Inne formy spędzania czasu,  Na Spacer

Lokomotywa na AGH 🚂 – ciuchcia jak z bajki

Czy są tu rodzice małych fanów lokomotyw, pociągów, parowozów, ciuchci? Jeśli Wasze pociechy lubią wszystko, co związane z koleją, to musicie je tu zabrać i pokazać im starą, przepięknie odrestaurowaną lokomotywę, która stoi na kampusie AGH. Jeśli muzea nie są dla Waszych pociech odpowiednie, to właśnie to miejsce na świeżym powietrzu z eksponatem lokomotywy, wagonu oraz zegara słonecznego będzie idealne! To taka nietypowa, ale bardzo ciekawa oraz imponująca atrakcja w naszym mieście i myślę, że właśnie w szczególności dla dzieci.

Pomysł na coś ciekawego dla dzieci, czyli wycieczka na uczelnię, żeby zobaczyć lokomotywę

My wiele razy nie mamy pomysłu gdzie by tu jechać, żeby zaciekawić czymś nasze dzieci. Właśnie w takim momencie zbawienne są takie niecodzienne pomysły wycieczek. A zbliżają się wakacje i wtedy na uczelniach nie odbywają się zajęcia i mało kogo można tam spotkać. Teraz tym bardziej, gdy panuje pandemia i zajęcia stacjonarne są odwołane. Można więc śmiało udać się na spacer na AGH, żeby zobaczyć lokomotywę.

W miejscu, gdzie stoją eksponaty lokomotywy i wagonu, jest również przyjemny skwerek z ławeczkami. Jeśli Wasze pociechy będą zmęczone można tam chwilę posiedzieć i odpocząć.

Lokomotywa na AGH, a skąd ona się tam wzięła?

Pomysł na lokomotywę w tym miejscu to inicjatywa studentów. Pewien student jeździł na studia właśnie pociągiem i widywał na bocznicach kolejowych stare maszyny. Zapragnął zrobić wtedy coś imponująco. I tak zrodził się pomysł ściągnięcia starego wraku lokomotywy na AGH i jego odrestaurowanie. Po długich poszukiwaniach znaleziono perełkę i sprowadzono lokomotywę do Krakowa aż z Chojnic. To wiązało się z nie lada trudnościami logistycznymi, bowiem jest to ogromna lokomotywa, waży ona ponad 115 ton! Droga jaką przebywa na AGH to ponad 700 km! Kolejnym etapem był remont starej zniszczonej maszyny. Przy pomocy firm i zaangażowaniu studentów oraz władz uczelni udało się doprowadzić lokomotywę do imponującego wyglądu. Nawet uczelnia wykonała specjalny odlew herbu, który wisi na przodzie eksponatu. Dosłownie z kupy złomu przeistoczyła się w lśniący parowóz! Do kompletu odnowiono także wagon. 😀

I tak odnowione obiekty stały się symbolem zaradności studentów oraz niewątpliwie atrakcją turystyczną. Więcej o całej historii poszukiwania, odnowy i idei sprowadzenia w to miejsce lokomotywy znajdziecie TUTAJ.

Ale AGH to ogromny teren i szukajcie tam wiele innych ciekawych eksponatów

Tak, to świetne miejsce na spacer, ale lepiej w czasie kiedy nie ma studentów. Poza wspomnianym miejscem z pociągiem i zegarem słonecznym znajdziecie jeszcze prawdziwą maszynę górniczą, którą wydobywa się w kopalniach węgiel. Idąc dalej, w stronę al. Mickiewicza można zobaczyć fragment kolejki górskiej krzesełkowej i kolejki z wagonikiem. Jest też prawdziwy robot w gablotce, miniatura szybu górniczego oraz metalowy smok 🐲 .

Gdzie dokładnie stoi lokomotywa na AGH?

Lokomotywę znajdziecie na kampusie AGH tuż za przystankiem „Chopina” (dawny przystanek Kawiory) na ul. Czarnowiejskiej. Dojeżdżają tam linie autobusowe nr 139, 144, 159, 173, 194 oraz 208. Dojazd komunikacją z każdej strony Krakowa jest bardzo dobry ze względu na studentów. Dokładną mapę, gdzie stoi ciuchcia załączamy poniżej. 👇


Własnym autem – najlepiej parkować po drugiej stronie kampusu – na ul. Reymonta (uwaga – to płatna strefa parkowania).

Kończąc, myślę, że dzieciakom, nawet tym które nie wykazują ogromnego zainteresowania kolejnictwem, lokomotywa AGH się spodoba! Naszemu Piotrusiowi, małemu fanowi pociągów, to miejsce bardzo przypadło do gustu. Chyba teraz częściej będziemy tu zaglądać przy okazji spaceru po parku Jordana. A mama będzie z łezką w oku, wspominać studenckie czasy spacerując pomiędzy budynkami wydziałów.


Więcej inspiracji na spacery i ciekawe miejsca do odwiedzenia z dziećmi w Krakowie i okolicy znajdziecie na blogu w zakładce NA SPACER oraz PLACE ZABAW, oraz INNE FORMY SPĘDZANIA CZASU. Niedaleko od lokomotywy na AGH jest park Krakowski oraz ogromny park Jordana, oraz oczywiście krakowskie błonia. A jeśli chcecie coś zjeść, koniecznie zajrzyjcie do Bezogródka.


Kontakt

Spodobał Ci się nasz wpis, zapraszamy do kontaktu z nami, oraz zapisania się na newsletter. Możecie nas również znaleźć na Instagram oraz Facebook

Zapraszamy również do zapoznania się z naszą mapą, którą na bieżącą aktualizujemy o nowe miejsca, które z pewnością spodobają się waszym pociechom 😉. Odkrywajmy Kraków i okolice!