Inne polecane miejsca,  Okolice Krakowa

Młodzieżowe Obserwatorium Astronomiczne w Niepołomicach – pokazy i seanse dla dzieci

Młodzieżowe Obserwatorium Astronomiczne w Niepołomicach to placówka, która ma już ponad 50 lat! Wcześniej znana była jako Zamiejska Stacja Obserwacyjna Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii. W 2021 roku Obserwatorium otwarto na nowo, a siedziba została rozbudowana. A dlaczego piszemy o tym miejscu? Co ono oferuje? Przede wszystkim świetne seanse astronomiczne dla dzieci!

Młodzieżowe Obserwatorium Astronomiczne w Niepołomicach – dlaczego tu przyjechaliśmy?

W Młodzieżowym Obserwatorium Astronomicznym w Niepołomicach byliśmy na rodzinnym seansie w pewną sobotę. Na pokazie zaprezentowano nam w bardzo ciekawy sposób, co obecnie znajduje się na niebie o danych godzinach oraz o danej porze roku. Seans trwał godzinkę i był wspaniałą lekcją dla dzieci, ale nie tylko! My także dowiedzieliśmy się interesujących rzeczy, o gwiazdach, planetach, jak zmienia się niebo godzinowo i wraz z porami roku. Seanse prowadzone są przez pracowników obserwatorium. Nasz przewodnik opowiadał bardzo ciekawie, w interesujący dla dzieci sposób. Nasi chłopcy siedzieli i grzecznie wszystkiego słuchali, oczywiście zadając dużo pytań!

Ze względu na zakaz używania telefonów podczas seansu zdjęć nie mamy, ale uwierzcie nam że to był prawdziwy pokaz gwiazd i kolorów na naszym niebie wyświetlanym na kopule.

Na korytarzach obserwatorium można także pooglądać ciekawe zdjęcia wykonane z lotu ptaka. Te duże fotografie bardzo zaciekawiły naszych smyków.

Co oferuje Młodzieżowe Obserwatorium?

  • Sobotnie Planetarium, czyli rodzinne seanse o godz. 11 i 12-stej.
  • Wieczorne pokazy nieba – wejścia w piątki o godz. 20 i 21 w miesiącach IX- IV i o 22 i 23 w miesiącach V- VI.
  • Koła zainteresowań, czyli zajęcia dla dzieci w tygodniu – astronomia dla najmłodszych, klub młodego odkrywcy, laboratorium chemiczne, filmowo- fotograficzne, robotyka.
  • Oczywiście prowadzą także prelekcje i seanse dla szkół i przedszkoli.
  • Sobotnie Planetarium, czyli rodzinne seanse o godz. 11 i 12-stej.
  • Wieczorne pokazy nieba – wejścia w piątki o godz. 20 i 21 w miesiącach IX- IV i o 22 i 23 w miesiącach V- VI.
  • Koła zainteresowań, czyli zajęcia dla dzieci w tygodniu – astronomia dla najmłodszych, klub młodego odkrywcy, laboratorium chemiczne, filmowo- fotograficzne, robotyka.
  • Oczywiście prowadzą także prelekcje i seanse dla szkół i przedszkoli.

Jak widać, oferta jest bardzo szeroka. I co najważniejsze – wstęp na pokazy wieczorne i sobotnie planetarium jest bezpłatny! Trzeba tylko wejść na stronę internetową i dokonać rezerwacji. Zostawiamy Wam link do strony internetowej Młodzieżowego Obserwatorium Astronomicznego w Niepołomicach, gdzie można dokonać rezerwacji na sobotnie seanse – KLIK TUTAJ.

Gdzie znajduje się Młodzieżowe Obserwatorium Astronomiczne?

➡️ Adres: Niepołomice, ul. Kopernika 2 (nie daleko Błoń Niepołomickich oraz Szkoły Podstawowej nr 1)

Parking:

Obok Obserwatorium nie ma parkingu, więc najlepiej zaparkować obok stadionu miejskiego, bądź przy rynku w Niepołomicach i dojść. Przy rynku strefa płatnego parkowania.

Bezpłatny parking jest pod Małopolskim Centrum Dźwięku i Słowa. Lokalizację parkingu zaznaczamy na mapie poniżej – współrzędne GPS: 50.035681, 20.2182537.


Czy polecamy? Oczywiście, że tak! Jeśli macie w domu ciekawskiego, małego astronoma lub po prostu chcecie zainteresować czymś dzieci to zapisujcie się! Sami też skorzystacie, bo wiele ciekawego można się dowiedzieć! Na koniec dodamy jeszcze, że zapisując się, zważcie na to, że seanse i pokazy są bezpłatne i wiele osób się zapisuje i nie przychodzi. A to wielka szkoda. My chcieliśmy wybrać się tu wszyscy, ale niestety nie było miejsc, a na miejscu okazało się, że połowa zapisanych osób się nie zjawiła. Tak to nie róbcie!

Przy okazji wycieczki do Niepołomic można zwiedzić Zamek Królewski w Niepołomicach lub wybrać się na spacer nowymi Błoniami, a także skorzystać z nowego placu zabaw przed zamkiem.


Oczywiście więcej inspiracji na spacery i ciekawe miejsca do odwiedzenia z dziećmi w Krakowie i okolicy znajdziecie na blogu. Szukajcie w zakładkach NA SPACER, PLACE ZABAW, oraz INNE FORMY SPĘDZANIA CZASU. Jeśli szukacie więcej pomysłów na wycieczki poza Kraków, to zajrzyjcie do zakładek WYCIECZKI POZA KRAKÓW oraz OKOLICE KRAKOWA.


Kontakt

Spodobał Ci się nasz wpis? Zapraszamy do kontaktu z nami, oraz zapisania się na newsletter. Możecie nas również znaleźć na Instagram oraz Facebook.

Zapraszamy również do zapoznania się z naszą mapą, którą na bieżącą aktualizujemy o nowe miejsca, które z pewnością spodobają się Waszym pociechom 😉. Odkrywajmy Kraków i okolice!