np: „Gdzie spały dzieci?, „Gdzie mieli telewizor?”, „Dlaczego wszystkie meble są drewniane?”. Dodam tu jeszcze, że nawet mój mąż był w szoku, że w Krakowie jest mały skansen i że jeździmy tak daleko, aby zobaczyć takie miejsca, a tu dopiero jesteśmy pierwszy raz!

W muzeum Etnograficznym w Krakowie odtworzono izbę krakowską, podhalańską, salę szkolną, warsztaty przemysłu ludowego, czyli pracownie garncarza, olejarza. Na przykładzie tych miejsc można opowiedzieć dzieciom, jak kiedyś wyglądał wyrób podstawowych przedmiotów, że te zawody były bardzo cenione i wymagały wielkiej pracy i staranności.

Nam i dzieciom podobało się tutaj bardzo. Kacper nawet pamiętał, że takie miejsca oglądaliśmy w skansenie w Wygiełzowie oraz w Zubrzycy Górnej. Tylko tam nie do wszystkich izb da się wejść. Ogląda się je z daleka. Tutaj wielkim plusem było to, że do każdej rzeczy można podejść blisko.

Dużo różnorodnych eksponatów

Kolejne piętra to ogromna dawka eksponatów. Można tu zobaczyć regionalne stroje, przedmioty codziennego użytkowania, zabawki, naczynia, sprzęty rolnicze. Co więcej te rzeczy są unikatowe, wyrabiane ręcznie, niepowtarzalne. Tu na wystawach splata się wiele momentów z życia społeczeństwa.

Wzrok przyciąga w tym muzeum najstarsza istniejąca szopka krakowska wykonana przez Michała Ezenekiera! Robi wrażenie, nawet dzieci były nią zainteresowane. Z resztą oni to są akurat fani budowli pokrytych sreberkami, więc znaleźli na obydwu szopkach mnóstwo szczegółów.

Można w tym muzeum również dostrzec, że życie dawniej toczyło się od świąt do kolejnych świąt. Odgrywały one istotny udział. Dlatego też znajduje się tu dużo elementów nawiązujących do obchodów Wigilii, Świąt Wielkiej Nocy, ale i również wesel czy pogrzebów.

Co najciekawsze do zobaczenia z dziećmi – wystawa „Od-nowa”

Podobała nam się najbardziej. Opowiada o wiosennym ożywieniu. Na środku sali znajduje się wielkie zielone drzewo, którego konary wbijają się w kolorowy sufit. To tutaj zobaczymy w powiększeniu przez lupy ponad 300 unikatowych, przepięknych pisanek.

Dzieci bardzo zainteresowały pięknie zdobione wielkanocne jaja. Czujemy już chyba nadchodzące święta (przyp. byliśmy tu tydzień przed Wielkanocą). Bardzo dobrym rozwiązaniem dla dzieci są tu podesty, które ułatwiają zobaczenie maluchom tych małych dzieł sztuki oraz lupy, które dają powiększenie na szczegóły i drobnostki na każdym jajku.

Znajdują się też tutaj palmy wielkanocne i zabawki, które były sprzedawane na krakowskich wiosennych odpustach: Emausie i Rękawce. Wszystkie zgromadzone eksponaty ukazują bogactwo i różnorodność dawnych motywów zdobniczych i technik ich wykonywania.

Muzeum Etnograficzne – godziny otwarcia:

  • Od wtorku do niedzieli: 10.00–19.00
  • W poniedziałek – nieczynne

Ceny:

  • Bilet normalny – 15 zł
  • Bilet ulgowy – 8 zł
  • Dzieci do lat 7 – bezpłatny wstęp
  • Bilet rodzinny (dwie osoby dorosłe + 1 dziecko lub jedna osoba dorosła + 2 dzieci) – 23 zł, każda kolejna osoba + 8 zł
  • Grupowy normalny (dla grup od 10 osób wzwyż) – 12 zł od osoby
  • Bilet grupowy ulgowy (dla grup od 10 osób wzwyż) – 6 zł od osoby

NIEDZIELA – dzień bezpłatnego wstępu do muzeum!

Zniżki z Kartą Dużej Rodziny.

Funkcjonuje tu muzealny sklepik. Można zakupić książki, gadżety.

Gdzie znajduje się Muzeum Etnograficzne w Krakowie, jak dotrzeć, parking?

➡️ Adres: Plac Wolnica 1. Lokalizacja pokazana również na mapie poniżej. 👇


🅿️ Parking – przy Placu Wolnica, jest tu strefa płatnego parkowania.

➡️ Dojazd komunikacją miejską – najbliższy przystanek Plac Wolnica.

Muzeum Etnograficzne w Krakowie z dziećmi – czy warto tu było przyjść? Jasne, że tak! Choć my jesteśmy mało obiektywni, ponieważ lubimy wszelkiego rodzaju skanseny. Dzieci miały ciekawą lekcję historii, zadawały mnóstwo pytań i nie wynudziły się, aż tak bardzo. Zaciekawił ich temat zdobienia jaj wielkanocnych oraz stroje regionalne, jakie noszono ponad 100 lat temu. Wydawały im się ciut nie wygodne, ale równie kolorowe, jak te dzisiejsze.Oczywiście więcej inspiracji na spacery i ciekawe miejsca do odwiedzenia z dziećmi w Krakowie i okolicy znajdziecie na blogu. Szukajcie w zakładkach NA SPACER, PLACE ZABAW, oraz INNE FORMY SPĘDZANIA CZASU. Jeśli szukacie więcej pomysłów na wycieczki poza Kraków, to zajrzyjcie do zakładek WYCIECZKI POZA KRAKÓW oraz OKOLICE KRAKOWA.


Kontakt

Spodobał Ci się nasz wpis? Zapraszamy do kontaktu z nami, oraz zapisania się na newsletter. Możecie nas również znaleźć na Instagram oraz Facebook.

Zapraszamy również do zapoznania się z naszą mapą, którą na bieżącą aktualizujemy o nowe miejsca, które z pewnością spodobają się Waszym pociechom 😉. Odkrywajmy Kraków i okolice!