Wycieczki poza Kraków

Jezioro Turawskie – idealne miejsce na weekend

Wiele osób szuka teraz miejsca na wypad za miasto, weekend nad jeziorem, jakieś domki i kempingi. My właśnie znaleźliśmy takie miejsce – to Jezioro Turawskie. Turawa leży niecałe 20 kilometrów od Opola. Znajdują się tu tak naprawdę cztery jeziora – Duże, Średnie i Małe oraz Srebrne ciut dalej, na uboczu.

Miejsce na odpoczynek i pływanie

Na weekend przyciąga naprawdę dużą liczbę osób. Jest pięknie zagospodarowane, posiada plażę, kąpielisko oraz liczne restauracje. Są ścieżki rowerowe, którymi można objechać całe jezioro! Tu naprawdę jest co robić. 🙂 Możemy wędkować, możemy żeglować, kitesurfować. Nie ma nudy. Tylko trzeba trafić na pogodę! My akurat taką mieliśmy. 😉

Średnie jezioro Turawskie to plaża, kąpielisko i promenada. Duże jezioro Natomiast jest zbiornikiem retencyjnym dla rzeki Mała Panew. Inna z jego nazw to Jezioro Hitlera, bowiem zbiornik ten został zbudowany przez Niemców w latach 1933 – 1939.

Rezerwat Natura 2000

Ogólnie zaczęto o to miejsce dbać, powstał tutaj nawet rezerwat Natura 2000. Na powierzchni 2125 ha utworzono obszar specjalnej ochrony ptaków. Zbiornik Turawski leży także w Obszarze Chronionego Krajobrazu Lasów Stobrawsko – Turawskich. Przebudowano całą infrastrukturę, wybudowano ścieżki wzdłuż zbiornika z ławeczkami dla spacerujących. Powstała wielka ilość domków, wybudowano hostele, kempingi na stałe stojące. Pojawiły się także specjalne place na namioty, kempingi oraz parkingi dla odwiedzających. Woda z roku na rok jest czystsza. Jezioro Turawskie znów zaczyna przeżywać prawdziwy nalot turystów, pragnących wylegiwać się na piaszczystych plażach, kąpać się w wodzie, pływać łódką lub łowić ryby, tak jak to było w latach 70 – tych.

Minusem Jeziora Turawskiego były sinice

Jest jeden minus tego miejsca! Otóż pojawiały się tu sinice. Ale obecnie zazwyczaj ich nie ma! Głównie przez to, że w latach 1980 – 1990 na dnie wody osadził się zanieczyszczony muł. Było to spowodowane dwoma rzeczami – brak kanalizacji pobliskich wsi i wszystko spływało do jeziora. A druga rzecz to jeszcze wielka powódź w 1997 roku. Także warto przed wybraniem się nad Jezioro sprawdzić, czy kąpielisko jest czynne. Oczywiście obowiązuje wtedy zakaz kąpieli, a nawet czasem może unosić się nieprzyjemny zapach. Mimo zanieczyszczeń możemy tutaj znaleźć wielkie ilości ryb.

Oczywiście od roku 2010 miejscowości okoliczne zostały skanalizowane i już nie ma zrzutów ścieków do jeziora, a także powstał specjalny aerator do napowietrzania wody, dzięki czemu jezioro Średnie jest po prostu czystsze.

A jeżeli woda i piasek nie wystarczy

To oczywiście przy Jeziorze Średnim na plaży znajdziemy także dość  duży plac zabaw. Przy plaży przy deptaku jest wielka ilość małej gastronomii – lody, gofry oraz obiady, na pewno coś Wam spasuje. Mamy też tutaj w zakamarkach drzew wielki park linowy oraz przy samej plaży wypożyczalnię rowerków lub łabędzi. 🙂 Jest też boisko do siatkówki plażowej.

Jeśli chodzi o domki i kemping to znajdują się one przy samym Jeziorze Średnim, także miejsce na wypad idealne!

Jezioro Turawskie idealne na rower?

Tak, tu na pewno jest co robić! Choć zaznaczamy, połowa tras wzdłuż Jeziora Dużego biegnie wałami w pełnym słońcu, więc jeśli wybierzecie się w piękną pogodę, to na pewno będą piekły plecy! A jeśli rowerem wzdłuż Jeziora Średniego to raczej większość w drzewach, ale niestety wśród komarów ;), także atrakcje zawsze gwarantowane. Nie mniej jednak ścieżki elegancko porobione, więc naprawdę jest to fajna opcja dla aktywnych. Trasą rowerową możemy objechać wszystkie jeziora, pewnie około 20 km lub po prostu przejechać się aż pod samo Opole.

Jak dojechać nad Jezioro Turawskie?

My podsyłamy Wam miejsce, gdzie zaparkowaliśmy przy Średnim jeziorze, nie daleko kąpieliska i plaży. Współrzędne 50.7074789 18.1078923


Parkingów dookoła dużo, płatne około 10 zł za dobę.

A jeśli na dłużej zawitaliście nad Jezioro Turawskie, to zróbcie sobie wycieczkę do Zamku w Mosznej lub do wspaniałego i bardzo polecanego Juraparku w Krasiejowie. To kolejny nasz cel podróży, gdy wyjedziemy znów zwiedzać OPOLSKIE!


Jeśli szukacie innych ciekawych miejsc na weekend, to zapraszamy do Zamku w Mosznej, Dobczyc, do Skamieniałego Miasta w Ciężkowicach lub Kuter Portu w Nieznanowicach. Więcej inspiracji znajdziecie także na blogu w zakładce WYCIECZKI POZA KRAKÓW oraz OKOLICE KRAKOWA.


Kontakt

Spodobał Ci się nasz wpis, zapraszamy do kontaktu z nami, oraz zapisania się na newsletter. Możecie nas również znaleźć na Instagram oraz Facebook

Zapraszamy również do zapoznania się z naszą mapą, którą na bieżącą aktualizujemy o nowe miejsca, które z pewnością spodobają się Waszym pociechom 😉. Odkrywajmy Kraków i okolice!