Inne formy spędzania czasu,  Na Spacer,  Okolice Krakowa

Ogród pełen lawendy – kawałek polskiej Prowansji

Czytając tytuł, pewnie część z Was pomyślała, że zwariowaliśmy. Co ma właściwie lawenda do Krakowa, dzieci i jakiejkolwiek frajdy? Otóż okazuje się, że całkiem dużo, choć sami byliśmy sceptycznie nastawieni. Chcemy Wam dzisiaj pokazać Ogród pełen lawendy w Ostrowie koło Krakowa.

Lawenda! Nie przegap, gdy przyjdzie czas

Dlaczego „gdy przyjdzie czas”? Lawenda ma swój czas kwitnienia na piękny fioletowy kolor właśnie pod koniec czerwca. Właściciele posiadający cudowne lawendowe pola umożliwiają wejście na nie w celach trochę turystycznych. Oznacza to, że można tu przyjechać, pospacerować, zrobić zdjęcia, zakupić produkty lawendowe. I właściwie tyle? Pewnie dalej twierdzicie, że zwariowaliśmy, co?

Ogród pełen lawendy zaprasza do Ostrowa

Zatem odniosę się do tego konkretnego miejsca, gdzie praktycznie jesteśmy co roku. Znajduje się ono w Ostrowie w Ogrodzie pełnym lawendy. Warunkiem koniecznym na taką wycieczkę z dzieciakami jest na pewno piękna pogoda! Przyjeżdżacie – wśród pól zbóż rozlega się całkiem długie pole, aż bijące fioletem po oczach. Oczywiście za wstęp trzeba zapłacić, ale nie będzie to jakaś tragedia.

Przechodzicie dalej, aby Waszym oczom ukazały się regionalne rzeczy do kupienia. Przede wszystkim różne odmiany sadzonek kwiatów, suszonek, ale znajdziecie tu także kawę, lemoniadę oraz pyszne lody lawendowe. Oczywiście można już coś kupić na przekąskę dla naszej młodzieży, aczkolwiek rozum mi podpowiada, że lepszym rozwiązaniem będzie zatrzymanie się tu w drodze powrotnej do samochodu. 😋 W tym miejscu znajduje się również namiot oraz miejsce do odpoczynku.

Kontynuujecie dalej, aby wejść w „morze lawendy”. Ścieżka prowadzi na małe (nazwijmy to) wzgórze z dwoma zawijasami, co by pewnie za szybko tego nie przejść. Zapach lawendy dochodzi z każdej strony, dzieci podchodzą, wąchają, doświadczają przyrody, nawet zaznajamiają się z lokalnymi pszczołami i trzmielami, na które oczywiście trzeba uważać!.

Na wzgórzu zauważacie jeszcze więcej lawendy! Jeśli pod górę szliście dosyć powoli i spełniliście warunek konieczny pięknej pogody, to już pewnie marzycie o jakimś cieniu. Idealnie, bo wraz z większą ilością lawendy jest też rząd dużych drzew, dających dosyć cienia wraz z kilkoma ławkami, idealnymi na piknik.

Po krótkim odpoczynku zapewne idziecie dalej – już niewiele zostało, ale Waszym oczom również ukazuje się nieopodal tak zwana łąka owadów, czyli łąka kwietna. Spacer można kontynuować poprzez leśny zakątek i dojść aż do alei modrzewiowej obsadzonej pięknymi drzewkami. Przy wejściu do ogrodu pełnego lawendy dostaniecie mapkę, żeby czasami się nie zgubić.

Ogród pełen lawendy z dziećmi?

Otóż czemu nie! W czasie gdy tam byliśmy ani nasze dzieci, ani żadne inne nie wyglądały na znudzone. Wszystkie biegały wesoło, chowały się, aby zaraz wyskoczyć z uśmiechem albo straszną miną. Małe dzieci mają to do siebie, że wszystko potraktują jak wielką przygodę, jak tylko ich się odpowiednio do tego nastawi. Co za to mamy? Chwilę refleksji na łonie natury, odpoczynek, relaks, spokój, ciszę… (oczywiście, gdy nie ma zbyt wielu odwiedzających). Umówmy się – większość naszych wpisów opowiada o zabawach, szaleństwie dzieciaków i oczywiście ich szczęście dla nas jest najważniejsze. Ale czy możliwość chwili zapomnienia i jednoczesnego spędzenia czasu z dziećmi to grzech?

Na sam koniec wracacie pod lokalne stragany, gdzie bonusowo stoją urocze cztery drewniane małe domki dla dzieci. Postawione niemalże dziko na ziemi z dodatkowo z pięknym tunelem zrobionym z drzewek. Są one dla nich super frajdą! Zabawa w chowanie się do środka nie miała końca. 😉 Może nie spędzicie tam długich godzin, ale na pewno sprawi to dodatkową frajdę Waszym dzieciom oraz Wam samym.

Jeszcze tuż za straganami mała Jagoda dojrzała biały mostek, czyli kolejne miejsce na piękne zdjęcie. 🙂

Magiczne wspomnienia na zdjęciach z pięknego miejsca

Co należy wspomnieć, to że zdjęcia zrobione z dzieciakami w takim miejscu na pewno będą nietuzinkowe, idealne do domowego albumu czy na ulubioną domową galerię na ścianie. Bardzo wiele par wybiera się tam na sesje zdjęciowe, czy to narzeczeńskie, czy ślubne, czy rodzinne, co tylko dowodzi, że urok tego miejsca musi być niepowtarzalny!

Jak trafić do Ogrodu pełnego lawendy?

Najłatwiej wpisać Ogród pełen lawendy w nawigację lub adres Ostrów 167, 32- 100 Proszowice Ostrów. Z Krakowa to około 40 kilometrów, czyli 45 minut. Najłatwiej drogą na Kazimierzę Wielką. Oczywiście później miejsce już oznakowane znakami, bowiem zagląda tutaj bardzo dużo turystów i fotografów. Także spójrzcie na mapę poniżej i ruszajcie. 👇


Parking na przygotowanej łące, jak widać całkiem duży.

Ile to kosztuje?

Wstęp w roku 2020 – 7 zł za osobę, dzieci co 3 lat wchodzą za darmo.

Jeśli chcielibyście wykonać tam sesję zdjęciową z fotografem – koszt Waszego wejścia do ogrodu + fotografa to 70 zł.

Dodatkowo możecie także zamówić wianek dla córeczek i dla mamy – wszystkie potrzebne informacje na ich stronie na facebooku. Na miejscu można jedynie zakupić małe urocze bukieciki lawendy.

Godziny otwarcia ogrodu:

Codziennie w godzinach: 10 – 21 w sezonie lawendowym. Wejście poza godzinami otwarcia płatne podwójnie.

To miejsce dostępne także dla zwierząt – psy, koty i nieduże zwierzęta na smyczy lub rękach właściciela też są mile widziane. 🙂

I uważajcie, jeżeli wybieracie się tam po deszczu, to możecie napotkać na błoto. Niby taka oczywista sprawa, ale wiecie, jak to jest z dziećmi. Trzeba uważać, więc czasem lepiej wyczekać jeden dzień dłużej.

Czy da się wózkiem? Da radę, choć jest trochę pchania pod górę, ale spokojnie przejedziecie. My nie braliśmy wózka, ale widzieliśmy kilka maluchów w takim środku transportu. 🙂

Staw w Ostrowie

Wracając, jakiś kilometr, od ogrodu pełnego lawendy, znajdziecie fajny stawik. Przed jest mała zatoczka na auto, jeśli nie to ciut dalej na górce jest kościół i spory parking przed nim. Jest tam pomost, wokół można przejść po utwardzonej ścieżce, przy której znajdziecie tablice z ciekawostkami na temat roślin i zwierząt.

Czy polecamy w takim razie to miejsce? Tak, ponieważ zdjęcia to piękna pamiątka dzieciństwa!


Po więcej inspiracji na wycieczki z dziećmi te dalsze i te bliższe znajdziecie na blogu w zakładce NA SPACER oraz OKOLICE KRAKOWA.

Park Gródek w Jaworznie – tylko godzinę od Krakowa

Kontakt

Spodobał Ci się nasz wpis, zapraszamy do kontaktu z nami, oraz zapisania się na newsletter. Możecie nas również znaleźć na Instagram oraz Facebook

Zapraszamy również do zapoznania się z naszą mapą, którą na bieżącą aktualizujemy o nowe miejsca, które z pewnością spodobają się waszym pociechom 😉. Odkrywajmy Kraków i okolice!