Tatry z dziećmi,  Wycieczki poza Kraków

Dolina Strążyska i Wodospad Siklawica z dzieckiem


Czy Dolina Strążyska to dobry pomysł z dzieckiem? Tak, bardzo lubimy tę trasę, gdyż jest niewymagająca i krótka. Ale warto także zaznaczyć, że jest bardzo popularna wśród turystów. Ale co się dziwić? Cudne widoki i trasa idealna na małe nóżki ze względu na długość sprawiają, że pojawia się tu sporo osób.

Polana Strążyska

Na polanę Strążyską prowadzi czerwony szlak. Dojście zajmie Wam około 40 minut (idąc z dzieckiem albo kilkoma weźcie poprawkę do tego czasu przejścia). Dystans 2,5 km. Początek trasy zaczyna się na końcu ulicy Strążyskiej, tuż za straganami znajdują się kasy TPN oraz toalety. Chwilę dalej znajdziecie na trasie piękną leśniczówkę Tatrzańskiego Parku Narodowego. Przy szlaku znajdziecie także na skale pamiątkową tablicę Edwarda Jelinka. Był to syn szlachetnego syna pobratymczego narodu czeskiego oraz wierny przyjaciel Polaków. Szlak prowadzi trasą leśną, szutrową, wzdłuż Strążyskiego Potoku. Na polanie Strążyskiej czeka na Was sporo ławek oraz sezonowo otwarta herbaciarnia. I oczywiście stąd macie piękny widok na Giewont.

Dolina Strążyska – czy da się tu z wózkiem?

My zostawiliśmy wózek i zabraliśmy nosidło, bowiem pamiętaliśmy, że trasa jest miejscami mocno kamienista. Kilku zaś śmiałków widzieliśmy i to nawet z lekkimi spacerówkami. Czy była to przyjemna trasa na wózek? Czasem pewnie wymagała trochę siły, ale dało się wejść. Tylko pytanie, czy warto niszczyć wózek i czy dziecku jest komfortowo tak jechać? Niektórzy uważają, że Dolina Strążyska jest lepsza dla wózków niż Chochołowska. My uważamy, że ani jedna, ani druga na wózek średnio się nadaje.

Szlaki z Polany Strążyskiej:

  • Żółty do Wodospadu Siklawica – 15 min,
  • Czarny na Kalatówki – 2.05 h,
  • Szlak Czarny do Doliny Białego – 55 min,
  • Czarny na Sarnią Skałę – 55 min,
  • Czerwony na Giewont – 2.50 h,
  • Czarny do Doliny Małej Łąki – 1.10 h.

Wodospad Siklawica

Tak jak już pisaliśmy to około 15 min spacerku od Polany Strążyskiej. Tutaj musimy zaznaczyć, że wózkiem nie da rady, bo większość trasy jest po kamiennych stopniach! Wodospad wart jest dołożenia tych kilkunastu minut więcej do wycieczki.

Wodospad ma wysokość 23 metrów. Składa się z dwóch ścian – górnej 10 metrowej oraz dolnej 13 metrowej. Pomiędzy nimi znajduje się półka skalna. My jak byliśmy, to ta górna ściana była mało widoczna, dolna zaś tworzyła piękny widok. Wodospad jest główną atrakcją Doliny Strążyskiej i można pod niego podejść. Tu też kiedyś znajdował się najkrótszy szlak na Giewont, który obecnie jest zamknięty.

✅ Nam przejście szlaku na Polanę Strążyską i pod Wodospad Siklawica z 2 dzieci zajął w obie strony ok. 3,5 h.

👉 Wstęp na teren Tatrzańskiego Parku Narodowego jest płatny. Cennik tutaj. Z Kartą Dużej Rodziny wstęp jest bezpłatny. 😊

Ciekawostka

A czy wiecie, skąd pochodzi nazwa tej doliny? W gwarze podhalańskiej pochodzi od słowa strąga, czyli rodzaju zagrody przeznaczonej do dojenia owiec.

Gdzie parkować?

🅿️ Najlepiej zaparkować na końcu ulicy Strążyskiej w Zakopanem. Parking kosztuje tutaj od 15 zł do 30 zł. Dojeżdżają tutaj także busy i autobus miejski.

Dolina Strążyska i Wodospad Siklawica z dzieckiem? Według nas, jak najbardziej tak, nawet z maluchami. My cieszymy się niezmiernie, że możemy zacząć pokazywać dzieciom szlaki, które kiedyś pokonywaliśmy sami. Wiadomo, kiedyś poszlibyśmy hen dalej, ale teraz mierzymy siły na zamiary i jesteśmy szczęśliwi, że i takie wycieczki nam się udają.


Kontakt

Spodobał Ci się nasz wpis, zapraszamy do kontaktu z nami, oraz zapisania się na newsletter. Możecie nas również znaleźć na Instagram oraz Facebook.

Zapraszamy również do zapoznania się z naszą mapą, którą na bieżącą aktualizujemy o nowe miejsca, które z pewnością spodobają się Waszym pociechom 😉. Odkrywajmy Kraków i okolice!


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *