Śladami krakowskich legend

Krakowskie legendy – Legenda o hejnale Mariackim

Czy wiecie, dlaczego hejnał nagle zostaje przerwany? Jaka historia się za tym kryje?

Niewątpliwie hejnał z Wieży Mariackiej to jeden z ważniejszych symboli w naszym Krakowie. Z pewnością każdy go wyczekuje i słucha, ale mało osób wie, czemu melodia ta jest nagle urwana. Otóż odpowiedź na to pytanie ukryta jest w krakowskiej legendzie o hejnale Mariackim. Chcemy Wam teraz ją pokrótce przypomnieć, a więc zaczynamy.

Legenda o hejnale Mariackim

W czasach średniowiecznych na wyższej wieży kościoła Mariackiego strażak dawał sygnał od otwarcia do zamknięcia bram krakowskich. Był on także stróżem Krakowa, który wypatrywał pożarów i wrogów zbliżających się do miasta.

Pewnego razu zauważył wrogów. Tatarzy zaatakowali Kraków. W związku z tym czuwający strażak zaczął trąbić, ostrzegając przy tym mieszkańców. Prawdopodobnie w trakcie trąbienia strzały tatarskie przeszyły jego gardło, i hejnał nagle się urwał. Trębacz zginął od strzały, a pamięć o nim pozostała na zawsze właśnie w granym hejnale, takim samym, gdy przestał grać ją strażnik.

Ciekawostki o hejnale mariackim

Niewątpliwie do tej pory zagadką dla historyków jest pochodzenie hejnału. Nie wiemy, kto skomponował melodię hejnału, gdzie się to stało, w którym roku, a nawet w którym wieku. Pierwsza prawdopodobnie jakakolwiek pisana wzmianka o hejnale z wieży mariackiej pochodzi z dopiero 1392 roku.

Jak wiadomo, hejnał rozbrzmiewa na cztery strony świata. Ale czy wiecie, dla kogo jest odgrywany na każdą ze stron? Otóż tak: hejnał w stronę Wawelu odgrywany był bez wątpienia dla samego króla, w stronę wieży ratuszowej – dla burmistrza i radców, w stronę Bramy Floriańskiej i Barbakanu – przede wszystkim, by powitać przybywających gości, zaś w stronę Małego Rynku – istotnie dla kupców i handlarzy.

A dla ciekawostki wspomnę jeszcze, że 24-godzinne dyżury na wieży pełni dwóch hejnalistów państwowej straży pożarnej. W związku, z czym wykonują oni utwór hejnału po 48 razy w ciągu doby! Do tego hejnaliści muszą pokonać około 300 schodów, aby dojść na swoje miejsce pracy w wieży kościoła Mariackiego. Godne uwagi jest to, że jest to jedno z najwyżej położonych miejsc pracy w Polsce – grają melodię na wysokości 81 metrów!

Hejnał oczywiście również jest grany w nocy. Przy pustej płycie rynku w środku nocy lub nad ranem brzmi on niesamowicie!

I jeszcze coś dla dzieci, czyli wiersz o hejnale Mariackim napisany przez Michała Rusinka z książki pt. „Krakowski Rynek dla chłopców i dziewczynek„. Książki nie można niestety kupić, bo znajduje się w bezpłatnej wyprawce od miasta Krakowa dla każdego urodzonego małego Krakusa.

Hejnał bez wychodzenia z domu?

Z pewnością dla spragnionych wycieczki do Krakowa turystów oraz mieszkańców, którzy uwielbiają rynek i hejnał, fajnym pomysłem jest posłuchanie hejnału na żywo i to bez wychodzenia z domu. W samo południe jest on nadawany w Programie I Polskiego Radia.

Kończąc, myślę, że to fajny pomysł idąc na krakowski rynek wspomnieć dziecku o tej krakowskiej legendzie i oczywiście wyczekiwać pełnej godziny na płycie rynku. Z pewnością nie jednej szkrab będzie wypatrywać z zaciekawieniem hejnalistę na wieży Mariackiej oraz przysłuchiwać się melodii hejnału granej z trąbki. Teraz już każdy będzie wiedział czemu hejnalista gra na cztery strony świata oraz czemu nagle przerywa melodię.


We wpisie wykorzystano ilustracje Iwony Cała z książki pt. „Krakowski Rynek dla chłopców i dziewczynek”.


Jeżeli zainteresowała Cię krakowska legenda o hejnale i chcecie poznać inne krakowskie legendy, to zapraszamy do zakładki ŚLADAMI KRAKOWSKICH LEGEND.


A jeżeli szukacie ciekawych miejsc na spacer i aktywne spędzenie czasu z dziećmi to polecamy krakowskie parki. Więcej inspiracji znajdziecie na blogu w zakładce NA SPACER oraz PLACE ZABAW. Jeżeli zaś jesteście głodni i szukacie restauracji, przyjaznych dzieciom, przy krakowskim rynku to pisaliśmy o tym TUTAJ. A w razie niepogody polecamy opisane przez nas sale zabaw w Krakowie i nie tylko. Znajdziecie je w zakładce BAWIALNIE.


Kontakt

Spodobał Ci się nasz wpis, zapraszamy do kontaktu z nami, oraz zapisania się na newsletter. Możecie nas również znaleźć na Instagram oraz Facebook

Zapraszamy również do zapoznania się z naszą mapą, którą na bieżącą aktualizujemy o nowe miejsca, które z pewnością spodobają się waszym pociechom 😉. Odkrywajmy Kraków i okolice!


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *