Inne formy spędzania czasu,  Okolice Krakowa,  Wycieczki poza Kraków

Kopalnia soli w Bochni z dziećmi – podróż w czasie

Czy wiecie, że kopalnia soli w Bochni jest najstarszą kopalnią soli kamiennej w Polsce? 1248 rok uznaje się za datę rozpoczęcia działania kopalni i „to właśnie w ten czas cofacie się, podróżując po kopalni soli w Bochni”. Tak, tak nie zdradzimy Wam szczegółów tej podróży w czasie, ale wszystko dzieje się błyskawicznie i w moment spotykamy na swej trasie mnicha, górników, króla Kazimierza Wielkiego, Włochów kupujących od nas sól. Przygoda nie do opisania! Dzieci słuchały z przejęciem pokazów i przewodnika, ale od początku.

Kopalnia soli kiedyś

Wydobycie soli w okolicach Bochni sięga 3,5 tys. lat p.n.e. Wtedy to pozyskiwano sól przez odparowanie solanki. Początki kopalni jako zakładu wydobywczego soli kamiennej sięgają już wspomnianego 1248 roku. Kopalnia soli w Bochni była przedsiębiorstwem królewskim i bez wątpienia przynosiła ogromne dochody Polsce. Ze względu na trudną eksploatację i zasoby oraz postępującą modernizację stała się nieopłacalna na skalę przemysłową. Godnym uwagi jest fakt, że w roku 1981 kopalnię wpisano do rejestru zabytków, a w latach 90 XX wieku kopalnia rozpoczęła działalność turystyczną.

Kopalnia soli dzisiaj

W 2013 roku dołączyła do Listy Światowego dziedzictwa UNESCO. Od 2000 roku jest także Pomnikiem Historii. Kopalnia prowadzi obecnie działalność turystyczną od 1990 roku i co roku odwiedza ją około 200 tysięcy turystów. Bez wątpienia najciekawszą rzeczą w kopalni soli w Bochni jest, że jako jedyna kopalnia w Polsce posiada podziemną przeprawę łodziami. Oprócz tego kusi przejazdem podziemną kolejką oraz zjazdem najdłuższą 140-metrową zjeżdżalnią, która łączy 2 poziomy kopalni. Teraz zjeżdżalnia jest niestety w renowacji i nie udało nam się skorzystać z tej atrakcji. Jeśli chodzi o inne atrakcje to oczywiście cała trasa turystyczna prowadzona jest wraz z wielką, multimedialną wystawą. W związku z tym pokazuje nam w ciekawy sposób, jaka jest historia wydobywania soli, a także jak toczy się w tamtych czasach historia Polski.

Przeprawy łodzią – największa atrakcja tego miejsca

To największa atrakcja bocheńskiej kopalni. Przepływa się 120 metrów w zalanej solanką komorze z dwoma flisakami opowiadającymi o tajemniczych zakamarkach kopalni. Przeprawa odbywa się 12-osobowymi łodziami, jednak teraz w czasie pandemii grupy są o połowę mniejsze. Bezsprzecznie nastrojowość tego miejsca, specjalne dźwięki powodują niezapomnianą przygodę nawet z małymi brzdącami na pokładzie.

Zjazd szybem i przejazd kolejką pod ziemią

Dla naszych małych podróżników była to nie lada atrakcja sama w sobie. Sygnały dźwiękowe wejścia do szybu, huk podczas zjazdu – wszystko było WOW. Czy jest się czego bać? Uważamy, że nie! Dla nich to nowość oraz coś fajnego.

Specjalne zwiedzanie dla rodzin z dziećmi

Kopalnia soli w Bochni posiada także specjalną ofertę skierowaną do rodzin z dziećmi. My tym razem skorzystaliśmy ze zwykłej trasy turystycznej z przeprawą łodziami. Posiadają także w swojej ofercie trasy tematyczne, przyrodnicze, śladami kaplic bocheńskich górników. Naprawdę jest w czym wybierać!

Kopalnia soli w Bochni z dziećmi – jak się zwiedza?

Wiecie co, po pierwsze trochę obawiałyśmy się, jak nasze przedszkolaki wytrwają na 4-godzinnej trasie zwiedzania kopalni i to cały czas chodząc. Po drugie, kwestia toalet – bo wiadomo, jak z dziećmi jest! Po trzecie wieczny głód, który zazwyczaj już zaczyna się w aucie. Ale ostatecznie wyszło naprawdę super! Te cztery godziny może ciut na początku się dłużyły, ale gdy zaczęły się pokazy multimediów i nagle dźwięki kilofów rozległy się po pustym korytarzu kopalni, dzieci w momencie przestały narzekać tylko były ciekawe, co będzie dalej. A dalej było coraz ciekawiej! O toalety się nie martwcie – jest ich sporo, jest czas na skorzystanie. Jedzenie – no cóż, przerwa dłuższa była jedna – po ponad 2,5 h zwiedzania wtedy zjedliśmy coś większego. Na trasie pozostawały przekąski typu placuszki, kanapki i tubki. Jakoś wytrwałyśmy. 🙂

Kilka porad na temat zwiedzania z dziećmi:

 • Przydadzą się wygodne buty – chodzenia jest sporo, czasami po schodkach, na których szczególnie trzeba uważać
 • Kopalnia jest oświetlona i bezpieczna – nie trzeba nosić kasku – jedynie podczas przeprawy łodzią
 • Czy z małymi dziećmi jest sens zjeżdżać pod ziemię? To zależy – trzeba się liczyć, że może być to dla nich za długo i nie da się tu zabrać wózka – pozostaje jedynie nosidło, chusta
 • W kopalni temperatura jest zawsze podobna, ciepło – ok. 15 stopni
 • W toaletach są przewijaki dla niemowląt
 • Trasę od początku do końca przechodzi się z przewodnikiem – nie da się tu zgubić 🙂
 • Warto zabrać wiele przekąsek do plecaka

Pobyty w komorze Ważyn – czyli zanocuj w kopalni

Przebywanie w wyjątkowym mikroklimacie i korzystnie wpływające na nasze zdrowie pobyty to kolejna atrakcja dla zwiedzających. Do dyspozycji jest największa komora kopalni, boisko sportowe oraz punkt gastronomiczny Ważynek. Nie brakuje kącika dla dzieci, gdzie do dyspozycji są stoliczki i krzesełka dla dzieci, materace oraz gąsienica i zjeżdżalnia. Pobyty nocne 250 metrów pod ziemią, czyli „hotel” oferujący noclegi, gdzie możecie nawet wykorzystać bony turystyczne. To naprawdę bogata oferta kopalni soli w Bochni.

Cennik:

Ceny zależą od terminu zwiedzania. Poza sezonem, czyli styczeń-marzec i listopad- grudzień tańsze bilety:

 • Bilet normalny – 53 zł
 • Bilet ulgowy – 40 zł
 • Rodzinny – w zależności od ilości dorosłych i dzieci – odsyłamy do cennika na stronie kopalni.

W sezonie, czyli od kwietnia – października ceny trochę wyższe:

 • Bilet normalny – 61 zł
 • Bilet ulgowy – 44 zł

✅ Przeprawa łodzią płatna dodatkowo – 18 zł.

💛 Dziecko do lat 3 – wstęp bezpłatny.

✅ Obowiązuje też 20% zniżki z Kartą Dużej Rodziny.

Aktualne ceny najlepiej sprawdzać na stronie internetowej kopani soli w Bochni.

Godziny zwiedzania na poszczególnych trasach też warto sprawdzić wcześniej – LINK TUTAJ.

Jak dojechać, parking?

➡️ Adres: ul. Campi 15, 32-700 Bochnia. Z Krakowa dojazd w ok. 40 min. Lokalizację zamieszczamy na mapie poniżej. 👇


🅿️ Parking – kopalnia ma duży, bezpłatny parking przed wejściem.

Zwiedzanie w czasie pandemii

Każda osoba ma obowiązek dezynfekcji rąk, noszenia maseczki. Grupy są ok. 20 osobowe. Przeprawa łodzią jest w mniejszą ilość osób. Kaski, windy były na bieżąco po każdym wejściu i użyciu dezynfekowane.

Kończąc, czy naszym dzieciom się podobało, czy kopalnia soli w Bochni z dziećmi to dobry pomysł na wycieczkę? Oczywiście, że tak. A czy będą pamiętać ten wypad na długo? Tak, uważamy, że tak! Cała trasa zwiedzania pomimo długiego trwania, bo prawie 4-godzinnego wywarła na nich ogromne wrażenie i pomimo zmęczenia bardzo dobrze wspominają tę wycieczkę. A ponieważ nie da się kopalni soli w Bochni porównać do kopalni soli w Wieliczce – polecamy zwiedzić obie, bo są naprawdę różne i obie piękne.


Oczywiście więcej inspiracji na spacery i ciekawe miejsca do odwiedzenia z dziećmi w Krakowie i okolicy znajdziecie na blogu. Szukajcie w zakładkach NA SPACER, PLACE ZABAW, oraz INNE FORMY SPĘDZANIA CZASU. Jeśli szukacie więcej pomysłów na wycieczki poza Kraków, to zajrzyjcie do zakładek WYCIECZKI POZA KRAKÓW oraz OKOLICE KRAKOWA.

Zapraszamy do korzystania z naszej mapy, gdzie zaznaczamy miejsca przez nas odwiedzone.


Kontakt

Spodobał Ci się nasz wpis, zapraszamy do kontaktu z nami, oraz zapisania się na newsletter. Możecie nas również znaleźć na Instagram oraz Facebook.

Zapraszamy również do zapoznania się z naszą mapą, którą na bieżącą aktualizujemy o nowe miejsca, które z pewnością spodobają się Waszym pociechom 😉. Odkrywajmy Kraków i okolice!


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *