Na Spacer,  Place zabaw

Ogród Nad Sudołem – śliczny park kieszonkowy z placem zabaw

O idei powstających w Krakowie parkach kieszonkowych pisałyśmy już kiedyś przy okazji wpisu o naturalnym placu zabaw przy ul. Wadowickiej na Podgórzu. Kto nie zna – LINK TUTAJ. Niedawno, bo na początku kwietnia oddano do użytku kolejny z nich, czyli Ogród Nad Sudołem – Park Naczelna. W końcu udało nam się go odwiedzić i powiemy tak – jest tam pięknie! Cicho, spokojnie, pełno zieleni, owocowych drzewek, ławeczki, wysokie drzewa dające cień i plac zabaw dla dzieci. Naprawdę to kolejna bardzo trafiona inwestycja i mamy wrażenie, że jest to maksymalnie wykorzystany teren, aby służył mieszkańcom.

Co znajdziemy w parku kieszonkowym Ogród Nad Sudołem – Park Naczelna:

 • Drewniany plac zabaw dla dzieci
 • Kilka huśtawek porozstawianych w różnych częściach parku
 • Trampoliny wkopane w ziemię
 • Leżaki
 • Trawiaste boisko do gry w siatkówkę
 • Bulodrom
 • Siłownię plenerową
 • Stoły do gry w pingponga
 • Wygodne i szerokie alejki
 • Dużo nasadzeń m.in. poletko różane (niestety jeszcze nie kwitło)
 • Mnóstwo ławeczek, stolików
 • Drzewka owocowe
 • Martwe drzewo
 • Łąkę kwietną

Drewniany plac zabaw

Nasze zwiedzanie tego parku oczywiście nie mogło zacząć się inaczej w końcu na pokładzie mamy dzieciaki. Plac zabaw jest tu niewielki, choć znajduje się tu sporo fajnych konstrukcji dla najmłodszych. Jest on co ważne ogrodzony – można więc mieć dzieci na oku. Podłoże jest wyłożone drewnianą wyściółką. Co jest super dla nas- rodziców, wokół na murku stanowiącym ogrodzenie, zamontowano wygodne ławeczki. Strzał w dziesiątkę za ten pomysł – mnóstwo miejsca do odpoczynku i pilnowania dzieciaków.

Dzieciaki mają tu do zabawy dwie konstrukcje – jedną ze zjeżdżalnią i ścianką wspinaczkową, drugą ze zwodzonym mostkiem i dwoma domkami. Do tego są dwa bujaki – pszczółka i konik polny. Nie mogło tu także zabraknąć huśtawki – jest bocianie gniazdo. Dużą atrakcją dla dzieciaków był domek z tablicami do rysowania kredą – zabierzcie kredę. Choć to miejsce widać, że już jest trochę, jak na nowe- zużyte. Pomalowane były bowiem drewienka dookoła, a tablice mocno wyeksploatowane.

Ponadto przed placem zabaw jest kilka trampolin wkopanych w ziemię oraz kolejne dwa bujaki pszczółki. Przy alejkach ustawione są kilkuosobowe huśtawki, więc cała rodzina może skorzystać.

Przyjemna przestrzeń do odpoczynku z dużą ilością cienia

Ten park Krakowian naprawdę został bardzo fajne przemyślany. Wykorzystano chyba każdy metr kwadratowy. Jest tu tyle pięknych zakątków na tak małej przestrzeni – park Ogród Nad Sudołem ma zaledwie 1,3 ha. Znajdziemy tu bardzo dużą ilość ławeczek, stolików, leżaków, stoliki do gry w szachy, w pingponga, bulodrom i kilka urządzeń do ćwiczeń pod chmurką.

Do tego w parku zachowano drzewka owocowe – teraz dojrzewały tu czereśnie i pojawiały się zalążki jabłek. Cudowne miejsce naprawdę. Moją uwagę zwróciło poletko różane – musi być tu pięknie, kiedy zakwitnie. Za to cudowna już o tej porze roku była łąka kwietna pełna maków, chabrów i rumianku z hotelem dla owadów. Park przemyślano w każdym calu – zachowano tu nawet martwe drzewo, które jest niezwykle ważne w ekosystemie – można to wyczytać na tabliczce przy tym drzewie. Wszystkie ciekawe elementy przyrody zostały zresztą opisane na tabliczkach – warto się zatrzymać i zapoznać. Nie wątpliwie zachowano tu folwarczny charakter terenów, które niegdyś tu były.

Co warte uwagi – jest tu toaleta. Chyba płatna – nie sprawdziliśmy tego, ponieważ była nieczynna… Szkoda, że coś tu zostało postawione, a nie spełnia swojego zadania. A toalety w parku to ważna rzecz, szczególnie, gdy można tu spędzić kilka godzin i to z dziećmi.

Co ciekawego w okolicy Ogrodu Nad Sudołem?

Tuż obok jest ośrodek jazdy konnej – Elanus. Można pooglądać pasące się konie. My nawet chcieliśmy skorzystać z jazdy na kucyku – 20 zł za 10 min oprowadzania, ale niestety większość koni była na wyjeździe i nie było instruktora. Ale i tak kilka z nich wystarczyło, żeby zainteresować dzieci.

Po wyjściu z parku od strony potoku Sudoł można także przyjemną ścieżka udać się na spacer. Jest tu wyznaczona trasa turystyczno – kulturowa. Jeśli pójdziemy w prawą stronę, dojdziemy do parku Reduta, o którym pisaliśmy TUTAJ.

Gdzie dokładnie znajduje się park kieszonkowy Ogród Nad Sudołem, jak dojechać, gdzie parkować

➡️ Dokładny adres koniec: ul. Naczelnej. Zjazd z ul. Dobrego Pasterza za kościołem. Poniżej mapka z lokalizacją. 👇 Współrzędne GPS: 50.090437, 19.968420.


🅿️ Parking – bezpłatny wzdłuż ulicy Naczelnej.

➡️ Dojazd komunikacją miejską: najbliższy przystanek Olszecka.

Czy nam się podobało i warto wybrać się tu na spacer, zabawę lub po prostu zobaczyć coś nowego? Niezaprzeczalnie tak! Polecamy. Stosunkowo niewielki park, ale jak różnorodny. Aż miło tu usiąść na ławeczce i delektować się naturą, choć wiadomo z dziećmi to mało wykonalne. 😉


Oczywiście więcej inspiracji na spacery i ciekawe miejsca do odwiedzenia z dziećmi w Krakowie i okolicy znajdziecie na blogu. Szukajcie w zakładkach NA SPACER, PLACE ZABAW, oraz INNE FORMY SPĘDZANIA CZASU. Jeśli szukacie więcej pomysłów na wycieczki poza Kraków, to zajrzyjcie do zakładek WYCIECZKI POZA KRAKÓW oraz OKOLICE KRAKOWA.


Zapraszamy do korzystania z naszej mapy, gdzie zaznaczamy miejsca przez nas odwiedzone.


Kontakt

Spodobał Ci się nasz wpis, zapraszamy do kontaktu z nami, oraz zapisania się na newsletter. Możecie nas również znaleźć na Instagram oraz Facebook.

Zapraszamy również do zapoznania się z naszą mapą, którą na bieżącą aktualizujemy o nowe miejsca, które z pewnością spodobają się Waszym pociechom 😉. Odkrywajmy Kraków i okolice!


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *